Ćerimagić: Za BiH i region je najbolje kada SAD i EU rade zajedno
U organizaciji Inicijative za strateške analize iz Sarajeva i partnerskih organizacija iz SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke i Bosne i Hercegovine, u Gradskoj vijećnici u Sarajevu održana je prva Sarajevska sigurnosna konferencija, jedan od najvećih diplomatskih skupova ove godine u Bosni i Hercegovini. Dva dana, brojna istaknuta imena iz svijeta politike, međunarodne sigurnosti i diplomatije, sedam panela, na kojima je govoreno o kibernetičkoj sigurnosti, transatlantskim perspektivama, geopolitici regije te kulturnim i religijskim faktorima koji utječu na političke prilike na Zapadnom Balkanu, Evropi i svijetu.
O iskustvima, najvećim izazovima, preporukama i zaključcima Konferencije u svjetlu aktuelnih događaja u svijetu, u emisiji Rezime, govorili su Hikmet Karčić, direktor Inicijative za strateške analize i suosnivač Sarajevske sigurnosne konferencije, i Adnan Ćerimagić, analitičar Evropske inicijative za stabilnost.
Sarajevska sigurnosna konferencija je postigla svoj cilj, navodi Karčić.
"Bilo nam je jako drago da su dva senatora iz SAD-a došli na otvaranje. Mi smo osnovani tek prije godinu dana, ali u saradnji sa našim partnerima uspjeli smo da osiguramo velika imena. Najpozitivnije je da su svi rekli da je ovo jedan od najvećih diplomatskih skupova u BiH i regionu. Za narednu godinu planiramo još veći i bolji skup. Cilj nam je bio da stavimo BiH u fokus međunarodne zajednice", kazao je.
Karčić ističe da Sarajevo ima važnu historijsku podlogu da organizuje jednu takvu konferenciju, jer je Sarajevo bilo pod opsadom, i obnovilo se. "Mi smo došli na ideju - zašto mi ne bismo napravili jednu sarajevsku konferenciju, da mi u Sarajevu razgovaramo o BiH i regionu. Želimo da Sarajevo postane diplomatski i centar međunarodne politike za region", pojasnio je Karčić.
Ćerimagić naglašava da je konferencija bila izuzetno važna i da je jedna ovakva inicijativa itekako bila potrebna i Sarajevu i BiH.
"Važno je bilo predstaviti glas BiH. Svi sukobi koji okružuju EU, situacija je takva da EU mora menadžira jako puno posljedica tih kriza. U tom smislu zapadni Balkan je od primarnog značaja. EU je pred ogromnim izazovom kada je u pitanju naš region", smatra Ćerimagić.
On napominje da EU nema ponudu za BiH i region kojim bi zainteresovala političare i javnost za sebe.
"Za BiH i region je najbolje kada SAD i EU rade zajedno, kada su posvećene regionu. SAD kroz NATO i svoj politički kapital koji ima u nekim dijelovima regiona zajedno sa konkretnom ponudom EU oko dublje integracije. To je recept za uspjeh. Nažalost, na strani EU jako puno toga fali. SAD i zbog Ukrajine i zbog Bliskog istoka imaju trenutno puno većih zadataka", objasnio je Ćerimagić.
Radi se o tri države iz kojeg može konflikt da se prelije jako brzo - BiH, Kosovo i Crna Gora. To je ključan razlog većeg interesa i EU i SAD-a za zapadni Balkan, smatra Karčić.
"Imamo nesklad unutar EU prema tome šta raditi na zapadnom Balkanu. Imamo određenih ljudi koji bi odmah primili BiH. Nama je najvažnija stvar uključenje BiH u NATO. Na taj način bi se riješili mnogi problemi", naveo je.
Na pitanje je li završeno preslagivanje i crtanje granica na zapadnom Balkanu, Ćerimagić odgovara:
"U smislu glava određenih političara, bilo da govorimo o Miloradu Dodiku ili političara koji danas sjede u Beogradu, to sasvim sigurno za njih nije zatvorena priča".
Karčić kaže da će dolazak Jensa Stoltenberga u BiH sigurno proizvesti neku vrstu pozitivnijih vijesti za našu zemlju.
"Konferencija koja će se ovdje održati u decembru je isto tako važna. Dva jako pozitivna signala prema BiH. Ovo je simbolična poruka onima koji su euroskeptični da nas Evropa nije napustila", navodi on.
Ćerimagić dodaje da je tu poruka jasna – u svakom slučaju šta god da se desi, barem u nekoj mjeri NATO i EU su tu uz BiH. Međutim, i mi tu ruku moramo prihvatiti.
federalna.ba