Čavara donio odluku o imenovanju četiri suca Ustavnog suda FBiH bez konsultacija sa potpredsjednicima
Ajša Softić iz reda bošnjačkog naroda, Mirko Miličević iz reda hrvatskog naroda, Branimir Orašanin srpskog te Dubravko Čampara iz reda ostalih, imenovani su za sudije Ustavnog suda Federacije BiH. Na konferenciji za novinare predsjednik Federacije Marinko Čavara je kazao da je vodio računa da se može popuniti Vijeće za zaštitu vitalnog interesa. Oglasili su se i potpredsjednici Federacije, Melika Mahmutbegović i Milan Dunović, koji poručuju da ih Čavara nije konsultirao u vezi s imenovanjima.
Na početku konferencije za medije predsjednik Federacije Marinko Čavara je kazao da se oko ovog imenovanja "digla neka hajka, gdje su neki pisali pisma i reagirali neprimjereno". Čavara je rekao i da odbacuje tvrdnju da je napravljen propust i kao glavni razlog zašto nije došlo do imenovanja sudaca Ustavnog suda naveo to što u Federaciji BiH od 2019. godine nije bilo dogovora. Potom je Čavara rekao da se današnjim predlaganjem imena nastavlja procedura koju je započelo Visoko sudsko i tužilačko vijeće, a bit će dostavljena na davanje suglasnosti dopredsjednicima, nakon čega idu u Dom naroda:
„Očekujem podršku i dopredsjednika i Doma naroda Parlamenta Federacije BiH", istakao je Čavara. No dva dopredsjednika ne misle kao predsjednik Federacije.
“Gospodin Čavara u protekle tri i više godina nikada nije razgovarao ni sa mnom ni sa dopredsjednicom Mahmutbegović o imenovanju sudaca, niti o imenima i to je bio apsolutni tabu”, rekao je Milan Dunović, dopredsjednik Federacije BiH u obraćanju medijima, nakon obraćanja Marinka Čavare.
“Čuo sam da je na konferenciji za novinare rekao da je čak protuustavno da mi predlažemo imena, a da je ustavno da on obavlja razgovore s kandidatima, jer Ustav ne kaže drugačije. Mislim da ne treba previše tumačiti da je protuustavno ono što nije navedeno u Ustavu, a ne obrnuto. To je već problem njegovog pokušaja da opravda svoju neaktivnost od 2019. godine”, naveo je Dunović koji je potcrtao da je popis imena vidio neposredno prije početka press konferencije:
“Ako je kolega očekivao da će dobiti potpis za tri minute dok traju presice, a da će tri godine ignorirati proces imenovanja, mislim da njegove namjere ne treba objašnjavati građanima.”
Reagirala je i dopredsjednica Federacije BiH Melika Mahmutbegović te poručila da ne može staviti potpis na dokument koji nije usaglašen. Istakla je da je krajnje neumjesno što je blokirao imenovanje sudija pet godina, a potom na press konferenciji, bez suglasnosti i razgovora s dotpredsjednicima, imenovao sudije:
“Žalosno je da je predsjednik Federacije BiH umislio da je ključna osoba za funkcioniranje Federacije na način da može blokirati procese pet godina, a onda na jednoj press konferenciji, bez ikakve potrebe da konsultira i razgovara s potpredsjednicima, koji su po Ustavu obavezni da daju saglasnost na imenovanje sudija Ustavnog suda. To dovoljno govori o bahatom pristupu kada je u pitanju ova problematika. Žao mi je što se ove stvari dešavaju na ovakav način, jer put u Federaciji BiH za kreativne, dobre procese jeste uvažavajući Ustav Federacije BiH te nadležnosti i predsjednika i dopredsjednika.”
Podsjećamo, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt ranije je Marinka Čavaru označio kao izravnog krivca za Ustavni sud Federacije BiH.