Cyber kriminal kao globalna prijetnja u svijetu - BiH jedina zemlja Zapadnog Balkana bez državne strategije za cyber sigurnost

Broj napada na informacijsku tehnologiju nastavlja rasti, brojne profesije su ugrožene, a troškovi za pogođene kompanije i organizacije neprestano rastu. Koliko je Bosna i Hercegovina otporna  na cyber napade, kojih je u posljednje vrijeme sve više, te da li su i  koliko donosioci odluka svjesni opasnosti s kojima se suočavaju državne institucije, bankarski sistem, kompanije? Zbog čega još uvijek nemamo adekvatne institucionalne operativne mehanizme? O ovim pitanjima u “Otvorenom studiju“ govorili su Saša Petrović, istražitelj Federalne uprave policije, i Senad Džananović, cyber security ekspert.

„Bosna i Hercegovina ne ulaže u cyber sigurnost, podkapacitirani smo kako ljudskim resursima tako i opremom, trebat će nam dugo vremena da bi napredovali u ovoj oblasti. Kada bi netko odlučio da napadne sigurnosnu strukturu BiH, vratili bi nas u 'kameno doba'“, kaže istražitelj FUP-a Saša Petrović.

„Ulaganje u IT sigurnost kompanije ne smiju gledati kao na suvišne troškove. Kad se nešto desi, onda se trošak pretvara u štetu koja je stotinama puta veća. Nemamo svijest o cyber opasnosti, ljudi su najbitniji, a BiH nema dovoljno cyber stručnjaka. Menadžmenti institucija i kompanija i dalje vjeruju da se to njima neće desiti, a dovoljan je samo jedan pogrešan klik da se kompanije potpuni uruši. Ukoliko želimo u EU, morat ćemo naše zakonodavstvo uskladiti sa evropskim direktivama. Procjena našeg informacionog sistema pokazat će da su potrebne godine da bismo dostigli standarde Evropske unije. Apsolutna sigurnost ne postoji, ali nivo zaštite se može podići, a to se može jedino ulaganjem u informatičku opremu i IT stručnjake“, ističe Petrović.

„Uspostava jedinstvenog CERTA, odnosno operativna mreža timova za odgovor na računarske incidente na državnom nivou, neophodna je, kao i jedinstvena strategija“, zaključuje Saša Petrović.

„Koliko je ozbiljan cyber kriminal govori činjenica da se o njemu intenzivno raspravljalo na Svjetskom ekonomskom forumu i da je zaključeno da će svjetsku ekonomiju do 2025. godine cyber napadi koštati 10,5 triliona dolara. Ako govorimo o BiH, nemamo jedinstven izvor informacija koje nam mogu pomoći u procjenama napada, da li se radi o cyber kriminalu ili cyber potpomognutom kriminalu“, navodi Senad Džananović, cyber security ekspert.

„Prema nekim našim procjenama, od 6 do 10 miliona KM iznosi šteta od cyber napada u BiH. Prema procjeni Ponemon institute,  prosječna šteta od jednog cyber napada u svijetu iznosi 4,45 miliona američkih dolara. Taj iznos je na godišnjem nivou porastao za 100.000 dolara, što ukazuje na ozbiljnost problema“,  ističe Džananović, te ocjenjuje da, bez obzira na veličinu, svaka kompanija treba da se posveti zaštiti svojih podataka i sistema kako bi održala poslovnu stabilnost i integritet.

„Prošli mjesec desio se cyber napad na jednu bh. kompaniju koja je pretrpjela štetu koja se mjeri milionskim iznosom. U konkretnom slučaju radilo se o cyber potpomognutom kriminalu gdje se napadač ubacio između kupca i dobavljača, dostavivši nove instrukcije za plaćanje fakture i novac je otišao na račun kriminalaca i taj novac je za kompaniju izgubljen."

Nažalost, stvarni broj uspješnih napada nije poznat, kompanije često ne prijavljuju cyber napade zbog vlastite reputacije, a upravo nedovoljna ulaganja u IT infrastrukturu i ljudske resurse otvaraju širok prostor napadačima, zaključili su Petrović i Džananović.