Dodik o međunarodnoj, političkoj i sigurnosnoj situaciji - mjestu i ulozi RS
Razmatranje informacije o međunarodnoj, političkoj i sigurnosnoj situaciji - mjesto i uloga Republike Srpske, jedina je tačka dnevnog reda posebne sjednice Narodne skupštine RS (NSRS), koja je danas počela u Banjoj Luci izlaganjem člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika.
Dodik, na čiji je zahtjev zakazan posebna sjednica NSRS, pozvao je poslanike NSRS da se aktivno uključe u promišljanje aktuelnog trenutka RS u kontekstu globalnih dešavanja i odnosa Rusije i Zapada te uloge Bosne i Hercegovine, podsjećajući da NSRS kao najviši organ vlasti treba da govori o najvažnijim političkim temama i odluči o svim aktuelnim pitanjima.
Ustvrdio je u tom kontekstu kako, prije svega, bošnjački politički predstavnici pokušavaju nametnuti novi oblik odlučivanja i provođenje vanjske politike, navodeći kako njegov prijedlog u Predsjedništvu BiH da se razgovara o globalnoj situaciji nije stavljen na dnevni red.
Podsjetio je, istovremeno, na historijat nastanka RS i nadležnosti tog bh. entiteta, dovodeći to u vezu s intervencijama visokih predstavnika i “nasiljem međunarodne zajednice” i prisustvom sudija stranaca u Ustavnom sudu BiH, za koje je ustvrdio da su bile na štetu RS.
Naveo je i kako je prijenos nadležnosti ostao u sjeni rata u Ukrajini.
- Vidljivo je da je BiH nesposobna da afirmiše prava RS-u. Nismo mogli postići konsenzus o pitanju - da li smo spremni provoditi Ustav zemlje u kojoj živimo... Donijeli smo zaključke 10. decembra da se bavimo tim pitanjima. Ipak, 24. februara došlo je do specijalne intervencije Ruske Federacije (RF) i to je dovelo sve nas da se bavimo ovim pitanjima. RS nije značajan geopolitički faktor, ali mi ne smijemo izgubiti našu ulogu neutralnosti - upozorio je Dodik, navodeći kako je sjednica NSRS prilika da se bavi globalnim političkim procesima kako bi ih dobro razumjela.
Osvrnuo se na i na šesti paket sankcija koji je Evropska unija uvela Rusiji.
- Sukob je polarizovao svijet i doveo u poziciju da je Zapad htio uvesti masovne sankcije Rusiji. Šesti paket sankcija uvodili su tako što su pokušali obezbijediti saglasnost svih i da pokušaju prikazati jedinstvo... To je dovelo do kraha vanjske politike u BiH, da postoje oni koji misle da su uvedene sankcije i oni koji smatraju da nisu - ustvrdio je Dodik.
U vezi s tim, najavio je pokretanje postupaka protiv svih ambasadora BiH koji su “jednostrano postupali” i glasali za uvođenje sankcija Rusiji.
Naveo je kako pritisak posljednjih dana kulminira u zahtjev za podršku sankcijama koje uvodi Zapad, te da je na sceni sukob između liberalzma i onoga što se naziva suverenizmom.
- Zapad smatra da ima pravo da širi vrijednosti i svoj utjecaj neograničeno, na bilo koju zemlju u svijetu, a nisu htjeli čuti česta upozorenja od RF da oni imaju rezerve prema njihovom širenju, pogotovo vojnog arsenala. Još 2008. godine na to je ukazao i sam predsjednik RF Putin - navodi Dodik.
Osvrnuo se i na politiku Velike Britanije u Evropi i u BiH, navodeći kako Britanija pokušava vratiti na svoju imperijalnu poziciju.
- Britanska politika je štetna za evropsku politiku i ona će na kraju dovesti do urušavanja Evropske unije... U ovom pogledu je što se i nas tiče vidljivo da EU nema konsolidovanu politiku i da je teško razumjeti način na koji oni provode politiku - kazao je, ustrdivši da je Britanija prema RS usmjeravala politiku na negativan način, te da RS ima štetu od njihovog angažmana.
Dodao je kako RS ne želi da trpi “aranžmane Velike Britanije", koja je podržana od State Departmenta.
Usto, smatra da treba promisliti o tome - šta RS dobiva ako se bezrezervno priključi Zapadu, pitajući se kako je moguće da BiH uvodi sankcije RF-u, zemlji koja je jedan o garanata Dejtonskog sporazuma.
Dodik je naveo kako je Rusija uvijek bila na strani međunarodnog prava, te "da se usprotivila britanskom zahtjevu da se srpski narod proglasi genocidnim".
Na kraju se osvrnuo i na ulogu SAD-a u kreiranju Dejtonskog sporazuma, izražavajući zahvalnost tim povodom, te konstatirajući da je pitanje da li bi uopće bilo RS-a da nije bilo tog sporazuma.
Dodik je ukazao na imperativ koordiniranja politike s regionalnim partnerima, uz ocjenu kako Srbija ostaje najvažniji partner RS-u.
Poručio je kako RS ne može prihvatiti da bude dio sankcija prema RF, insistirajući na neutralnoj poziciji, te pozivajući poslanike NSRS da podrobno o svemu promisle, te ustvrdivši kakao RS ima pravo da vodi vanjsku politiku.
federalna.ba/Fena