Da li su iranske sigurnosne službe usmrtile još jednu učenicu?
Još jednu učenicu su navodno ubile iranske sigurnosne službe nakon što je pretučena u svojoj učionici jer je odbila pjevati prorežimsku pjesmu kada je prošle sedmice izvršena racija u školi, što je izazvalo nove proteste širom zemlje ovog vikenda.
Prema Koordinacijskom vijeću strukovnih udruga iranskih učitelja, 16-godišnja Asra Panahi umrla je nakon što su snage sigurnosti upale u srednju školu za djevojke Shahed u Ardabilu 13. oktobra i zahtijevale od skupine djevojaka da pjevaju himnu koja veliča iranskog vrhovnog vođu, ajatolaha Ali Khameneija. Kad su odbile, snage sigurnosti pretukle su učenice, što je dovelo do toga da su brojne djevojčice odvedene u bolnicu, a druge uhapšene. U petak je Panahi navodno preminula u bolnici od ozljeda zadobivenih u školi.
Iranski dužnosnici porekli su da su njihove sigurnosne snage odgovorne, a nakon što je njena smrt izazvala bijes širom zemlje, muškarac identificiran kao njen ujak pojavio se na državnim TV kanalima tvrdeći da je umrla od urođenog srčanog problema.
Učenice su postale moćna sila nakon što su postale viralne videosnimke učenica koje mašu hidžabom u zraku, skidaju slike iranskih vrhovnih vođa i uzvikuju antirežimske parole u znak podrške Mahsi Amini, 22-godišnjakinji koja je umrla nakon što ju je u augustu pritvorila iranska policija za moral jer nije pravilno nosila hidžab.
Iranske vlasti su odgovorile pokretanjem niza racija u školama širom zemlje prošle sedmice, s izvještajima o policajcima koji su nasilno ulazili u učionice, nasilno hapsili učenice i gurali ih u automobile koji su čekali, te ispaljivali suzavac na školske zgrade.
U saopćenju objavljenom u nedjelju, iranski sindikat učitelja osudio je "brutalne i nehumane" racije i pozvao na ostavku ministra obrazovanja Yousefa Nourija.
Vijest o Panahijinoj smrti dodatno je mobilizirala učenice širom zemlje da se organiziraju i pridruže protestima tokom vikenda.
Među njima je bila i 16-godišnja Naznin* (*nije njeno pravo ime), koju su roditelji držali kod kuće iz straha da će biti uhapšena zbog protesta u svojoj školi.
“Nisam smjela ići u školu jer se moji roditelji boje za moj život. Ali šta se promijenilo? Režim nastavlja ubijati i hapsiti učenice”, kaže Naznin. “Kakva mi je korist ako samo sjedim bijesna kod kuće? Ja i kolege studenti širom Irana odlučili smo ove sedmice protestovati na ulicama. Učinit ću to čak i ako sada to budem morala skrivati od svojih roditelja.”
Protestima se pridružila i 19-godišnja Nergis* (*nije njeno pravo ime), koja je pogođena gumenim mecima u leđa i noge. Kaže da je Panahijina smrt motivirala nju i njene prijatelje da nastave proteste, uprkos opasnosti. Ona kaže da je ono što se dogodilo Panahiji – kao i smrt drugih dviju učenica, 17-godišnje Nike Shahkarami i 16-godišnje Sarine Esmailzadeh, obje u rukama iranskih snaga sigurnosti – ujedinilo mlade ljude širom Irana.
“Nemam nijednog rođaka u Ardabilu, ali ovim brutalnim obračunom s našim sestrama, koje su imale samo 16 godina, probudile su cijelu naciju”, kaže ona.
“Nikad nismo znali da smo toliko ujedinjeni – u regijama Baloch kao iu kurdskim regijama. Svijet je čuo za Niku, Sarinu i Asru, ali ima toliko druge bezimene djece o kojoj ne znamo ništa.
"Nije samo Asrina smrt", kaže ona. “Islamska Republika je ubijala naše ljude 40 godina, ali se naši glasovi nisu čuli. Neka svijet zna da ovo više nije protest - mi pozivamo na revoluciju. Sada kada svi slušate naše glasove, nećemo stati.”
Prema posljednjem izvještaju Iranske skupine za ljudska prava, 215 ljudi, uključujući 27 djece, ubijeno je u protestima širom zemlje.
federalna.ba/The Guardian