videoprilog Ane Skopljak (Svijet)

Da li Izrael vrši genocid nad Palestincima?

11 dana rata, više od 1900 ranjenih, 270 mrtvih u Gazi, 12 mrtvih u Izraelu. Sukob završen 21. maja. Infrastruktura pojasa Gaze uništena. Domovi uništeni. Škole uništene. Životi nestali, djetinjstvo narušeno. Ne prvi put, ali i više nego dovoljno da se postavi pitanje da li Izrael vrši genocid nad Palestincima?

Vijeće za ljudska prava Ujedinjenih nacija pokrenulo je istragu o zločinima u Pojasu Gaze, postavljajući pitanje – da li je Izrael vrši genocid nad Palestincima? To tijelo, koje ima ukupno 47 članova, usvojilo je rezoluciju koju su predložili Organizacija islamske saradnje  i palestinska delegacija pri Ujedinjenim nacijama, sa 24 glasa ZA, 9 protiv i 14 suzdržanih. Protiv odluke o kreiranju komisije bili su Njemačka, Austrija, Češka, Njemačka te Velika Britanija

"Ako se utvrdi da zaista nisu pravili razliku i da su bili nesrazmjerni u svojim napadima na civile i civilne objekte, ovakvi napadi bi mogli predstavljati ratne zločine", istakla je Michelle Bachelet, visoka komesarka UN-a za ljudska prava.

Odluku Vijeća odbacio je Izrael, a Hamas pozdravio iako je i Hamas pozvan  za kršenje međunarodnog prava raketiranjem Izraela.

"Smještanje vojnih objekata unutar gusto naseljenih civilnih oblasti, ili vršiti napade odatle je također kršenje međunarodnih humanitarnih zakona", dodaje Bachelet.

Posljednja runda sukoba jeste završena 21. maja, ali da bi se novi spriječili rezolucija Vijeća pozvala je na stvaranje stalne komisije za istragu. Cilj ove komisije je nadgledanje I izvještavanje o kršenju ljudskih prava.

"Osuđujemo dosadašnje nasilje protiv civila, ali nas brine i daljnje narušavanje ljudskih prava", kaže Chen Xu, trajni predstavnik Kine u UN-u u Ženevi.

Dok UN brine za budućnost, Francuska I Njemačka osvrnule su se u prošlost, možda ponukane ovim odlukama UN-ovog vijeća za ljudska prava. Naime, Njemačka je priznala je da je počinila genocid u Namibiji te se obavezala da će isplatiti milijardu eura odštete toj zemlji. Pored Njemačke i Francuska je priznala da je odgovorna za genocid u Ruandi. Uredu, kulruea mira kreće od priznanja ali izgleda da su ova priznanja potpomognuta pravednom rukom međunarodne zajednice. Možda je i jednostavnije, možda vrijedi i ona, ko prizna pola mu se prašta, a da li će Izrael priznati, vjerovatno ne, barem ne dok je na čelu Benjamin Netanjahu.

Ovo je prilog iz magazina Svijet. Kompletnu emisiju pogledajte OVDJE.

federalna.ba

Palestina Izrael sukob