Čolaković: Kako bi bilo lijepo kada bi nas u školi učili da kritički promišljamo!

O tom šta se dešava na Helem nejse talent akademiji, za Dnevnik 2 je govorio Vladimir Čolaković, član grupe Helem nejse. Sedam dana trajanja Akademije, kako je kazao, ispunjeno je različitim edukativnim aktivnostima - pet je smjerova na više od deset lokacija.

„Danas sam slušao predavanje Damira Šagolja, našeg dobitnika Pulicerove nagrade, koji je govorio o dragocjenim iskustvima, o kojima samo on može govoriti kada je u pitanju novinarstvo na svjetskom nivou. Sa Farukom Zameticom smo razgovarali o tome kako je biti fotoreporter. Učesnici su aktivni i već nakon prvog dana vidimo koliko im je potrebno bilo tako nešto - postvljaju pitanja i interesuju se, ali se i druže međusobno“.

Kako je istakao većina, učesnika koji dolazi iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore nikada ranije nisu bili u Sarajevu.

„Ta činjenica je veliki uspjeh u situaciji u kojoj se političari trude da mlade podijele, odgovore od želje da upoznaju druge, da razgovaraju s drugima. Kada im date tu priliku, oni sami vide da tu nema problema, jedva čekaju da rade skupa, mijenjaju stvari u svojim društvima. To je cilj - da damo priliku mladima i da oni kasnije rade šta žele i da kroz rad u kreativnim industrijama puste glas o onom što im smeta i kažu kakvo društvo žele“.

Čolaković je otkrio kako ih je bilo strah da program koji su pripremili neće ostaviti utisak na mlade.

„U Evropskoj kući kulture i nacionalnih manjina bila je buka, stalno je nešto bilo - mladi jedva čekaju da nauče nešto novo. Kažu nam kako na fakultetima i nisu imali baš obrazovanje kako to njima odgovara - up to date. Pored toga što će učiti iz teorije i prakse etabliranih stručnjaka, oni će imati priliku da ovdje već krenu raditi na nekim projektima, a i nakon Akademije želimo vidjeti situaciju da neko sa animacije sarađuje sa učesnikom sa kreativnog pisanja i da tu se desi neki crtić poput našeg – i da pokažemo da kultura i umjetnost nisu tu samo onako kao nešto za pred kraj dnevnika. Jer - ako nemamo kulturu i umjetnost, nema tu ni budućnosti, propast ćemo totalno“.

Kritičke misli u Bosni i Hercegovini, nažalost, nedostaje, kazao je Čolaković - ali ne krivi ljude za takvo nešto.

„Obrazovni sistem, cijeli sistem narativa i dogma koja postoji u društvu je takva da vam ubija kritičko mišljenje, a koje svaki čovjek ima - kada vidi nešto, da se zapita je li to baš tako, želi li neko da me prevari, imam li o ovoj temi ja reći nešto drugo, pomisliti nešto drugo, popričati drugačije s nekim. Upravo to nam treba danas više nego ikad. Kada imamo društvene mreže, mnoštvo medija koji su fabrikovani, koji se trude da nam isperu mozak svaki dan agendom koja njima odgovara - nikada nam nije bilo potrebnije kritičko mišljenje. Vjerujem da bi bilo dobro vidjeti ga involviranog i u obrazovni sistem. Kako bi bilo lijepo kada bi nas u osnovnim ili srednjim školama učili i davali nam primjere kako da kritički promišljamo. Mislim da bismo bili mnogo manje podložni da postanemo žrtve manipulacija i stvari koje nas dovode do situacije u kojoj smo sad – a to je da se ne pitamo previše o našim sudbinama već da smo isključivo pasivni i čekamo da vidimo šta će nas to pogoditi i kako ćemo to živjeti sutra, kako će opet neko drugi odlučiti za nas“.

federalna.ba

Vladimir Čolaković Helem nejse Helem nejse talent akademija
Helem nejse Sarajevska filharmonija
0 10.11.2024 18:24
Helem nejse Helem nejse talent akademija
0 10.08.2024 20:32
Helem nejse Helem nejse talent akademija
0 03.08.2024 19:58
Helem nejse album Admir Čular
0 28.08.2023 14:31