Dizdarević za Rezime: Sve je posljedica utjecaja, a ne dogovora
Gosti današnjeg izdanja Rezimea bili su Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije, i Milan Tegeltija, savjetnik predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Tegeltija je istakao da na današnjem sastanku u Banjoj Luci nije donesena, a ni razmatrana, odluka o izlasku predstavnika Republike Srpske iz bh. institucija.
"Kad RS to bude odlučila, ona će to reći bez ikakvih uvijanja. Situacija nije nestabilna, građani nemaju razloga za zabrinutost, ovo su politička previranja prouzrokovana stranim faktorom. Mi se moramo baviti situacijom koju je prouzrokovao jedan neizabrani stranac. Optužnica protiv Dodika je direktni atak na Republiku Srpsku", smatra Tegeltija.
Dizdarević navodi da je sve ovo što se dešava politički diskurs na relaciji političkih subjekata i međunarodnog faktora.
"Objektivno, on ne odražava bilo kakve elemente na sigurnosno stanje u BiH, jer da odražava sigurnosne službe bi već reagirale. Uvjeren sam da sve agencije, uključujući i međunarodne, prate svu ovu situaciju", kazao je. Međutim, ističe da postoji subjektivni osjećaj nesigurnosti kod građana.
Kada je riječ o optužnicama protiv političkih lidera, Dizdarević je naglasio da su one pravno pitanje. "Sama optužnica i ono što će poslije nje uslijediti neće imati nikakve konsekvence ni po Dodika niti po bilo kakvu promjenu na političkoj sceni“.
„Ne vjerujem da nijedan sud na svijetu, pa ni Sud BiH, može donijeti osuđujuću osudu. Dodik nije ni najmanje zabrinut. To nije prijatna situacija. Morate da hodate po sudovima. On je potpuno uvjeren da je učinio pravu stvar. Poštovao je ustavne odredbe Ustava Republike Srpske. Da ih nije poštovao – onda bi imao problem sa zakonom", kaže Tegeltija.
Politički dogovor je najpoželjniji scenarij u BiH, no, nažalost, imamo utjecaj različitih faktora, ocijenio je Dizdarević. "Sve ove situacije su posljedica utjecaja, a ne dogovora".
Tegeltija poručuje kako je riječ diktator za Schmidta preblaga. "Takvih diktatora više nema u svijetu. Ovo je jedan diktatorski oblik ponašanja. Politički ultimatumi su dio politike. Vi ne možete zamijeniti demokratiju diktaturom zato što nemate dogovora".
Posljednjih 30 godina u BiH imamo samo deklarativno demokratiju, a većina tih političkih subjekata koji djeluju, na svjestan ili nesvjestan način, ističe Dizdarević, su proizveli diktaturu.
"Kao posljedica tog nedogovora imamo više od 200.000 građana koji su napustili BiH".
Tegeltija tvrdi kako je RS osigurala alternativne izvore finansiranja za sve projekte koje je obustavila Njemačka. "Konaković je iznio razmišljanja neke grupe u EU, da se traže načini da se samo podržava FBiH, a ne RS, to bi bila podjela BiH. RS više ne bi imala izbora".
On je prokomentarisao i nedavne proteste na međuentitetskoj liniji, kazavši da građani u RS sasvim sigurno podržavaju Milorada Dodika.
„Svi, bilo da su opozicija ili pozicija, prepoznaju optužnicu kao politički napad na RS“.
federalna.ba