Dervišagić: Sajam šljive u Gradačcu nije otkazan

Više industrijskih zona, nove investicije, smanjen broj nezaposlenih, velika stopa izvoza samo su neke od činjenica koje Gradačac karakteriziraju kao malo privredno čudo. A najpoznatiji je po tradicionalnom Sajmu šljive, koji datira od davne 1969. godine. No, ove godine Sajam je postao i predmet sudskih sporova. Ko ima pravo na organizaciju, logo, ime i patent? Na ova pitanja u Dnevniku 3 odgovarao je gradonačelnik Gradačca Edis Dervišagić.

- Sajam šljive nije otkazan i tradicija duga 48 sajamskih manifestacija i ove godine se nastavlja, te će Sajam biti održan od 25. do 28. augusta uz sve prepoznatljive sajamske sadržaje – poručio je Dervišagić.

Pojašnjava da je ovu sajamsku manifestaciju još 1969. osnovala tadašnja Skupština opštine Gradačac pod imenom Dani šljive. Do 1992. godine manifestaciju je organiziralo tadašnje turističko društvo u Gradačcu, a onda je, navodi Dervišagić, osnovano preduzeće u državnoj svojini pod nazivom Gradačački sajam s isključivom ulogom organizacije ove poznate sajamske manifestacije.

Od 1992. do 1995. godine zbog ratnih dejstava Sajma nije bilo, da bi se 1996. Sajam vratio u Gradačac.

- Općinsko vijeće formiralo je javno preduzeće u vlasništvu grada koje se zvalo Gradačački sajam i koje je radilo organizaciju i poslove pripreme Sajma. To je preduzeće 2003. privatizirano i od 2003. do 2020. ta privatna firma Gradačački sajam je radila organizaciju, ali je početkom ove godine, nažalost, ona otišla u stečaj, likvidirana je i više je nema – objašnjava Dervišagić.

Gradsko vijeće Grada Gradačca je u martu ove godine donijelo odluku da 48. ovogodišnju manifestaciju ponovo organizuje Grad Gradačac, a da se tehnička priprema Sajma povjeri firmi putem javnog poziva registriranoj za tu djelatnost, navodi Dervišagić.

- Putem javnog poziva odabrana je firma BOMS-expo iz Gračanice, koja je zajedno s Organizacionim odborom Grada Gradačca organizovala i provest će ove godine jednu uspješnu manifestaciju, a dezinformacije koje su se ovih dana pojavile da sajamske manifestacije neće biti i da se prekida jedna tako duga manifestacija dolazi od suvlasnika ili vlasnika firme koje više nema i s kojom Grad Gradačac nema nikakav spor po pitanju organizacije Sajma – ističe Dervišagić.

Prema njegovim riječima, na ovogodišnjem Sajmu očekuje se učešće preko 100 izlagača. Uz Sajam su obrtničke komore iz Slovenije i Hrvatske, obrtničke komore Federacije i Brčko distrikta te brčansko Udruženje poslodavaca.

Kao novinu na ovogodišnjem Sajmu ističe dolazak Ambasade Indonezije sa svojim predstavnicima. Na sajam se, naglašava, vraća i poljoprivredna mehanizacija, koje dugo nije bilo. Posjetiocima sajma, uz brojne druge sadržaje, Dervišagić obećava i bogat kulturno-zabavni program.

federalna.ba

Edis Dervišagić Gradačac Sajam šljive