Diplomatski forum u Antaliji - naglašen značaj evropskog puta za regiju
Diplomatski forum u Antaliji počeo je u petak i ugostio je predstavnike iz 147 zemalja svijeta, a tema je “Podizanje diplomatije usred krize”. Trećem forumu prisustvuje gotovo 4.500 učesnika, uključujući 19 šefova država, 73 ministra i 57 međunarodnih predstavnika. U okviru Diplomatskog foruma održan je panel "Izazovi i mogućnosti na Balkanu" na kojem je naglašen značaj evropskog puta za regiju, ali i značaj regije Zapadnog Balkana za cijelu Evropu.
Akcenat panela o balkanskim pitanjima bio je na zemljama Zapadnog Balkana i njihovom putu prema Evropskoj uniji i NATO-u, ali i refleksijama rata Rusije i Ukrajine na regiju Zapadnog Balkana. Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, na današnjem panelu naglasio je da je prioritet vanjske politike Bosne i Hercegovine punopravno članstvo u Evropskoj uniji:
„Nema zamjene za Evropsku uniju, a što se tiče regije i regionalnog tržišta, imamo Berlinski proces. Moramo jedan proces završiti, a onda govoriti o drugim procesima. To je, ustvari, mišljenje moje države. Moramo završiti sa Berlinskim procesom. Imamo Ceftu, imamo druge ekonomske pogodnosti, možemo pokazati da možemo sarađivati i zaista biti integrirani u Evropskoj uniji.“
Ivica Dačić, ministar vanjskih poslova Srbije, govorio je o odnosima Evropske unije prema zemljama Zapadnog Balkana, govoreći o dvostrukim aršinima prema određenim zemljama. Dačić je kazao da Unija mora olakšati pristup integracijama:
„A onda dolazimo do toga zašto Sjeverna Makedonija ne može da otvori pregovore i šta je radila Evropska unija 30-40 godina, vidimo, ovdje u Turskoj. Nije samo problem kako ćemo mi međusobno da se ponašamo, nego i strateški interesi. Ja sam apsolutno za to da svi trebaju da uđu u Evropsku uniju iz našeg regiona.“
Nakon ovoga, a u kontekstu integracija i regionalnih odnosa, Dačić je konstatovao da još uvijek nemamo autoput Beograd - Sarajevo u 21. vijeku, na šta je reagovao ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković
„Ide trasa za autoput kada ona bude išla prema Sandžaku koji je nama jako važan, kada bude išla preko Goražda i kada bude zadovoljila bosanskohercegovačke interese.“
Učesnicima se obratio i visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) koji je kazao da treba jasno reći mlađim generacijama da je Zapadni Balkan dio Evrope, ali da je problem veliki stepen korupcije.
„Treba jasno reći mlađim generacijama širom svijeta da su oni dio Evrope. Imamo pristup zemljama Zapadnog Balkana korak po korak, a na tom putu imamo i neke prepreke.“
Ministar vanjskih poslova Sjeverne Makedonije Bujar Osmani istakao je da Zapadni Balkan predstavlja političko ostrvo u Evropskoj uniji okruženo članicama Unije, što geografski predstavlja perfektnu platformu za ugrožavanje određenog prostora:
„Dvije situacije su ključne - strateška jasnoća Zapadnog Balkana i podrška Ukrajini da dobije ovaj rat. I samo kažem, to je prva stanica, Zapadni Balkan će biti naredni za Evropsku uniju.“
Specijalni izaslanik premijera Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske za Zapadni Balkan Stjuart Pič (Stuart Peach) posebno je naglasio značaj regije Zapadnog Balkana za cijelu Evropu.
Učesnici današnjeg panela govorili su o brojnim prednostima članstva u Evropskoj uniji i problemima sa kojima se zemlje koje nisu dio evropske porodice susreću na putu ka članstvu. Na kraju, naglašen je značaj evropskog puta za sve zemlje Zapadnog Balkana.