Cijena goriva raste, i cijene namirnica će – vlast nema najbolji odgovor
Cijene goriva na svjetskim berzama su porastu, a taj trend rasta odražava se i na našu zemlju, pa se tako u narednim danima očekuju veće cijene naftnih derivata za više od 10 feninga po litri. Moguće je da će, u zavisnosti od dešavanja na svjetskoj berzi, cijena goriva dodatno rasti. Sve ovo se odražava i na rast cijena osnovnih životnih namirnica. I dok građani jedva preživljavaju, vladajuće elite nemaju najbolji odgovor na trenutno stanje.
Na pojedinim pumpama u Republici Srpskoj gorivo je već poskupjelo za 10 feninga po litru.
„Prije ovog poskupljenja, litar dizela u Banjaluci u prosjeku je koštao 2,45, a benzina 2,40. Tačnije, cijena dizela se kretala od 2,43 do 2,47, a benzina od 2,39 do 2,43 KM. Trenutno, litar dizela u prosjeku košta oko 2,55, a benzina 2,50 KM“, izjavio je Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima RS-a.
Kakve cijene narednih dana čekaju potrošače na pumpama u FBiH, nismo uspjeli saznati od predsjednika Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH Milenka Boškovića, uprkos našim upornim nastojanjima.
Za BiH dodatni problem mogu predstavljati i sankcije koje SAD planiraju uvesti Naftnoj industriji Srbije. Ekonomski analitičari ne vjeruju da će biti značajnih turbulencija jer veletrgovici gorivom u BiH nisu pod ruskim uticajem.
„Deset posto poremećaja na tržišu neće ozbiljno ugroziti snabdijevanje građana i građani ne treba da se brinu za tu situaciju - to je definitivno. Oni koji treba da se brinu to su ljudi koji su zaposleni u firmama u kojima je vlasnik ruska kompanija“, ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.
Poskupljenje goriva na benzinskim pumpama znači i druga lančana poskupljenja, što je ogroman udar na potrošače.
„Ja sam na selu, a da sam u gradu, ne bih mogao preživjeti. Držim neke ovce i koza i tako preživljavam, a da sam u gradu, nema života“.
„Nije dobro, ali, eto, živi se“.
„Užas, nemam riječi. Djeca mi pomognu, mala penzija, to nije ni socijalna pomoć, a kamoli penzija. Snam da samo imaju ovi što su na funkcijama, a za narod manje-više“.
Iz Pokreta potrošača pozivaju nadležne da zakonskim mjerama zaštite najugroženije kategorije jer se stopa siromaštva konstantno povećava. Dok iz Ministartva trgovine i turizma RS-a podsjećaju na Uredbu o određivanju marže koja se primjenjuje prilikom formiranja cijena naftnih derivata te kampanju „Društeno odgovorni“, koja podrazumijeva snižene cijene osnovnih životnih namirnima, iz Ministrstva trgovine FBiH poručuju da prate berzanske cijene i nastoje da pravovremeno reaguju kako bi zaštitili građane. Plan je i da bude nastavljen projekat „Zaključavamo cijene“.
„28. januara je novi zakon o kontroli cijena na sjednici Zastupničkog doma, gdje ćemo imati novi zakon i gdje ćemo, između ostalog, probati još više dati snage eventualno mogućim intervencijama na tržištu“, kazao je ministar trgovine FBiH Amir Hasičević (Naša stranka).
A dok intervencije ne budu dale rezultate, na građanima je da se snalaze kako znaju i umiju, jer preživjeti se mora.
federalna.ba