Dizdar za FR: Trebamo učiniti sve da se što veći broj povratnika integriše u matične zajednice
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na hitnoj sjednici usvojio je dva zaključka - jedan kojim osuđuju sve napade na povratnike i drugi kojim je formirano radno tijelo koje bi u narednih 45 dana trebalo predstaviti mjere za zaštitu i sigurnost povratnika. O mogućnostima pomoći i rješavanju problema povratnika u Intervjuu na Federalnom radiju govori ministar raseljenih osoba i izbjeglica Federacije BiH Nerin Dizdar.
Poprimaju li napadi oblik sistematskog djelovanja sa ciljem pritiska na povratnike bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, s očiglednom namjerom da ih se prisili da konačno napuste svoje domove?
„Nažalost, ta retorika, govor mržnje se uvijek najlakše i najočitije reflektuje na one koji su najugroženiji, a to su povratnici i sigurno je da su napadi na povratnike rezultat te jedne političke klime koja je u ovom djelu BiH, nažalost, dosta negativna. Generiše se nepovjerenje koje je zasigurno jedan od uzročnika tih napada. I ono što je Bosni i Hercegovini potrebno jeste da se te političke strukture uozbilje i odustanu od politike populizma.“
Od vlasti RS-a, a posebno policije tog entiteta, traži se efikasna zaštita povratnika. U kojoj mjeri se može očekivati da djeluju? Ako bi visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit (Christian Schmidt) donio zakon kojim će se striktno provesti odredba o proporcionalnoj nacionalnoj zastupljenosti u policijskim strukturama, te da se u skladu s tim izvrši prijem većeg broja Bošnjaka i Hrvata u policijske strukture entiteta Republika Srpska, odnosno Srba u policijske strukture drugog entiteta, Federacije BiH, hoće li on biti primjenjivan u RS-u, znajući stav Milorada Dodika o Šmitu?
„Nije ovdje stvar samo stava o Šmitu. Mi imamo i od prije presude sudova u BiH, Ustavnog suda, pa i međunarodnih sudova koje se, nažalost, ne provode. Mi trebamo učiniti sve da se što veći broj povratnika integriše u matične zajednice, da se zaposle ne samo u policijske strukture.“
Šta dalje treba činiti Ministarstvo?
„Ministarstvo kao izvršni organ čini sve da tim ljudima ojača volju za ostankom koju neko pokušava ubiti, pa možda i natjerati na odlazak. Činimo da ih podržimo. Međutim, pravosuđe, pravosudni organi imaju obavezu da štite svakog čovjeka. Dakle, to je temeljno ljudsko pravo i tužilaštva trebaju puno efikasnije sankcionisati te napade i štititi prava povratnika.“