Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine
Put nezavisnosti građani Bosne i Hercegovine odabrali su na referendumu na kojem je od 64 posto onih koji su se odazvali glasanju, na pitanje da li su za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, 99 posto glasalo - za. Bio je to jedan od najznačajnijih trenutaka u historiji BiH, u kojem su njeni građani pokazali čin hrabrosti s obzirom na složene okolnosti u kojim su izrazili svoj odnos prema budućnosti države. Akademik Mirko Pejanović, član prvog Predsjedništva Republike BiH:
„Najveća odlučnost, a time i hrabrost, bila je te 1992. godine kod samih građana. Dogodilo se čudo, građani su u teškim okolnostima, u Hrvatskoj se ratovalo, izašli masovno na referendum. Od 109 opština, u 70 opština je preko 50 posto građana izašlo na referendum. Dogodilo se u svim multietničkim gradovima, izašli ljudi bez obzira na naciju. Kako bi bilo 64 posto – da nisu izašli građani iz svih mjesta i nacija.”
Rezultati referenduma su omogućili međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine kao nezavisne države u njenim historijskim granicama i potvrdili njeno historijsko biće. Bio je to i uvod u rat i stradanje.
Generalni sekretar Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca Emir Zlatar:
“Vrijeme neposredno nakon referenduma pokazalo je da je u Beogradu već bio isplaniran Plan B, a kasnije ćemo saznati da je bio usaglašen sa tadašnjim hrvatskim predsjednikomTuđmanom, dogovor u Karađorđevu i BiH je bila izložena agresiji, a izdata UN-ovim embargom i apsolutnom pasivnošću evropskih zemalja da se spriječi ono što će se kasnije desiti.”
Politički sljedbenici onih koji su se protivili referendumu i dalje ne odustaju od podjele zemlje, etnoteritorijalnog preustroja i dalje decentralizacije. Bosna je prošla i još prolazi težak put od referenduma o nezavisnosti 1992. godine, poruka je sa brojnih spomen-obilježja na kojim se danas obilježavao Dan nezavisnosti i gdje se prisjećalo stradalih za državu Bosnu i Hercegovinu. Članovi državnog Predsjedništva, Željko Komšić i Šefik Džaferović:
„Danas državu treba ponovo, možda je teška riječ, ‘braniti’ ali treba je graditi. Jer jedna vrsta, nazovimo je unutrašnje agresije, sad teče kroz institucije države što je apsurd na prvi pogled. Međutim, oni koji znaju okolnosti u BiH nisu time iznenađeni. To opet govori da svi oni ratni planovi i sve ono protiv čega smo se borili, zbog čega smo platili tako skupu cijenu, ljudskim životima, u teškom razaranju, raseljenim i protjeranim ljudima, genocidu, da te politike još nisu odustale od svojih planova od prije 30 i 40 godina”, pojasnio je Komšić.
„Neka se kane tog ćoravog posla, jer samo bespotrebno gubimo vrijeme i u regionu Zapadnog Balkana i u BiH. Što prije to shvate, svima će nam u regiji biti bolje. Treba se okrenuti reformama, evropskom i NATO putu i to treba biti naš posao i naša preokupacija“, poručio je Džaferović.
Predsjedavajući Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović poručio je da će trebati vremena da se postignu prave vrijednosti - ali da ćemo doći do onoga što je dobro: „Da volite i poštujete svoju zemlju, volite njeno ime, poštujete komšije, što u ovom trenu nije tako, te da cijenite njenu nezavisnost.“
Dopredsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH Dragan Čović putem društvenih mreža čestitao je Dan nezavisnosti koji nas podsjeća na začetak slobodne Bosne i Hercegovine kao domovine tri jednakopravna konstitutivna naroda satkane po mjeri svih njenih građana. Nastavljamo braniti vrijednosti utkane u naše temelje, piše Čović.
Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine ne slave svi građani u državi, iako je Ustavni sud BiH prije četiri godine kazao da ovaj datum kao i 25. novembar, Dan državnosti, nisu neustavni te je time dat legitimitet za njihovo obilježavanje.