Demonstranti u Bangladešu pozvali na marš prema Dhaki uprkos policijskom satu
(Izvor: Fena/EPA)

Demonstranti u Bangladešu pozvali na marš prema Dhaki uprkos policijskom satu

Studenti koji protestuju u Bangladešu pozvali su na marš do prijestolnice Dhake u ponedjeljak uprkos policijskom satu uvedenom širom zemlje kako bi izvršili pritisak na premijerku šejh Hasinu da podnese ostavku, dan nakon što je u smrtonosnim sukobima u toj južnoazijskoj zemlji poginulo skoro stotinu ljudi.

Bangladeš su zahvatili protesti i nasilje koji su započeli prošlog mjeseca nakon što su studentske grupe zahtijevale ukidanje kontroverznog sistema kvota u državnim poslovima. To je eskaliralo u kampanju za pokretanje svrgavanja Hasine, koja je u januaru osvojila četvrti uzastopni mandat na izborima koje je bojkotovala opozicija.

Najmanje 91 osoba je poginula, a stotine su povrijeđene u nedjelju u valu nasilja širom zemlje od 170 miliona ljudi kada je policija ispalila suzavac i gumene metke kako bi rastjerala desetke hiljada demonstranata. Od nedjelje navečer uveden je policijski sat širom zemlje, željeznice su obustavile usluge, a ogromna tekstilna industrija u zemlji je zatvorena.

Broj poginulih u nedjelju, koji uključuje najmanje 13 policajaca, bio je najveći u jednom danu od svih protesta u novijoj istoriji Bangladeša, nadmašujući 67 pogibija prijavljenih 19. jula kada su studenti izašli na ulice protiv kvota.

Vlada je u cijeloj zemlji proglasila policijski sat na neodređeno vrijeme s početkom u 18 sati po lokalnom vremenu u nedjelju, i također je najavila trodnevni opći praznik koji počinje od ponedjeljka.

- Vlada je ubila brojne studente. Došlo je vrijeme za konačni odgovor - izjavio je koordinator prostesta Asif Mahmud u objavi na Facebooku u nedjelju navečer.

- Svi će doći u Dhaku, posebno iz okolnih okruga. Dođite u Dhaku i zauzmite poziciju na ulicama - poručio je.

Vojska Bangladeša pozvala je sve građane da se pridržavaju pravila policijskog sata.

- Vojska Bangladeša izvršit će svoju obećanu dužnost u skladu s ustavom Bangladeša i postojećim zakonima zemlje - navodi se u saopćenju objavljenom u nedjelju navečer.

- U tom smislu od građana se traži da se pridržavaju policijskog sata, kao i da pruže punu saradnju u ostvarenju tog cilja - navodi se, dodajući da je policijski sat uveden kako bi se obezbijedila sigurnost života ljudi, imovine i važnih državnih ustanova.

Tokom vikenda bilo je napada, vandalizma i podmetanja vatri u vladinim zgradama, uredima vladajuće stranke Awami liga, policijske stanice i kuće javnih predstavnika, javili su lokalni mediji. Nasilje je prijavljeno u 39 od 64 okruga u zemlji, prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

Bangladeš