Devetojanuarska deklaracija bila je uvertira u agresiju i etničko čišćenje
Nakon obilježavanja 9. januara, brojnih reakcija i poziva domaćih, evropskih i svjetskih zvaničnika na prekid prakse obilježavanja neustavnog praznika, podsjećamo na činjenice. Nakon što je skupština srpskog naroda proglasila republiku srpskog naroda, vrh ovog entiteta počeo je agresiju na Republiku Bosnu i Hercegovinu.
“Konstatujem da je skupština srpskog naroda usvojila deklaraciju o proglašenju republike srpskog naroda BiH dana 9. 1. 1992. i proglasila republiku srpskog naroda BiH kao federalnu jedinicu u sastavu savezne države Jugoslavije”, poručio je tada Momčilo Krajišnik.
“Od Petrova dana do današnjeg dana svetog Stefana 1992. godine srpski narod je činio jedno: jedino pripremao svoje demokratske odgovore na sve moguće demokratske i nedemokratske izazove koji su bili stavljani pred nas. Mi se zalažemo za mir”, tvrdio je Radovan Karadžić.
Dok je politički vrh tek proglašene Republike Srpske javno govorio o miru, tajno su već uveliko radili na planiranju i organizaciji agresije. Deklaracija je bila samo uvertira u četverogodišnju agresiju i etničko čišćenje jednog naroda.
Političke namjere praćene vojnom silom dovele su do najduže opsade jednog grada u novijoj historiji, brojnih zloglasnih logora i ratnih zločina. Desetine hiljada građana Bosne i Hercegovine je ubijeno, mučeno, silovano i raseljeno. Ni djeca nisu bila pošteđena. Nekoliko hiljada djece je ubijeno.
"Mi imamo državu. Ona je sada nezavisna i suverena. Zašto ne bi ostala nezavisna i suverena do trenutka kada se ujedinimo s drugim Srbima", poručivao je Karadžić 1994.
Te želje, ipak, nisu ostvarene. Republika Srpska ni tada, a ni sada nije nezavisna niti suverena država. Po definiciji i administrativnom uređenju države Bosne i Hercegovine, potvrđenim Dejtonskim sporazumom, RS je samo jedan od dva entiteta unutar granica Bosne i Hercegovine.
Ipak, ideja o samostalnosti još živi. Pa se tako danas slavi Dan RS-a iako je neustavan, a presudama međunarodnih i domaćih sudova utvrđen je kao početak brutalnih mučenja, svirepih ubistava, drugih ratnih zločina i genocida nad pripadnicima nesrpskog naroda. Svjedoče tome i doživotne ili višedecenijske kazne zatvora za političke i vojne utemeljitelje RS-a. Za ideju i realizaciju više od 700 godina zatvora.
Da su u svojim namjerama imali podršku Srbije, potvrđuje posljednja presuda Haškog tribunala Stanišiću i Simatoviću, šefovima Državne bezbjednosti Srbije.
federalna.ba