Crna Gora: Protesti zbog zakona o slobodi vjeroispovijesti
(Izvor: Twitter)

Crna Gora: Protesti zbog zakona o slobodi vjeroispovijesti

U Podgorici je za danas najavljen protestni skup zbog usvajanja izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti, a policija upozorava da će postupiti u skladu sa ovlaštenjima.

Vršilac dužnosti direktora Uprave policije Crne Gore Vesko Damjanović izjavio je, povodom najave protesta ispred crnogorskog parlamenta, da će policija postupati u skladu sa svojim ovlaštenjima prema svima koji krše zakon, bez obzira koje zastave nose.

“Pratimo situaciju. Zasad nemamo zvaničnu prijavu za održavanje skupa, osim što su se neki pozivi pojavili po društvenim mrežama. Ne očekujem neki veći obim okupljanja, ali ćemo pojačati aktivnosti”, kazao je Damjanović u izjavi za Dan, prenosi Beta.

Društvenim mrežama kruže pozivi za današnji skup u 12 sati ispred parlamenta u znak protesta zbog usvajanja izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Ne zna se tačno ko stoji iza organizacije skupa.

Izmjenama zakona se ukidaju članovi koji su bili sporni Srpskoj pravoslavnoj crkvi i zbog kojih su organizirane višemjesečne litije. Najavljeno je da će biti usvojene do kraja godine.

Damjanović je rekao da će u svim gradovima biti postavljeni policijski punktovi u cilju očuvanja javnog reda i mira.

“Takođe, preduzećemo mjere zaštite u odnosu na štićene objekte kao što je zgrada Skupštine. Ukoliko dođe do okupljanja ispred Skupštine, pokušaćemo da upozorimo ljude i objasnimo da to ne smiju da rade jer krše epidemiološke mjere i zabranu okupljanja koja je na snazi. Očekujem da to razumiju svi, da neće kršiti zakon, a ukoliko ipak do toga dođe i ne usliše naše molbe, postupićemo kao i ranije u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima. Takođe, dokumentovaćemo sve u odnosu na organizatore i o tome obavijestiti tužioca. Ipak, vjerujem da će se, posebno u ovakvoj epidemiološkoj situaciji, svi uzdržati”, rekao je Damjanović.

Eliminiranje članova

Izmjene Zakona eliminiraju sve članove koji se tiču promjene statusa imovine i ona ostaje u posjedu Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Ukoliko država želi da tu imovinu evidentira kao svoju, može da pokrene parnični sudski proces. Ukinuta je mogućnost da se imovinski sporovi između države i crkve rješavaju u upravnom postupku. Novim izmjenama Zakona je ukinuta i odredba iz prethodnog, da se vjerska zajednica mora registrirati, što je također bila jedna od tačaka kojoj se SPC žestoko opirala.

Opozicione stranke, upravo one koje su bile vlast kada je usvajan Zakon o slobodi vjeroispovijesti, oštro kritiziraju izmjene i dopune istog Zakona sadašnje Vlade karakterizirajući ih antidržavnim i donesenim u interesu SPC-a.

“SPC je dato pravo da imovinu, uključujući i korišćenje državnih dobara iz kulturne baštine Crne Gore, može upisati na ime i adresu svojih vrhovnih organa u Beogradu. I Cetinjski manastir može upisati u svojinu i na adresu Srpske patrijaršije u Beogradu”, izjavio je ranije poslanik DPS-a Dragutin Papović.

Zakonom o slobodi vjeroispovijesti koji je 27. decembra 2019. izglasala tadašnja vlast Demokratske partije socijalista (DPS), predviđeno je bilo da vjerski objekti i zemljište koji su bili imovina Crne Gore do 1918. godine, a za koje ne postoje dokazi vjerskih zajednica o pravu svojine, prelaze u državnu svojinu. Tome se SPC oštro protivila i zbog toga organizirala višemjesečne litije.

federalna.ba/Beta

Crna Gora zakon religija protesti