Confidence Man: Ključna otkrića iz nove knjige o Donaldu Trumpu
Bivši američki predsjednik Donald Trump zamalo je otpustio svoju kćer i rutinski bacio dokumente u WC šolju.
Ovi eksplozivni detalji i još mnogo toga otkriveno je u iščekivanoj knjizi “Confidence Man”, novinarke New York Timesa Maggie Haberman, koja je objavljena u utorak.
Knjiga prati Trumpa od vremena kada je bio njujorški biznismen do njegovog života nakon predsjedničkog mandata. Izvodi se iz intervjua s više od 200 izvora, uključujući bivše saradnike, kao i tri intervjua sa samim Trumpom.
Bivši predsjednik napao je novinarku Haberman, pišući na svojoj platformi društvenih medija da knjiga sadrži "mnogo izmišljenih priča bez provjere činjenica".
Evo osam najvećih otkrića iz knjige “Confidence Man”:
1) Trump je htio otpustiti Ivanku i Jareda Kushnera
Na sastanku s tadašnjim šefom kabineta Johnom Kellyjem i tadašnjim savjetnikom Bijele kuće Donom McGahnom, Haberman je napisala da je Trump bio blizu tweeta da njegova kći Ivanka i zet Jared Kushner - oboje viši saradnici Bijele kuće - odlaze s njihove pozicije.
Zaustavio ga je Kelly, koji mu je savjetovao da prvo razgovara s Ivankom i Kushnerom prije nego što pošalje tweet. Trump nikada nije razgovarao s njima, a oboje su ostali saradnici Bijele kuće do kraja njegovog predsjedničkog mandata.
Knjiga također otkriva da je Trump često omalovažavao svog zeta, a jednom je komentirao da Kushner "zvuči kao dijete" i to nakon što je čuo javni govor koji je održao 2017.
Trump je negirao da je ikada želio otpustiti Ivanku i njenog supruga. "Čista fikcija. Nikad mi nije palo na pamet", rekao je.
2) Trump je razmatrao bombaške napade na laboratorije droge u Meksiku
Haberman piše da je Trump nekoliko puta iznio mogućnost bombardiranja meksičkih laboratorija droge - prijedlog koji je zaprepastio bivšeg američkog ministra odbrane Marka Espera.
Ideja je proizašla iz razgovora koji je Trump vodio s Brettom Giroirom, službenikom za javno zdravstvo i admiralom iz Američkog odjela za javno zdravstvo.
Giroir je ušao u Ovalni ured noseći svečanu odoru - kao što je uobičajeno za službenike za javno zdravstvo u korpusu - i rekao Trumpu da bi objektima koji proizvode ilegalne droge u Meksiku trebalo postupati tako da se ”dođe do porijekla” kako bi se zaustavile nedopuštene tvari od dolaska preko granice.
Pobrkavši Giroira s vojnim časnikom, Trump je tada predložio bombardiranje pogona za drogu. Kao odgovor, Bijela kuća je zatražila od Giroira da prestane nositi svoju uniformu.
3) Trump se bojao da će umrijeti od Covid-19
Kada se Trump razbolio od Covid-19 u oktobru 2020., njegovo stanje u Bijeloj kući se pogoršavalo i bojao se smrti.
U jednom je trenutku zamjenik šefa njegovog kabineta, Tony Ornato, upozorio predsjednika da će morati pokrenuti postupke kako bi osigurao kontinuitet vlade, ako mu se zdravlje dodatno pogorša.
Ovaj strah je postojao uprkos nekoliko pokušaja Trumpa da minimizira pandemiju, jer se brinuo da virus negativno utječe na njegov imidž i političke motive. Haberman piše da je zamolio saradnike oko sebe da skinu maske, te da je tadašnjem guverneru New Yorka Andrewu Cuomu savjetovao da ne govori o virusu na TV-u.
"Ne pravite veliku stvar od ovoga", rekao je Trump Cuomu, navodi se u knjizi. – ”Napravit ćeš od toga problem”, dodao je.
4) Trump je spomenuo svoju imovinu na sastanku s britanskim premijerom
Habermanina knjiga opisuje nekoliko susreta između Trumpa i svjetskih vođa.
Na primjer, na svom prvom sastanku s tadašnjom britanskom premijerkom Theresom May, Trump je govorio o abortusu, rekavši "neki ljudi su za život, neki su za izbor. Zamislite da neke životinje s tetovažama siluju vašu kćer i ona zatrudni ?"
Zatim je promijenio temu u razgovoru o Sjevernoj Irskoj kako bi raspravio kako spriječiti postavljanje projekta vjetroelektrane u blizini njegovog imanja.
5) Trump je od Giulianija tražio da "učini bilo šta" kako bi poništio izbore 2020
Kad je postalo očito da Trump gubi izbore 2020. od američkog predsjednika Joea Bidena, nazvao je bivšeg gradonačelnika New Yorka i svog ličnog odvjetnika Rudyja Giulianija.
"U redu, Rudy, ti si glavni. Podivljaj, radi što god želiš. Baš me briga", rekao je Trump, nakon što su drugi odvjetnici odbili ići tako daleko koliko je tražio u svom pokušaju da poništi rezultate izbora .
"Moji odvjetnici su grozni", rekao je Giulianiju, navodi se u knjizi. Također je često grdio savjetnika Bijele kuće Pata Cipollonea.
Knjiga otkriva da je u to vrijeme Trump bio zaljubljen u teorije zavjere i tražio odvjetnike za koje su njegovi savjetnici smatrali da su bili u zabludi.
6) Trump je u avionu smislio opravdanje za porez
U avionu tokom kampanje 2016. godine, njegov voditelj kampanje Corey Lewandowski i njegova sekretarica ta štampu Hope Hicks zamolili su Trumpa da se pozabavi svojim odbijanjem da objavi svoje porezne prijave - problem koji su smatrali problemom za Trumpovu kandidaturu za Bijelu kuću.
Haberman piše da se Trump prvo naslonio, a potom odgovorio: "Pa, znate da su moji porezi pod revizijom, uvijek me revidiraju", rekao je.Dakle, ono što mislim je, pa, mogao bih samo reći, 'Objavit ću ih kad više ne budem pod revizijom. Jer, ja ću uvijek biti pod revizijom."
Od Richarda Nixona, svaki američki predsjednik dobrovoljno je objavio svoje porezne prijave. Istraga New York Timesa iz 2020. otkrila je da je Trump platio 1483 KM saveznog poreza na dohodak godine kada je postao predsjednik.
7) Trump je bacio dokumente u WC Bijele kuće
Dok je Trump bio na dužnosti, osoblje Bijele kuće povremeno je otkrivalo da je WC začepljen papirom i vjerovalo je da je Trump bacao dokumente u vodu.
Također je navodno poderao dokumente, što je u suprotnosti sa Zakonom o predsjedničkim dokumentima - zakonom koji kaže da su dokumenti koje je stvorio ili primio predsjednik vlasništvo vlade SAD-a i njima će upravljati Nacionalni arhiv SAD-a nakon završetka predsjedničkog mandata.
Detalji su otkriveni usred širih optužbi o nestalim dokumentima iz Trumpove Bijele kuće koje je iznio Nacionalni arhiv. Trump se također se suočava s kaznenom istragom Ministarstva pravosuđa zbog držanja vladinih zapisa na svom imanju Mar-a-Lago na Floridi nakon što je napustio dužnost.
8) Trump je mislio da su pripadnici etničkih manjina konobari
Na kongresnom sastanku nedugo nakon svoje inauguracije 2017., Haberman piše da se Trump obratio rasno raznolikoj skupini demokratskog osoblja i zamolio ih da donesu kanapee, zamijenivši ih s konobarima.
U knjizi se navodi da je Trump dao primjedbe osoblju senatora Chucka Schumera i zastupnice Nancy Pelosi.
Haberman također dokumentira historijat homofobnih primjedbi koje je navodno Trump izgovarao.
federalna.ba/BBC