Dječaku (12) će se suditi za ubistvo socijalne radnice u V. Britaniji
Dvanaestogodišnjaku će se suditi za ubistvo, optuženom da je u Sheffieldu ubio socijalnu radnicu Marciu Grant pregazivši je njenim automobilom.
On je postao jedno od najmlađe djece koje će u Britaniji biti procesuirano za ubistvo u posljednjih 30 godina, a sudit će mu se u augustu ili oktobru. Dječak, čije ime ne može biti objavljeno zbog godina, pojavio se u utorak na sudu u Sheffieldu.
Tokom 20-minutnog saslušanja govorio je samo da bi potvrdio da razumije šta mu je sudija govorio i da se nije izjašnjavao o krivici. Na teret mu se stavlja i posjedovanje noža.
Dječaku je određen pritvor za mlade i naloženo mu je da se vrati u sud na dalje saslušanje 5. maja.
Obično se slučajevima kada su počinitelji mlađi od 18 godina bavi sud za mlade, ali za teška krivična djela poput ubistva, slučajevi mladih se prenose na krunski sud za odrasle.
Uvažavajući dječakovu dob, advokati i sudija u predmetu nisu nosili svoje perike ili haljine. Pojavio se iza neprobojnog stakla, uz četvoricu čuvara. Odjeven u senf-braon trenerku, dječak se nagnuo i pogledao novinare na javnoj galeriji.
Optužen je da je ubio Grantovu u srijedu navečer ispred njene kuće u oblasti Greenhill u Sheffieldu.
Sudija Richardson KC, je rekao da je važno da se suđenje održi što je prije moguće, s obzirom na "izuzetno teške" prekršaje s kojima se dječak suočava.
Suđenje će se održati 14. augusta ili 3. oktobra, u zavisnosti od dostupnosti advokata, rekao je Richardson dječaku.
U odavanju počasti koju je objavila policija Južnog Yorkshirea, porodica Granotev je izjavila: “Marcia je bila topla, voljena i posvećena supruga, majka, baka, sestra i prijateljica i stub zajednice. Njen gubitak je već šokirao sve koji su je poznavali ili imali sreće da budu uključeni u njenu orbitu.”
federalna.ba/The Guardian