Čolo: Radnoj grupi prioritet trebaju biti presude međunarodnih sudova

Problematika koja je posljednjih mjeseci ključna odnosi se na izmjene Izbornog zakona BiH. Iako decenijama postoje određeni, istina nedovoljni, napori domaćih vlasti da se ovaj zakon izmijeni, do toga nikada nije došlo. Sada je to zadaća Interresorne radne grupe. Čine je predstavnici i vlasti i opozicije. Hoće li izmijeniti zakon, na koji način i koji je rok, u Federaciji danas smo pitali predsjedavajuću ove grupe Almu Čolo, koja je i poslanik SDA u Predstavničkom domu državnog parlamenta.

Prije svega, ističe kako nam treba efikasniji visoki predstavnik koji će preuzeti nadležnosti koje ima po Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma i pomoći BiH u ostvarenju ključnih prioriteta EU.

O jučerašnjoj sjednici Interresorne radne grupe kaže da ovo nije prva Interresrona radna grupa za izmjene Izbornog zakona i da smo do sada, od 2003. godine, imali oko 20 izmjena.

"Posljednja izmjena koja je urađena u Parlamentu je urađena prošle godine i odnosi se na izbore u Gradu Mostaru. A sve prethodne izmjene su predlagane od strane interresornih radnih grupa koje su uvijek uključivale i predstavnike parlamenta oba doma i predstavnike Vijeća ministara i CIK-a. Uvijek se u tim radnim grupama odlučivalo konsenzusom. Ukoliko se on ne može postići onda je uvijek bio potreban odgovarajući broj pripadnika konstitutivnih naroda. To je isto bilo i u prethodnoj radnoj grupi - po 2 pripadnika konstitutivnih naroda."

Navodi da su u radnoj grupi 3 Hrvata, 5 Bošnjaka i 6 Srba i da su oni raspoređeni iz različitih institucija.

"Ta 3 Hrvata, njih je najmanje i sva 3 dolaze iz HDZ-a i ne možete zanemariti volju i želju tih Hrvata da učestvuju u kreiranju prijedloga izmjena Izbornog zakona koje na kraju dolaze u parlament i ti Hrvati, i u Domu naroda i u Predstavničkom domu, koji pripadaju HDZ-u će odlučivati o tim izmjenama."

Ističe da u radnoj grupi prioritet trebaju da budu presude Međunarodnog suda pravde u Strazburu i provođenje tih presuda.

"Međutim, svaka politička partija i svaki član Interresorne radne grupe ima pravo da predlaže određenu izmjenu Izbornog zakonodavstva. Mi njima to, naravno, ne možemo uskratiti. Međutim, u Interresornoj radnoj grupi se nije mogla postići odluka da se odlučuje većinom, to nikada nije bilo tako i na većinu ne bi pristali ni SNSD ni HDZ i mi bi se raspali na toj prvoj sjednici."

Čolo navodi da je propisano da je grupa nadležna za izmjenu Izbornog zakona i nije rečeno da imaju pravo da mijenjaju Ustav.

"Ali u svakom članu Izbornog zakona gdje uočimo da je potrebno promijeniti Ustav mi ćemo tražiti proširenje mandata od parlamenta. Trenutno su nam ograničeni kapaciteti. Idemo redom, od prioriteta i preporuka koje su dali i OSCE i Venecijanska komisija i naravno tu dolaze i presude Evropskog suda za ljudska prava. Tu ćemo morati tražiti proširenje ovlaštenja jer taj član zahtijeva prethodnu promjenu Ustava."

Ističe da je ogroman nedostatak to što predstavnici CIK-a, zbog SNSD-a i HDZ-a, ne učestvuju u radu sjednicu.

Na pitanje koja je svrha radne grupe, ako se Izetbegović i Čović opet sastaju i rade sami sa strane, Čolo odgovara: "Koliko znam trenutno se ne sastaju. Imenovanje Interresorne radne grupe je učinjeno na insistiranje međunarodne zajednice, i OSCE-a i Ambasade SAD-a i OHR-a i EU. To je ujedno ispunjenje zahtjeva opozicije u BiH, ispunjenje nevladinog sektora koji traže da se institucionalni procesi izmjena Izbornog zakona vrate u parlament. Njih dvojica mogu dogovoriti neka rješenja koja ćemo mi u radnoj grupi probati da implementiramo i da iznesemo kao prijedloge. Izetbegović, Čović i njihovi poslanici ne mogu sami usvojiti Izborni zakon u parlamentu. Dogovaranje njih dvojice nije dovoljno da bi Izborni zakon prošao parlamentarnu proceduru i bio usvojen."

O narednoj sjednici kojoj će prisustvovati i delegacija stranih zvaničnika kaže da očekuju stručnu pomoć i da ubijede članove Interresorne radne grupe da se mora raditi na izmjenama Ustava i uskladiti Izborno zakonodavstvo, a i sam Ustav, sa presudama međunarodnih sudova i Ustavnog suda BiH.

"Očekujem da međunarodna zajednica izvrši veći pritisak na Interresornu radnu grupu da se neki članovi CIK-a uključe u rad grupe jer oni samo mogu biti od koristi."

federalna.ba

Alma Čolo Federacija danas
Federacija danas
0 18.10.2024 17:44
Federacija danas
0 17.10.2024 18:09
Federacija danas
0 16.10.2024 18:20
Federacija danas
0 15.10.2024 17:50
Federacija danas
0 14.10.2024 17:53
Federacija danas
0 11.10.2024 18:15