Dan nakon izbora - Mostarci sada očekuju rješavanje nagomilanih problema

Dok se čekaju ažurirani podaci o rezultatima za lokalne izbore održane u Mostaru, već pristižu različite reakcije od onih koji su proglasili pobjedu do onih koji osporavaju izborne rezultate, a svi pak čekaju na konačnu potvrdu.

Izborni proces u Mostaru još nije okončan, makar je glasanje završeno još tijekom jučerašnjeg dana. Naime, pojavile su se tvrdnje HDZ-a BiH o neregularnostima, pa i kako su kazali, krađi glasova.

- Još moramo da vidimo je li cijeli izborni proces protekao u skladu sa zakonom i na regularan način. Postoje ozbiljne primjedbe da je poslije 19 h bilo određenih malverzacija s glasačkim listićima kao i da je u predizbornom periodu jedan broj građana bez njihova znanja prebačen s jednog biračkog mjesta u kojem gravitiraju u drugu izbornu jedinicu. Kao da se netko bavio izbornim inženjeringom i to dobiva posebno veliku težinu u situaciji kada praktično postoje velike kontroverze oko legitimnosti sadašnjeg sastava Središnjeg izbornog povjerenstva - mišljenja je Milan Sitarski, politički analitičar.

Pred gradskim vijećnicima, čija imena stanovnici Mostara tek trebaju doznati, naći će se brojni problemi koji su se nagomilavali proteklih 12 godina u Mostaru, koliko ovaj grad nije imao to zakonodavno tijelo.

- Mostar je grad velikih potencijala. Grad koji definitivno može biti najbolje mjesto za život u BiH, ali dovoljno je proći gradom i vidjeti koliko je on zapušten, u kakvom stanju su prometnice, koliko je još uvijek bespravne gradnje koja nagrđuje grad. To su stvari na koje se treba fokusirati i koje treba rješavati - smatra politički analitičar Nino Raspudić.

Jedan od prioriteta gradskih vijećnika bit će i izbor novog gradonačelnika.

- Volio bih da prva odluka u Gradskom vijeću bude da se gradonačelnik bira direktno, a ne tajnim glasovanjem. To je za mene ponižavajuće da Mostar ne bira kao drugi gradovi gradonačelnika na direktnim izborima, da ga biramo između više kandidata i da imamo priliku da izaberemo menadžera koji će od grada Mostara napraviti dobro poslovno preduzeće. Ovdje je sve trulo - kazao je novinar Alija Behram.

- Prvo je, svakako, izbor gradonačelnika. Ali da bi došlo do izbora gradonačelnika mora se dogovoriti famozna većina koja ga treba odabrati, 18 ruku, pošto je dvotrećinska većina nemoguća. Ili ova, najprostija moguća većina – gdje se traži bilo kakva većina. Sve zavisi od konačnih rezultata, ko će s kim i kako. Jasno je da će biti “povuci-potegni”. Do prvog saziva Gradskog vijeća, a to je zakonski mjesec dana, bit će tu mnogo štošta što će mirisati na nove, čak i blokade. Jedino što smo mi uspjeli dobiti je to da smo pokrenuli proces izbora - ističe novinar Boris Čerkuč.

Bez obzira na stranačke razmirice, svi se slažu u jednom, ono što je važno da je u Mostaru pokrenut proces glasanja, a time otvorena vrata za neophodne procese koji bi Mostar vratili u neke normalne političke tokove.

federalna.ba/Kristina Marković i Rosanda Zovko

Mostar izbori