Djeca se ponašaju po modelu, rješenje problema delinkvencije je u porodici

O maloljetničkoj delinkvenciji u emisiji Rezime govorili su Midhat Kerla, direktor Odgojnog centra Kantona Sarajevo i Faruk Durmić, direktor Odgojnog centra Tuzlanskog kantona.

„Kod nas je moguće da se roditelj i direktno obrati našoj ustanovi, da podnese zahtjev i da mi provodimo preventivni tretman“, kazao je Kerla.

Dodaje da može čak i maloljetnik sam da se prijavi ukoliko smatra da će postići određeni stepen diskrecije.

„Pravi efekti se postižu sekundarnom prevencijom. Detektuje se problem, napravi se plan, dobije se anamneza i djeluje se. To je najuspješniji oblik preventivnog djelovanja s tim da je tu smanjen broj korisnika“, objašnjava Kerla.

„Kod nas se ne može doći direktno. Centar za socijalni rad upućuje zahtjev, a roditelj/usvojitelj/staratelj zajedno sa svojim maloljetnikom trebaju da posjete nadležni Centar za socijalni rad. Uzima se opsežna anamneza te se tako upućuje u Odgojni centar“, rekao je Durmić.

Kada su u pitanju maloljetni počinitelji krivičnih djela, Kerla navodi da se trenutno u Odgojnom centru Kantona Sarajevo nalazi 16 korisnika.

„Od kojih je četiri na izvršenju sudske mjere. Mi u kontinuitetu imamo saradnju sa sudom, oni nas redovno informišu kad dolazi do određene presude. Imamo šest mjeseci da da se napravi program resocijalizacije“, naveo je.

Trenutno su dva maloljetnika na izvršenju odgojne mjere na određeni broj sati u Odgojnom centru Tuzlanskog kantona, naglasio je Durmić.

„Do mjeseca aprila smo dobili preko 25 zahtjeva za preventivne tretmane. Što se tiče kapaciteta, Odgojni centar može da primi osam maloljetnika. Šest kreveta za muškarce, a dva za ženske maloljetnike. Odgojni centar radi preventivne radionice u svim osnovnim i srednjim školama na nivou kantona koji obuhvataju djecu i roditelje. Roditelji nisu toliko zainteresovani za interaktivne radionice, a djeca jesu“, rekao je on.

Govoreći o tome zašto se djeca odaju kriminalu i problematičnom ponašanju, Kerla ističe da živimo vrlo kompleksnom društvu dubokih podjela.

„Društvu u kome se često promoviše netolerancija, religijska i bilo koja druga različitost. Društvo u kojem se promoviše nasilje, društvene mreže predstavljaju veliki problem…  U takvom društvu odrastaju naša djeca. Djeca se ponašaju po modelu. U takvoj situaciji, sigurno da imamo nešto veći počinilaca i određenih krivičnih djela. Primarna odgovornost u cijelom sistemu je odgovornost roditelja. Najvažnija je rana detekcija određenog problema, roditelji najbolje poznaju svoju djecu. Oni mogu prvi da otkriju problematično ponašanje svog djeteta. Međutim, nemaju svi roditelji kompetencije da djeluju, onda tu postoje institucije, trebaju se obratiti njima bez bilo kakve stigme ili stida. Roditelji često odgajaju djecu na bazi vlastitog iskustva. Roditelji moraju imati autoritet, da iskontrolišu svoje dijete. Porodica je ključ“, ocijenio je.

Durmić je dodao da Odgojnom centru Tuzlanskog kantona u posljednjih pet godina nije zabilježen oblik bilo kojeg recidiva, što, kako tvrdi, pokazuju statistički podaci i izvještaji svih ustanova.

„Ono što nam je drago da nakon izvršenja odgojne mjere maloljetnik sam s roditeljem podnese zahtjev za preventivne tretmane“, zaključio je on.

federalna.ba

Rezime Midhat Kerla Faruk Durmić