Čerkez: Maska je dokazano zaštitno sredstvo
(Izvor: Fena/Arhiva)

Čerkez: Maska je dokazano zaštitno sredstvo

Maska je dokazano zaštitno sredstvo, kazao je Goran Čerkez iz Federalnog ministarstva zdravstva.

Napominjući da bi u predstojećim hladnim jesenjim danima volio da ljudi nose maske i na otvorenom, on je tako odgovorio na jedno od niza pitanja koja su mu u vezi s epidemiološkom situacijom postavili zastupnici tokom današnje sjednice Predstavničkog doma Federalnog parlamenta. 

Prva tačka dnevnog reda ove sjednice bila je informacija o trenutnom epidemiološkom stanju, s prijedlogom mjera i naredbi Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva, s kojom su zastupnici, prema već uhodanoj praksi, upoznati kao i više puta dosad, na ranijim zasjedanjima, otkako traje epidemija COVID-a 19.

Na jedno od zastupničkih pitanja, Čerkez je odgovorio da rok trajanja vakcinama koje je nabavila Federacija traje do 2024. godine, a da će od drugih nabavki, neke doze biti uništene kad im istekne rok, najviše AstraZeneca, jer nema dovoljno zainteresiranih za vakcinaciju. On napominje da je od zdravstvenih radnika, najveći broj primio tu vakcinu i da vakcinisanost zdravstvenog kadra iznosi više od 80 posto.

Čerkez je najavio da će u narednom periodu biti organiziran sastanak na federalnom nivou, kada treba razmotriti eventualnu obavezu pokazivanja dokaza, pri ulasku u neke objekte u FBiH, o izvršenoj vakcinaciji ili o negativnom nalazu testiranja na koronavirus ili o prebolovanom COVID-u unazad šest mjeseci.

Na primjedbe nekih zastupnika da nije učinjeno dovoljno na kampanji i edukovanju stanovništva o potrebnoj vakcinaciji kao načinu za pobjedu nad epidemijom, Čerkez je odgovorio da se, naprotiv, od Nove godine stalno govori o tome.

Inače je stopa redovnog vakcinisanja djece najniža od poslije rata naovamo, što otvara bojazan i od drugih epidemija, kazao je također. 

Kao najveći uzrok velike stope smrtnosti među oboljelima od koronavirusa naveo je prvenstveno nedovoljan broj vakcinisanih, ali i nedovoljan broj ljekara potrebne specijalnosti u kantonima, pa i to što zdravstveni sistem nije lišen politike, kako je kazao, te je izgubljen nadzor nad provođenjem epidemioloških mjera u kantonima.

Raste broj pacijenata na respiratoru

U posljednjoj sedmici broj pacijenata zaraženih koronavirusom koji su na respiratoru stalno raste u Federaciji Bosne i Hercegovini i trenutno iznosi 46, rekao je Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva, na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH.

U navedenom periodu je umrlo 89 osoba.

Situacija je različita od kantona do kantona, najveća incidenca obolijevanja od COVID-19 na 100.000 stanovnika je u Sarajevskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu.

U Bosanskopodrinjskom, Tuzlanskom kantonu i u zapadnoj Hercegovini, incidenca je povećana u odnosu na raniji period. Broj testiranja je zadovoljavajući u Sarajevskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu.

Oko 31 do 33 posto osoba u Bosni i Hercegovini je vakcinisano trenutno protiv koronavirusa, kazao je također Čerkez uz napomenu da se u narednom periodu očekuje veći broj vakcinisanih jer se očekuje 600.000 doza proizvođača Pfizer, od toga 400.000 za Federaciju.

Od 545 osoba koje su u bolnicama u FBiH zbog zaraze koronavirusom, 44 je na invazivnoj ventilaciji. Među hospitaliziranima, 42 su vakcinisani, a uglavnom su to stariji ljudi.

Kao ključne razloge za zabrinjavajuću smrtnost od koronavirusa, Čerkez prvenstveno navodi što broj vakcinisanih nije na potrebnom nivou, zatim što u kantonima nije rasporođeno dovoljno ljekara dogovarajuće specijalnosti, ali i to što zdravstveni sistem nije potpuno lišen politike.

Čerkez je najavio sastanak u narednom periodu na federalnom nivou o tome da li će za ulazak u pojedine objekte biti obavezno pokazivati potvrde o vakcinaciji ili negativnivne rezultate testiranja na koronavirus ili potvrde o prebolovanom COVID-u.

Zastupnička rasprava o prvoj tački dnevnog reda današnje sjednice Predstavničkog doma je u toku, a odnosi se na epidemiološku situaciju u FBiH, s prijedlogom naredbi i preporuka Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva.

Već na početku rasprave, kada je zastupnica Alma Kratina, napominjući da je Lana Prlić, također zastupnica, doživjela online napade jer je apelovala na potrebnu vakcinaciju stanovništva, pokrenuto je pitanje diskriminiranja onih koji javno pozivaju na vakcinaciju, ali i onih, kako je kazao jedan zastupnik, koji neće da se vakcinišu zbog nedoumica i zabrinutosti za vlastito zdravlje.

federalna.ba/Fena

Goran Čerkez koronavirus