Dioba funkcije predsjedavajućeg Općinskog vijeća politička realnost u Glamoču
Glamoč, gradić na jugozapadu Bosne u sastavu Kantona 10, proteklih je dana bio predmetom mnogih, više ili manje, zlonamjernih nepotpisanih priopćenja i komentara, a razlog tomu je odluka da se na funkciji predsjednika i dopredsjednika novoformiranog Općinskog vijeća rotiraju vijećnici iz HDZ-a BiH i SDA. Na tvrdnje kako je to protivno Statutu i Poslovniku, akteri te priče poručuju kako je riječ o političkoj korektnosti i dobrim međunacionalnim odnosima.
Dioba funkcije predsjedavajućeg glamočkog Općinskog vijeća između HDZ-a BiH i SDA stvar je političke realnosti i nije nikakva novina jer se već dogodila u mandatnom razdoblju 2008-2012, samo što tada nikomu nije smetala.
„U Glamoču je jedini način da ovo predstavničko tijelo i Općina funkcionira bila podjela mandata između stranaka koje su jedino i mogle formirati vlast, a to je SNSD, HDZ s dva mandata, SDA i SDP“, ističe Marko Damjanović, predsjednik Općinskog vijeća Glamoč (HDZBiH).
„Prašinu oko toga su digle neke opozicione partije koje samo žele medijski prostor i naprave famu od svega toga. Međutim, činjenica je da to nije protuzakonita odluka i nigdje u zakonu ne stoji da se takva odluka ne može donijeti“, kaže Nebojša Radivojša, načelnik Općine Glamoč (SNSD).
„Bitna stvar je da Općina funkcionira, a ono što je se dešavalo oko pregovora je bilo na tragu da Općina ostane u blokadi. Nama je ovdje suživot bitna stvar i moramo naučiti razgovarati i pregovarati i u tom razgovoru se dođe do određenih rješenja“, navodi Amel Saltaga, potpredsjednik Općinskog vijeća Glamoč (SDA).
A zbog tog suživota u prethodnim mandatima vijećnici su dva puta jednoglasno usvajali i nadležnom kantonalnom ministarstvu upućivali inicijativu za uvođenje nacionalne skupine predmeta i za djecu srpske nacionalnosti, što je početkom ove školske godine i učinjeno.
„Naš posao je bio da to sprovedemo u djelo. Imali smo određenih problema jer nam nedostaje učitelja razredne nastave za srpski jezik. U prvom polugodištu to smo riješili na način da je učiteljica bošnjačke nacionalnosti predavala učenicima srpski jezik“, kaže ravnatelj OŠ Glamoč Anto Ćosić.
„Glamoč je Bosna i Hercegovina u malom. Ovdje skoro u istim procentima žive Srbi, Hrvati i Bošnjaci i to vodi ka tome da, na kraju krajeva, živimo taj suživot uz međusobno poštovanje i toleranciju“, poručuje Radivojša.
Tako je Glamoč postao jedina općina u Federaciji u kojoj se izučavaju sva tri jezika. Ne osvrću se na politička prepucavanja i nametanje podjela, jer za to nemaju vremena budući da imaju, kako kažu, puno pametnijih stvari koje trebaju raditi za svoj grad.
federalna.ba/Željka Mihaljević