Dnevna cijena PCR testova u Sloveniji premašuje milion eura
(Izvor: Ilustracija)

Dnevna cijena PCR testova u Sloveniji premašuje milion eura

Dnevna cijena PCR testova u Sloveniji premašuje milion eura, a rastu i iznosi koji se izdvajaju za testove koji plaćaju oni koji se testiraju.

Zbog preopterećenosti laboratorija koje vrše analizu PCR testova i slanja uzoraka u inostranstvo, cijene samoplaćajućih PCR testova potrebnih za prelazak granice ili putovanja već su počele da rastu i do 150 eura.

Ističe se da je Slovenija već snažno u petom valu epidemije COVID-19, koji se odvija s rekordnim brojem potvrđenih infekcija vrlo zarazne verzije omikron.

Ako je četvrti val prijetio kolapsom zdravstva zbog prenatrpanosti bolničkih kreveta pacijentima s COVID-om i već se razmišljalo o njihovom preseljenju, ovaj val, naglašavaju slovenski stručnjaci obilježavaju problemi zbog opsežnog PCR testiranja.

Dnevni rekord zaraženih već je premašio 17.000, a dnevni broj PCR testova obavljenih u utorak dostigao je skoro 23.000.

Tokom epidemije, briseve u Sloveniji analizirali su laboratoriji Instituta za mikrobiologiju (IMI) i Nacionalnog laboratorija za zdravlje, životnu sredinu i hranu (NLZOH), ali broj uzetih briseva premašuje njihov kapacitet.

NLZOH, koji je u prošlosti radio analizu oko tri petine uzetih briseva, dio uzoraka počeo je isporučivati njemačkoj kompaniji Eurofins. Čekanje na rezultate PCR testova time je produženo na 48 sati.

Produženje vremena čekanja na rezultat PCR testa stvara probleme onima kojima su potrebni samoplaćeni testovi zbog određenih zahtjeva prilikom putovanja ili prelaska granice. Oni uglavnom vrijede samo 48 sati nakon uzimanja brisa.

Ministar zdravstva Janez Poklukar je najavio da će oba davatelja usluga i dalje obavljati samoplaćene testove u najvećoj mogućoj mjeri, jer su mnogima hitno potrebni.

Samoplaćući PCR testovi postali su interesantna poslovna prilika tokom epidemije, jer u Sloveniji čak i stomatolozi, osim svoje osnovne djelatnosti, nude samoplaćujuće PCR testove. Cijena samoplativih PCR testova u prošlosti se kretala između 65 i 100 eura. U vrijeme kada je dnevni broj PCR testova prelazio 20.000, cijena samoplaćenih testova porasla je na čak 150 eura.

Ministarstvo zdravlja je u decembru 2020. objavilo da se s NLZOH i IMI dogovorilo da nadoknade 55 eura za PCR test. Maksimalna nadoknada troškova za polaganje HAGT testa je tri eura, a za polaganje PCR testa šest eura. Dakle, 20.000 PCR testova koštaju državu više od milion eura dnevno.

Zbog visoke cijene PCR testova, kao i opterećenosti laboratorija, neke zemlje priznaju i brze testove za potvrdu infekcije, poput Hrvatske i Velike Britanije. Slične ideje se pojavljuju u Sloveniji, ali postoje komplikacije u prepoznavanju statusa preboljelih.

Evropska komisija na svojoj web-stranici objašnjava da se pozitivni brzi testovi još ne smatraju službenim dokazom. Uredba o digitalnoj opservatoriji EU navodi da se "potvrde o bolesti mogu izdati najranije 11 dana nakon datuma kada je osoba prvi put podvrgnuta PCR testu, zbog njegove pouzdanosti".

U Italiji se posljednjih sedmica, zbog naglog rasta zaraza i povećanja testiranja u javnim zdravstvenim ustanovama, stvaraju redovi pa se mnogi koji žele ili moraju na PCR test odlučuju za samoplaćeno testiranje, iako imaju uputnicu ljekara.

U oba slučaja cijena usluge je ista: standard je 60 eura, a korisnik dobije rezultat za oko 24 sata. U vrijeme povećane potražnje cijene su na nekim mjestima porasle: posljednjih sedmica posebno u Lombardiji (90 i 120 eura) nude rezultat za kraće vreme (čak i za dva sata).

U Belgiji nema problema s rezultatima PCR testova, koje ispitanici dobiju manje-više za 24-48 sati. U briselskom krovnom centru za testiranje, koji ima osam velikih centara za testiranje širom grada, cijena samoplativog PCR testa je 41 euro. Najviše cijene su na briselskom aerodromu, do 50 eura za PCR test i rezultat za 24-36 sati, a za brže rezultate do 120 eura.

U Njemačkoj PCR testovi su dostupni svuda, bez redova, a cijene se kreću od 45 do 280 eura ako neko želi rezultate testa na pola sata. U prosjeku, cijene su oko 60 eura.

I u Austriji su posvuda velike gužve, a na rezultate PCR testova se čeka po nekoliko dana.

Međutim, cijene samoplativih PCR testova su veoma različite, u zavisnosti od provajdera. Test centar u Beču ima dvije ponude. Rezultat za četiri sata košta 159 eura, ali trenutno nisu dostupni. Inače test košta 75 eura, rezultat se zna za 7-24 sata.

Srbija je sredinom januara snizila cijene za 9.000 dinara ili oko 76 eura do 50 eura. U Srbiji se, međutim, PCR testovi ne mogu raditi u privatnim laboratorijama.

Cijene samoplaćenih testiranja na Zapadnom Balkanu su veoma različite. U Hrvatskoj je cijena od 73 do 93 eura, u BiH 35 eura, u Srbiji sada 50 eura, takođe u Crnoj Gori. U Albaniji su cijene PCR testova 30 eura, u Sjevernoj Makedoniji od 30 do 50 eura, a na Kosovu od 30 do 50 eura.

Grčka ima poseban režim za PCR testove. Dok su u svim evropskim zemljama PCR testovi s uputom ljekara besplatni, Grci moraju sami da plate sve PCR testove. Grčka vlada je ograničila cijenu PCR testova na 47 eura. Grčki mediji su ranije izvještavali o povećanju cijena PCR testova, tako da su cijene PCR testova kod istog provajdera bile 60 eura, a na Kipru samo 25 eura.

federalna.ba/AA

Slovenija PCR test