Četiri fabrike obustavile proizvodnju peleta
Povodom odluke Vlade Federacije o sniženju cijene peleta, proizvođači peleta negoduju i smatraju da odluka nije ni dobra ni realna. Tvrde da je nemoguće napraviti dozu peleta po ovoj novoj cijeni. Dodaju da bi tvorničari trebali sniziti ulaznu cijenu i da bi tek tada proizvođači mogli spustiti prodajnu.
Proizvođači peleta tvrde da ova mjera Federalne vlade ne pogoduje nikome – ni građanima ni proizvođačima. Prije svega, zato što je odluka zakašnjela. Da je možda donešena kada je prvobitno zabranjen izvoz krajem maja, odnosno početkom juna možda bi imala neke efekte. Muhamed Helać, predstavnik kompanije Drvosječa:
„Sada, u trenutku kada se stanovništvo, činjenica je, namirilo, odnosno, snabdjelo s ogrijevom, nekako je riješilo pitanje grijanja za ovu zimu, svakako ona nema nikakvog efekta i trenutno se proizvođači suočavaju s takvim problemom da nemaju gdje plasirati svoje proizvode.“
I proizvođači i distributeri tvrde da su se našli u situaciji da ne znaju kako organizirati poslovanje u narednom periodu. Cijena peleta je ograničena i za njih potpuno neisplativa, jer za cijenu od 480 maraka plus PDV nisu u mogućnosti proizvesti tonu peleta i uz to imati zaradu. Minus koji bi nastao ne mogu nadomjestiti. Tražili su da to ostvare putem izvoza. Ali, do toga nije došlo. Pribojavaju se gašenja brojnih fabrika. Muhamed Helać:
„Već, evo imamo informaciju da su 4 dosta velike fabrike peleta obustavile svoju proizvodnju i poslale radnike na kolektivni godišnji odmor.“
Proizvođači peleta tvrde da ne mogu naći rješenje za navedene probleme. Stoga stalno apeluju da je odluka Federalne vlade nepromišljena, te da se treba razmotriti. Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta BiH:
„U najskorije vrijeme, u roku najmanje 10 dana, većina proizvođača koje smo imali na sastanku će obustaviti proizvodnju.“
Tvrde da statistički podaci pokazuju da trenutno imamo najjeftiniji pelet u Evropi. Ali da će se i to promijeniti ako Vladina odluka ostane na snazi. Almir Idrizović, proizvođač peleta iz Bugojna:
„Mislim da u ovom momentu i proizvođači i građani gube mnogo. Jer ćemo doći u situaciju da sljedeće godine neće biti dovoljno peleta na tržištu zato što ga neće imati ko proizvoditi. A, nastavi li se s ovim trendom, da se sirovina izvozi van BiH, tad će cijena peleta biti mnogo veća na tržištu BiH nego što je sad, jer ćemo biti primorani da se pelet uvozi.“
Ako izvoz ne bude dozvoljen, navode, čekaju nas brojne zatvorene fabrike, pogoni i otkazi. A, cijene će i dalje rasti. Fahrudin Šahović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Tuzlanskog kantona:
„Sve mjere koje je Vlada Federacije u zadnjih godinu dana donosila je većinom bila na štetu građana. Tako i ova situacija u vezi s peletom. Mislim da je trebalo naći druga rješenja i da je trebalo na neki način pomoći građanima. I mislim da sve ovo što se radi, radi se pogrešno.“
Kako god, sve uvijek ide na štetu stanovništva koje je već naviklo na trend poskupljenja. Sve po džepu građana koji su već na sve oguglali.