Danas sastanak ministara vanjskih poslava Evropske unije i Zapadnog Balkana
Šefovi diplomatija članica Evropske unije sastaju se u narednim minutama sa ministrima vanjskih poslova šest zemalja Zapadnog Balkana. Sastankom će predsjedavati visoki predstavnik za vanjsku politiku i sigurnost Džozep Borelj (Josep Borrell).
Sastanak ministara vanjskih poslova Evropske unije sa kolegama iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i sa Kosova organizovan je nakon što je objavljen novi paket proširenja i Plan rasta za Zapadni Balkan za razdoblje 2024-2027. Među ostalim aktuelnim temama, učesnici će razgovarati o sigurnosnoj situaciji u regiji i vanjskopolitičkoj saradnji Evropske unije i zemalja Zapadnog Balkana. Podsjetimo, Evropska komisija predložila je u srijedu novi plan za privredni rast Zapadnog Balkana vrijedan šest milijardi eura, da bi zemlje regiona mogle približiti svoje ekonomije evropskoj i postati konkurentnije na evropskom tržištu čak i prije nego što formalno postanu članice. Plan je predstavio komesar za proširenje Oliver Varhelji (Oliver Varhelyi):
“Plan o razvoju je koncipiran za Zapadni Balkan. Smatramo da je to nov i jedan potpuno hrabar pristup kako bismo ubrzali proširenje i popunili ekonomski i socijalni procjep između Evropske unije i zemalja regije, kako bismo što ranije integrisali ovu regiju u Evropsku uniju, čak prije formalnog pristupanja.”
Sastankom će predsjedavati evropski šef diplomatije Džozep Borelj:
“Popodne imamo sastanak sa kolegama sa Zapadnog Balkana i to pokazuje našu posvećenost regionu. Proširenje je i dalje prioritet Evropske unije, ali da bi ga učinili uspješnom pričom, ključno je ispunjavanje uslova, provođenje reformi i usklađivanje sa vrijednostima i standardima Evropske unije. Dobrosusjedski odnosi i regionalna saradnja također su i dalje od velike važnosti. Očekujemo da vidimo napredak prije kraja ove ili sljedeće godine, a posebno kada je u pitanju otvaranje pregovora sa Bosnom i Hercegovinom, otvaranje prvih klastera s Albanijom i Sjevernom Makedonijom. Također, vizna liberalizacija za građane Kosova 1. januara 2024. je ogroman korak naprijed.”
Bosna i Hercegovina nije dobila bezuslovnu preporuku za početak pregovora, već treba da do marta iduće godine ispuni ostale kriterije usklađenosti za članstvo u Evropskoj uniji, da bi Evropskom vijeću bio predočen novi izvještaj. Inicijator ovog sastanka je Slovenija. Ministrica vanjskih poslova Slovenije Tanja Fajon:
„Slovenija je veoma aktivna i dala je inicijativu za ovaj sastanak s ministrima Zapadnog Balkana. Istovremeno smo i supotpisnici još jedne inicijative da bi zemlje Zapadnog Balkana, kad usklade zajedničku odbrambenu i vanjsku politiku, mogle na sastancima ministara vanjskih poslova Evropske unije sarađivati kao zemlje posmatrači. Više takvih inicijativa kruži. Želimo iskoristiti taj politički trenutak da pošaljemo jasan signal zemljama Zapadnog Balkana. Što se tiče BiH, imamo svoj non-paper, kojim želimo uvjeriti Evropsku uniju na jednoj i BIH na drugoj strani da treba sada dati sve od sebe da bi do kraja godine Bosna i Hercegovina mogla početi sa pristupnim pregovorima.“
Ministri vanjskih poslova prethodno su razgovarali o događanjima na Bliskom Istoku i humanitarnoj situaciji u pojasu Gaze.