Do četvrtka puštanje otpadnih voda iz uništene Fukushime
(Izvor: EPA-EFE/Rodrigo Reyes Marin / POOL)

Do četvrtka puštanje otpadnih voda iz uništene Fukushime

Japan će od četvrtka početi ispuštati otpadne vode iz uništene nuklearne elektrane Fukushima Daiichi, uprkos protivljenju ribarskih zajednica, Kine i nekih naučnika. Premijer Fumio Kishida rekao je da je odlaganje više od milion tona vode koja se nalazi na lokaciji bitan dio dugog i složenog procesa stavljanja postrojenja iz pogona.

Ali plan, koji je Kishida najavio u utorak, izazvao je kontroverzu jer voda sadrži tricij, radioaktivnu supstancu koja se ne može ukloniti tehnologijom filtracije vode u objektu.

Odluka dolazi nekoliko sedmica nakon što je UN-ova nuklearna agencija, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), odobrila ispuštanje, rekavši da bi radiološki utjecaj na ljude i okoliš bio "zanemarljiv".

Južna Koreja i Kina zabranile su uvoz morskih plodova iz nekih područja Japana nakon što je Fukushima Daiichi pretrpila trostruki slom u katastrofi u martu 2011.

Južnokorejska vlada je nedavno odustala od prigovora na otpuštanje, ali opozicione stranke i mnogi Južnokorejci zabrinuti su zbog uticaja koji će otpuštanje imati na sigurnost hrane. Kina se i dalje oštro protivi, dok je Hong Kong, važno tržište za japanski izvoz morskih plodova, također zaprijetio ograničenjima.

Neki stručnjaci ističu da nuklearne elektrane širom svijeta koriste sličan proces za odlaganje otpadnih voda koje sadrže niske koncentracije tritijuma i drugih radionuklida.

"Tritij se oslobađa iz nuklearnih elektrana decenijama bez ikakvih dokaza štetnih učinaka na okoliš ili zdravlje", rekao je Tony Hooker, nuklearni stručnjak sa Univerziteta u Adelaideu. Greenpeace je, međutim, opisao proces filtracije kao pogrešan i upozorio da će "ogromna" količina radioaktivnog materijala biti raspršena u more u narednim decenijama.

Vlada i operater elektrane, Tokyo Electric Power (Tepco), također se suočavaju s protivljenjem lokalnih ribara, koji kažu da će pumpanje vode u Tihi ocean uništiti njihovu industriju. Na sastanku u ponedjeljak s Masanobuom Sakamotom, čelnikom Nacionalne federacije ribarskih zadruga, Kishida je pokušao uvjeriti ribarske zajednice da je ispuštanje sigurno.

Uoči sastanka, Sakamoto je rekao da se protivljenje njegove grupe planu "nije ni malo promijenilo". Rekao je da razumiju da bi ispuštanje vode moglo biti naučno bezbjedno, ali se i dalje plaše štete po reputaciju.

Ti strahovi su odjeknuli u anketi koju je ove sedmice objavio list Asahi Shimbun, u kojoj je 75 posto ispitanika reklo da vlada nije učinila dovoljno da spriječi očekivanu štetu reputaciji japanske morske hrane. Kishida je prihvatio te zabrinutosti, ali je insistirao na tome da ispuštanje vode "apsolutno nije nešto što možemo odložiti ako želimo dekomisirati nuklearnu elektranu Fukushima i oživjeti ovo područje".

"Obećavam da ćemo preuzeti cjelokupnu odgovornost osiguravanja da ribarska industrija može nastaviti zarađivati za život, čak i ako će to trajati decenijama", rekao je novinarima u ponedjeljak.

Vlada je uspostavila sredstva u vrijednosti od 30 milijardi jena (206 miliona dolara) za kompenzaciju lokalnih ribara za štetu po ugledu i 50 milijardi jena za rješavanje bilo kakvog utjecaja na lokalnu ekonomiju, navodi novinska agencija Kyodo. Otpadne vode, koje uključuju kišnicu i podzemne vode, postaju kontaminirane kada se koriste za hlađenje štapova nuklearnog goriva oštećenih 2011. godine kada je snažan cunami udario u elektranu i prekinuo njeno rezervno napajanje električnom energijom.

Oko 1,3 miliona tona prečišćene vode – dovoljno da se napuni 500 olimpijskih bazena – nalazi se u više od 1.000 čeličnih rezervoara na lokaciji, ali Tepco je upozorio da prostora za skladištenje ponestaje.

Tepcoov napredni sistem za obradu tečnosti uklanja većinu radioaktivnih elemenata osim tritijuma, izotopa vodonika koji je teško odvojiti od vode.

Japanski zvaničnici kažu da će voda biti razrijeđena do jedne 40-te koncentracije dozvoljene prema japanskim sigurnosnim standardima prije nego što bude ispumpana u okean u narednih 30 do 40 godina kroz podvodni tunel udaljen 1 km od obale.

federalna.ba/The Guardian

Japan Fukushima otpadne vode