videoprilog Merime Adembegović (Dnevnik 2)

Dodik ne želi sankcije Rusiji, Komšić i Džaferović imaju drugačiji stav

Milorad Dodik i dalje insistira na neutralnosti. Ne želi sankcije Rusiji niti svrstavanje naše zemlje. Jasan stav Bosne i Hercegovine i podršku Ukrajini koja je i danas potvrđena pokušao je promijeniti na redovnoj sjednici Predsjedništva BiH. Nije mu uspjelo. A vlastiti neuspjeh proglasio je napadom na Ustav i rušenje države.

Redovna sjednica Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Siromašan dnevni red. Za stolom svi. Ne zadugo. Milorad Dodik, po običaju, začinio. Na posao došao sa dvije dodatne tačke. Tražio stav o neutralnosti BiH o ruskoj invaziji na Ukrajinu i novac od Centralne banke BiH. Čak ni za raspravu nisu bili Šefik Džaferović i Željko Komšić.

Dodik: Dva muslimanska člana Predsjedništva krše moje ustavno pravo

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik napustio je danas sjednicu Predsjedništva BiH jer nije prihvaćen njegov zahtjev da u dnevni red bude uvrštena tačka u vezi sa ukrajinskom krizom. "Sjednica je prekinuta jer se radi o sistemskom kršenju Ustava BiH u smislu zauzimanja s...

“Dodik je tražio raspravu pozivajući se na činjenicu da su na teritoriji Ukrajine nastale dvije nove države. To je nešto što je meni neprihvatljivo kao stav i to je nešto što gotovo cijeli svijet nije priznao”, kazao je Komšić.

Komšić: Dodik vrši dogovoreni plan sa Rusijom u cilju destabilizacije BiH

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić kazao je kako je drugi član Predsjedništva Milorad Dodik na današnjoj sjednici tražio da se raspravlja o Ukrajini jer smatra da su nastale dvije nove države na teritoriji Ukrajine. "Dodik je tražio raspravu pozivajući se na...

“Pokušao je uvući mene i Komšića u raspravu, kako bi u toj raspravi došlo do nekog glasanja protiv kojeg bismo nas dvojica bili, a onda bi on rekao kako je imao prijedlog, kako je Predsjedništvo raspravljalo, ali da ima podijeljen stav. Na taj način bi se, zapravo, dezavuirale odluke koje je BiH već donijela”, pojašnjava Džaferović.

Džaferović: BiH već ima stav kada je u pitanju ruska agresija na Ukrajinu

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović ocijenio je da je drugi član Predsjedništva Milorad Dodik došao na današnju sjednicu Predsjedništva BiH s ciljem da se sjednica ne održi. - Time je htio okriviti mene i predsjedavajućeg Predsjedni&scar...

Odluke, podsjećamo, iz 2014. godine. A one se ne sviđaju Dodiku. Stav ponovio i kopirao iz Srbije. Poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, kao i bilo koje druge članice UN-a. No, bez sankcija i svrstavanja. Neutralnost nije prošla na sjednici. A preglasavanje nad samim sobom nazvao ni manje ni više nego - rušenje države.

“Ovo je krah ukupnog sistema. Ako pada Ustav, pada i država, a gospoda su odlučila da ruše Ustav. Radi se o udruženom poduhvatu koji čine Komšić, Džaferović i Turković koji krše Ustav BiH ohrabreni od strane drugih struktura. Svaki pokušaj da se sačuva ustavna struktura danas je srušen i apsolutno je neizvjesno kako ćemo dalje”, naveo je Dodik.

Dalje, kako stvari stoje, Dodik ne bi ni u Evropsku uniju: “Ne znam koji će đavo Bosna i hercegovina u EU. Nema infuzije, čak ni u EU smišljene, da bi mogla ovoga bolesnika da spasi. Ona da je mislila ozbiljno, ona bi nas primila prije 10 godina”.

Inače, naša zemlja se pridružila izjavi Evropske unije i još jednom naglasila  da podržava teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine. Slijed je to samog Sporazuma s Unijom o stabilizaciji i pridruživanju u kojem piše da će BiH slijediti vanjsku politiku bloka.

“Neko hoće da to promijeni, a ne može. To sve skupa treba da se provodi u BiH. Tu je igra kao u šahu. Svako ko se danas u BiH bude opirao mjerama kojima smo se pridružili, on krši zakone i mjere”, podsjeća Džaferović

Pozicija BiH o pitanju teritorijalnog integriteta i suverentiteta Ukrajine je potpuno jasna iz zvaničnih stavova 2014. godine, bez obzira na Dodikove zahtjeve za zauzimanje novih stavova. O tumačenju slova Ustava i zakona ovaj put nećemo mnogo. Jer je paradoksalno kako ih, kao švedski sto, Dodik koristi. Tako formiranje parainstitucija u NSRS nije rušenje države, ali jeste odbijanje njegovih zahtjeva na sjednicama Predsjedništva BiH. Na koje je, podsjećamo, uglavnom dolazio kada na red dođu finansijski sporazumi od značaja za RS.

federalna.ba

Predsjedništvo BiH Ukrajina Rusija sankcije