Dan Zlatnih ljiljana uz sjećanje na Zlatnog ljiljana Bajrama Zenunija

Priča Aide Hadžiabdić

 

Dan Zlatnih ljiljana u Bosni i Hercegovini obilježava se 9. maja i to na dan kada se obilježava u Evropi Dan pobjede nad fašizmom i nacizmom ali i Dan logoraša u našoj zemlji. Nakon okončanja rata, inicijativom prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića, okupili su se živi dobitnici najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” i to simbolično na Dan pobjede nad fašizmom. Tada je ovaj dan proglašen  Danom Zlatnih ljiljana Bosne i Hercegovine.

Značka "Zlatni ljiljan" najviše je ratno priznanje Armije Republike Bosne i Hercegovine za vrijeme odbrambeno-oslobodilačkog rata od 1992. do 1995. godine. Dodjeljivao se pripadnicima ARBiH, kako je navedeno u obrazloženju, koji su se naročito istakli u oružanom suprostavljanju agresoru, doprinijeli širenju slobodnih dijelova BiH, izvršili djela u kojima je došla do izražaja njihova lična hrabrost i požrtvovanje. Zlatnim ljiljanom odlikovano je 1782 pripadnika Armije RBiH, od toga posthumno 982 pripadnika. Jedan od njih je i Bajram Zenuni – Zlatni ljiljan.

RTV predajnik na Opaljeniku uz vrhove Vlašića, bilježi hrabrost našeg kolege tehničara RTV Sarajevo Bajrama Zenunija - Zlatnog ljiljana ali i Zekerijaha Šiljaka, Ivice Tomića i Seida Sažića koji su poginuli 1992. godine braneći predajnik nakon što su ga napali pripadnici nekadašnje JNA i rezervista.

S poštovanjem, Radio Federacije BiH.

 

“Ovdje sam postao, ovdje ću nestati. Ovdje sam ugledao nebeski beskraj i pučinu na kojoj mi se oko odmara, i ovo ne bih zamijenio ni za jedan kraj na svijetu. Ljepših možda ima, dražih nigdje. Ovaj kraj, to sam ja, to je moj život i moja ljubav, to je moja kolijevka i moja grobnica, moj početak i moj svršetak…”

Meša Selimović

Otvoreni program