videoprilog Hane Porić (Dnevnik 2)

Delegacija Vlade Srbije u Banjaluci: Kontinuitet nepoštivanja institucija BiH

Deveti januar - prepreka više između Bosne i Hercegovine i Srbije. Bez uvažavanja institucija Bosne i Hercegovine i nakon zabrane preleta vojnog aviona, delegacija Vlade Srbije stigla je u Banjaluku. Slavit će neustavni dan RS-a i jačati saradnju s entitetom. Sve nevezano za državu Bosnu i Hercegovinu. Jer, tako je dogovoreno na Svesrpskom saboru.

Paradiranje, provokacije, tenzije. Obilježavanje “dana RS-a” u svim nijansama neustavnosti. Da demonstracija sile bude jača, RS-u pružena saveznička ruka Srbije. Od prošle godine i ozvaničena Deklaracijom Svesrpskog sabora. Sve na principu bratstva i jedinstva s negiranjem Bosne i Hercegovine. Proslavu i veličanje neustavnog dana uz ustaljene aktivnosti, Srbija je planirala promjeriti visoko, sve do bh. neba.

No, prelet vojnog aviona ili helikoptera s delegacijom Vlade Srbije iznad Bosne i Hercegovine zabranio je ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez (SDP). Let u planu, a pad u praksi naljutio je zvaničnike Srbije, spremne za put ka Banjaluci. Vulina posebno, jer, čini se, nije još zaboravio ni onu prošlogodišnju kada mu je šef bh. diplomatije Elmedin Konaković zabranio dolazak helikopterom u Čapljinu. Tako su prije delegacije u Bosnu i Hercegovinu stigle reakcije i uvrede.

“Kada sam pomislio da niko neće biti glup kao Konaković, koji mi zabrani da doletim u Bosnu i Hercegovinu, ali ne može da zabrani da se dovezem u Bosnu i Hercegovinu, javio se Zukan Helez da Vladi Srbije zabrani da doleti vojnim vazduhoplovima na proslavu dana Republike Srpske. Glupost u Vijeću ministara zarazna, sa Elmedina na Zukana”, naveo je potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin.

Helez je brzo uzvratio:

“Potpredsjednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin, intelektualno potkapacitiran da vodi bilo kakvu smislenu raspravu, zna samo uličarski i primitivno da vrijeđa. Poruka Vulinu: fašizam i agresija su prelazni u Vladi R Srbije u posljednjih nešto više od 30 godina.”

Prepiska je nastavljena, pa se uključio i Staša Košarac, ministar ekonomskih odnosa i vanjske trgovine Bosne i Hercegovine (SNSD):

“Nema tog Heleza, niti inih ‘heleza’ koji mogu da oslabe veze Srpske i Srbije. Slabi su, prolazni, nebitni i marginalni.”

A daleko od margina su zaključci sa Svesrpskog sabora. Ministri Srbije u prvom redu na proslavi neustavnog “dana RS-a” to i potvrđuju. Jedan po jedan se realizuju, a svaki na štetu Bosne i Hercegovine.

“Dokazano na djelu da imamo provođenje svih zaključaka, njih 49 se pokušavaju implementirati i sprovesti u cjelosti. Naravno, to je kontinuitet rigidne politike koju zvanična Srbija ima prema Bosni i Hercegovini i prema njenim institucijama, koje, očigledno, ne poštuje. To je još jedna poruka da u aktuelnoj vlasti Srbije nemamo prijatelja”, ističe analitičar Admir Lisica.

“U suštini, to predstavlja samo sastavni dio našeg opšteg mjesta, našeg života kojim živimo već decenijama. U tom kontekstu ništa neuobičajeno. Ne postoje ni naznake ne konsenzusa, čak ni kompromisa ne samo političkog nego opšteg, društvenog, identitetskog”, ocjenjuje komunikolog Mladen Bubonjić.

Dok su isti stavovi na snazi, 9. januar rezervisan je za sporna obilježja, defile pripadnika MUP-a RS-a, oklopna vozila i duge cijevi na ulicama, a za govornicom zapaljiva retorika u kojoj je secesija imperativ.

“Sve dok Srbija ne doživi katarzu, mi ovdje ne možemo govoriti o budućnosti, o nekoj regionalnoj saradnji - za koju smo svi i koja nam je nužna”, poručuje Lisica.

“Bez ozbiljnije intervencije međunarodne zajednice, nastavit ćemo ovako ovu pat poziciju do u nedogled. Pitanje je samo ko će više izdržati: međunarodna zajednica, konkretno, Evropska unija ili mi? Bojim se da njima nije toliko stalo do nas, a izgleda da ni nama nije stalo do nas samih, a kamoli do nekog ozbiljnijeg napretka”, smatra Bubonjić.

Napredak države i građana već odavno nije cilj, jer je samo pat pozicija idealna za održivost neodržvih politika RS-a.

federalna.ba

neustavni dan RS Vlada Republike Srbije