CNN u posjedu snimaka koji dokazuju da Rusija nastavlja s militarizacijom Arktika
(Izvor: CNN/Maxar)

CNN u posjedu snimaka koji dokazuju da Rusija nastavlja s militarizacijom Arktika

Rusija je nastavila širiti svoje vojne baze u arktičkom području uprkos značajnim gubicima u ratu protiv Ukrajine, pokazuje serija novih satelitskih snimaka do kojih je došao CNN.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg također je rekao CNN-u da postoji značajno gomilanje ruske vojske na dalekom sjeveru te da je zbog nedavnih napetosti NATO udvostručio svoju prisutnost u tom području.

Nove spoznaje pojavile su se nakon što je jedan viši dužnosnik zapadne obavještajne službe rekao za CNN da je Rusija povukla čak tri četvrtine svojih kopnenih snaga s dalekog sjevera u blizini Arktika, šaljući ih u invaziju na Ukrajinu.

Satelitski snimci, koje je CNN dobio od kompanije Maxar Technologies, pokazuju niz ruskih radarskih baza i aerodromskih pista koje su dograđene tokom prošle godine.

Snimci ne pokazuju dramatičan razvoj, već nastavak napretka u utvrđivanju i širenju područja za koje analitičari kažu da je od vitalne važnosti za rusku odbrambenu strategiju, u vrijeme velikog pritiska na resurse Moskve.

Prema Maxaru, fotografije pokazuju nastavak rada na radarskim stanicama u mjestu Olenegorsku, na poluotoku Kola u sjeverozapadnoj Rusiji, kao i u Vorkuti, sjeverno od Arktičkog kruga.

Čini se da također pokazuju napredak u radovima na dovršetku jednog od pet radarskih sistema Rezonans-N u Ostrovnoju, mjestu smještenom uz Barentsovo more u blizini Norveške i Finske na zapadu Rusije.

Ruski dužnosnici tvrde da Rezonans-N može otkriti nevidljive letjelice i objekte. Tri nove kupole, kućišta otporna na vremenske uslove koja se koriste za zaštitu radarskih antena, dovršene su ove godine u bazi protuzračne odbrane Tiksi, na krajnjem sjeveroistoku, što i pokazuju Maxarove slike i analize.

Tu su i poboljšanja aerodromske piste i stajališta u zračnoj bazi Nagurskoje - najsjevernijem ruskom vojnom objektu - i poboljšanja u zračnoj bazi Temp na otoku Koteljnij, na sjeveroistoku zemlje.

Rusija je godinama jačala svoju odbranu na dalekom sjeveru, obnavljajući niz starih sovjetskih baza modernim dizajnom i opremom.

Rusko arktičko područje je dugo vremena bilo ključno za sektor nafte i plina, ali i za nuklearnu odbranu, sa značajnim udjelom sofisticiranog nuklearnog oružja i podmorskih postrojenja u tom području.

federalna.ba/Fena

Rusija Arktik