Dodik angažovao izraelskog advokata da lobira za interese RS-a
U očekivanju odobravanja zahtjeva vlasti Bosne i Hercegovine za raspisivanjem Interpolove potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem, Dodik je putovao u Izrael, a potom otputovao u Moskvu. U medijima je jutros odjeknula vijest da je u međuvremenu navodno uspio uvjeriti advokata Marka Zela (Marc Zell), predsjednika Republikanske stranke u Izraelu, da lobira za interese Republike Srpske.
Zel je još u januaru ove godine u Sjedinjenim Američkim Državama registrovan kao lobista u ime entiteta Republika Srpska, s ciljem ukidanja američkih sankcija Dodiku. Zel živi na Zapadnoj obali, ali ima urede u Njujorku (New York), Vašingtonu (Washington), Torontu, Moskvi i Amanu, a za svoje usluge Miloradu Dodiku navodno će dobiti 840.000 dolara. Međutim, pitanje je koliko će zaista Dodik dobiti za ovaj novac poreskih obveznika u Republici Srpskoj. Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković smatra da ne postoji lobistička kuća koja Dodiku može osigurati podršku za secesiju:
„Dodik radi svoje, mi radimo svoje. Dakle, on ima svoje lobističke kanale, mi imamo svoje lobističke kanale. Mi smo potpisali, brzo će profunkcionisati i jedna lobistička kuća u Sjedinjenim Američkim Državama do koje smo došli zahvaljujući Bosancima i Hercegovcima koji tamo žive. Više detalja moći ću vam dati u neko dogledno vrijeme. Dodik troši puno više novca, ima puno manje efekata, jer ne može vam nikakva logistička kuća promovisati laž u bilo kojoj zemlji svijeta. Ne može nikakva lobistička kuća ubijediti predsjednika Trampa ni Stejt Dipartment da bi se Dodik trebao odvojiti i da bi trebao ići u secesiju, da ne bi trebao poštovati presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Može ga približiti i može se on s nekim sastati, a biće pitanje kako će putovati sad kad se ovo sve raspetlja, ali ne može Dodik, koliko god novca uložio, dobiti potrebnu podršku za secesiju u Bosni i Hercegovini, za ovaj strmoglavi put u kojim je krenuo.“
Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Vukanović vjeruje da je sve što Dodik radi ovih dana zapravo samo pokušaj da se izvuče iz situacije u kojoj se našao, jer je izgubio podršku dosadašnjih partnera:
„Vučić mu je poručio da ne dolazi u Beograd, što je zanimljivo, iako djeluju kao osovina. Njegov odlazak u Izrael je bio potpuni debakl, ponizio je sve nas, ne samo sebe onakvim neprimjerenim ponašanjem, pokušajem sjedanja mimo protokola pored Netanjahua. Zadržao se pet sekundi i od toga napravio predstavu. Šta je cilj? Na sve moguće načine pokušava da dobije neku podršku ove nove američke administracije na koju je sve karte stavio. Nije dobio što je očekivao od Amerike. Mark Rubio, američki državni sekretar, vrlo žestoko ga je kritikovao javno, tako da je on sad pokušao preko Jevreja, znajući koliko je njihov uticaj i lobi snažan, da mu oni obezbijede neku podršku. Međutim, otišao je u vrlo loš čas kad je Izrael u ratu i kad je njima stalo do Dodika kao do preklanjskog snijega, imaju sto važnijih problema. Proveo se kao bos po trnju i sad ne preostaje mu ništa drugo nego da ode kod Putina, a ono što mu Putin može dati to je utočište na neko vrijeme.“
Dok se nada susretu sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, Dodik svojom izjavom daje do znanja da ne namjerava zasad u Moskvi ostati:
„Ovdje ću biti ponovo 9. maja, na poziv predsjednika Ruske Federacije, kako bi se obilježilo 80 godina od pobjede nad fašizmom, u kome su najviše stradali ruski i srpski narod. Neki pokušavaju da naprave reviziju istorije. To je nemoguće uraditi, ali oni koji to žele neskriveno pokušavaju da izokrenu istorijske činjenice. Istorijsku činjenicu o stradanju ruskog i srpskog naroda i jevrejskog naroda naprosto je nemoguće promijeniti.“
U međuvremenu, policijske agencije procijenile su da je hapšenje Dodika akcija visokog rizika, na što je reagovao delegat u Domu naroda BiH Dženan Đonlagić:
„Kada krenete u političku borbu protiv države i protiv monopola sile i protiv sistema, u konačnici gubite. Dakle, ovdje je Dodik definitivno gubitnik u cijelom ovom procesu. Međutim, ono što na neki način baca mrlju na ovaj cijeli postupak i cijeli proces jeste to nečinjenje policijskih agencija i drugo, što ne bi trebalo da politika komentariše tu vrstu akcija.“
Podsjetimo, prošlog četvrtka Sud BiH uputio je zahtjev Interpolu za raspisivanje crvene potjernice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom. U februaru je Dodik nepravomoćno osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, na što je njegov advokat uložio žalbu. Trenutno se iz centralnog Interpolovog sjedišta u Lionu (Lyon) očekuje potvrda o izdavanju crvene međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji su uprkos zabrani, jer se protiv njih od decembra vodi istraga zbog napada na ustavni poredak, prelazili granicu Bosne i Hercegovine.