Desetine hiljada demonstranata u Tbilisiju traži poništavanje izbora u Gruziji
Desetine hiljada stanovnika Gruzije okupilo se ispred zgrade parlamenta u glavnom gradu Tbilisiju, tražeći poništenje izbora za čije je rezultate predsjednica države Salome Zurabičivili rekla da su namješteni u korist vladajuće partije Gruzijski san - uz pomoć Rusije. Ovaj skup je produbio političku krizu u južnokavkaskoj zemlju u kojoj Gruzijski san postaje sve autoritarniji i naklonjeniji politici Moskve.
"Niste vi izgubili izbore. Oni su ukrali vaše glasove i pokušali da ukradu vašu budućnost, ali to niko nema pravo da radi, i vi nikome nećete dozvoliti da to radi“, rekla je Zurabičvili demonstranitima koji su mahali gruzijskim zastavama i zastavama Evropske unije.
Zurabičvili, čija je funkcija uglavnom ceremonijalna, rekla je masi da će braniti put Gruzije kao Evropskoj uniji od onoga što radi Gruzijski san.
Giorgi Vashadze, lider opozicionog Ujedinjenog nacionalnog pokreta, rekao je da opozicija neće ulaziti ni u kakve razgovore sa vladom i da će insistirati na novom glasanju, ali pod međunarodnom supervizijom.
"Nećemo ući u ovaj parlament. Odbijamo sve mandate. Nećemo ulaziti ni u kakve pregovore. Borićemo se da pobjede i obećavam vam da ćemo definitivno pobijediti zajedno", rekao je Vashadze.
Demonstranti kažu da "neće Rusiju" da "neće da se vraćaju nazad u Rusiju" odnosno da "neće da se vraćaju u SSSR ".
Zurabičvili je odbila da prizna zvanične rezultate i ranije je rekla AP-u da je Gruzija postala žrtva pritiska Rusije da se ta zemlja ne pridruži Evropskoj uniji, a danas je izjavila da je protest jedini način da Gruzini "kažu da su njihovi glasovi ukradeni, da im je budućnost ukradena".
SAD i Evropska unija traže punu istragu u vezi sa rezultatima izbora u Gruziji.
Centralna izborna komisija kaže da je, na osnovu gotovo svih prebrojanih glasova, Gruzijski san osvojio 54,8 odsto glasova.
Gruzijski san je počeo da usvaja zakone kakve ima Rusija za borbu protiv organizacija civilnog društva i prava LGBT populacije. Stranku je osnovao Bidzina Ivanišvili, tajanstveni milijarder koji se obogatio u Rusiji.
Kremlj tvrdi da se nije miješao u izbore, a poziv predsjednice Gruzije stanovništvu na proteste okarakterisao je kao pokušaj destabilizacije zemlje.
Predsjednica gruzijskog parlamenta Šalva Pauašvili, članica Gruzijskog sna, optužila je predsjednicu države za "scenario puča" koji je "protiv ustavnog poretka i demokratskih izbora".
Prethodno je Evropska unija suspendovala postupak gruzijskog pristupanja toj asocijaciji jer je vlast u Tbilisiju, uprkos ogromnim protestima u zemlji, usvojila zakon o "stranom uticaju" koji je pisan u stilu sličnog ruskog zakona.
Mnogi Gruzini su na subotnje izbore gledali kao na referendum o mogućnosti pristupanja Evropskoj uniji.
Evropski posmatrači izvijestili su da je na izborima bilo prinude, kupovine glasova, dvostrukog glasanja i nasilja, a da se vladajuća stranka koristila "antizapadnom i neprijateljskom retorikom, promovišući ruske dezinformacije, manipulacije i teorije zavjere".
federalna.ba/Beta-AP