Deset godina od obaranja malezijskog aviona iznad Ukrajine
Porodice nastradalih putnika i posade aviona Malaysia Airlines, koji je prije 10 godina oboren iznad Ukrajine, okupile su se danas u Holandiji i Australiji da obilježe godišnjicu tragedije u kojoj je poginulo 298 ljudi.
Na komemoraciji nedaleko od aerodoma Schiphol, kod Amsterdama, u prisustvu holandskog kralja, diplomata i političara, čitana su imena svih putnika poginulih u avionu „Boeing 777“, koji je 17. jula 2014. poletio iz Amsterdama za Kuala Lumpur.
"Poslije deset godina, tuga je i dalje velika. Holandija ostaje odlučna da traži istinu, pravdu i odgovornost za obaranje aviona na letu MH17", navodi se u saopćenju holandskog ministarstva vanjskih poslova.
Australijski državni tužilac Mark Dreyfus predstavljao je svoju zemlju na komemoraciji u Holandiji, gdje je zasađeno 298 stabala u znak sjećanja na svaku žrtvu, a posađeni su i suncokreti, poput onih koji su rasli na mjestu nesreće.
Neki od prisutnih također su donijeli suncokrete i ostavljali ih pored drveća. Zastave država čiji su građani poginuli spuštene su na pola koplja.
Slična ceremonija održana je u australijskom parlamentu u Canberri.
Obje komemoracije održavaju se u jeku rata u Ukrajini, a porodice žrtava su pozvale rusku vladu da prizna krivicu.
"Mislim da niko nije namjeravao da sruši putnički avion. U tom smislu, slomljeno mi je srce što se sukob nastavlja. Ali mislim da bi mnoge porodice zaista voljele da Rusija prizna da je ono što se dogodilo pogrešno i da nije trebalo da vodi rat", izjavio je Paul Guard, čiji su roditelji poginuli u nesreći.
Pogranični region, odakle je lansirana raketa koja je oborila avion, bio je pod kontrolom proruskih pobunjenika, a polje na koje su pali ostaci aviona sada je teritorija pod ruskom kontrolom.
Ruska vlada uporno negira odgovornost za obaranje aviona i odbija da izruči dva Rusa i jednog ukrajinskog separatistu koje je holandski sud 2022. u odsustvu osudio za ubistvo.
"Iako je sud formalno proglasio ruske marionete krivima, vlasti u Kremlju na čelu sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i njegovim saučesnicima stoje iza ovog zločina", navodi se u saopćenju ukrajinskog Generalštaba objavljenom na Facebooku.
Holandija i Australija nastavljaju pravno da gone Rusiju, kroz Organizaciju međunarodnog civilnog zrakoplovstva, a Holandija samostalno tuži Rusiju Evropskom sudu za ljudska prava.
Australijska ministarka vanjskih poslova Penny Wong izjavila je danas da će se slučaj nastaviti i neće biti sputavanja u posvećenosti tome da Rusija prizna odgovornost.
Međunarodna istraga koju su u Vijeću sigurnosti UN-a pokrenule Holandija, Malezija i Australija zaključila je da raketni sistem Buk, koji je pogodio avion, pripadao ruskoj 53. protivzračnoj raketnoj brigadi.
Malezija je ponovila da je posvećena traženju pravde i pozivanju na odgovornost krivaca za tragediju.
"Vlada Malezije je odlučna da proces mora težiti istini, pravdi i odgovornosti", navodi se u saopćenju Ministarstva saobraćaja.
federalna.ba/Beta-AP