Čaušević: U Zakonu o BHANSA-i samo što ne piše i ime zbog koga se to radi
Za sutra je zakazana sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine.
Na dnevnom redu, pored ostalog, prijedlozi izmjena Zakona o VSTV-u i Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine. Uputilo ih je Vijeće ministara za razmatranje po hitnom postupku. O kakvim zakonskim rješenjima je riječ i ko će ih podržati, govorimo, osim ostalog, u Rezimeu.
Gosti emisije bili su Ermina Salkičević-Dizdarević, zastupnica SDP-a u Zastupničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine, i Midhat Čaušević, zastupnik SDA u istom domu.
„Što se tiče zakona o VSTV-u, mi smo prošle godine u Predstavničkom domu usvojili jednu verziju zakona koja je stupila na snagu u septembru prošle godine, s rokom od tri mjeseca da se po Članu 86 formira jedna agencija koja će vršiti analizu izvještaja. Nije se stigla završiti cijela procedura u predviđenom roku, do kraja prošle godine, i u biti ključni prijedlog izmjena Zakona o VSTV-u - predviđene su tri izmjene, dvije su tehničkog karaktera, ključna je da se formira jedno radno tijelo. Rok za formiranje je do kraja mjeseca marta. To je suština, i taj zakon je jedan od reformskih“, pojasnila je Salkičević-Dizdarević.
Na pitanje zašto se spomenuti zakoni razmatraju po hitnoj proceduri, kaže da Zakon o BHANSA-i nije uopšte hitan, a izmjene Zakona o VSTV-u su nešto što bi trebalo završiti u najkraćem roku. Mart je na vratima, kazala je Salkičević-Dizdarević.
„Zakon o VSTV-u je jedan od reformskih zakona kojeg smo mi podržali prilikom usvajanja integralnog teksta, ali smo i tada kazali da on ima nedostatke. Ono što smo dobili kao primjedbe, i to će se i pokazati, ako uzmemo prijelazne odredbe, tamo je predviđeno da će se ponovo pristupiti u roku od godinu dana u izmjene i dopune kako bi se on prilagodio onom što je zakonska legislativa EU. Taj je zakon donesen, tu je, stavljen je plus, ali ćemo se ponovo morati vratiti na to zakonsko rješenje“, tvrdi Čaušević.
Kada je u pitanju Zakon o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi, zaista nema potrebe ni za kakvu hitnost, ako gledate šta su suštinske izmjene, smatra Čaušević.
„Analizirajte zbog čega je hitno, vidite u čemu je fokus u obrazloženju. Najviše se pažnje posvetilo kako obrazložiti da Uprava može biti i više od dva mandata. Hitnost je upravo u tom članu. Ako pratimo napise u medijima, neko je direktno zainteresovan, odnosno HDZ, zbog svojih bližnjih srodnika, kako bi član HDZ mogao ući u treći mandat“, navodi on.
Prema njegovim riječima, ovo je partikularno rješenje, prilagođavanja zakonskih rješenja, ne više grupacija, nego pojedinaca.
„Izražavamo bojazan kako se kompletna procedura odvija, od onih opštih stvari, došli smo do pojedinačnih rješenja, samo što još u zakonu ne piše ime i prezime zbog koga se to radi“, kategoričan je Čaušević.
Na konstataciju da izmjene Zakona o BHANSA-i donose ukidanje ograničenog broja mandata direktora, a mediji ovo dovode u vezu sa zetom Dragana Čovića, Davorinom Primorcem, koji je na čelu Agencije devet godina, a na osnovu trenutnog zakona, može biti deset, Salkičević-Dizdarević kaže:
„Ne znam čiji je zet Davorin Primorac, ne vidim da bi to trebalo biti presudan moment u donošenju odluke vezano za izmjene Zakona o BHANSA-i“.
Na ovu izjavu Čaušević je kazao da 'onda mi očito nećemo imati problem'.
„Samo neka Klub SDP-a sutra to ne podrži i on neće dobiti potrebnu većinu. Ali, mislim da je to sve dogovoreno, već sutra je taj zakon na Domu naroda. To zakonsko rješenje nema apsolutno nikakve veze sa evropskim putem BiH, ima veze sa određenim ličnim problemima koji se rješavaju preko zakona“.
On je dodao:
„Kada je u pitanju Zakon o VSTV-u, ovo su stvari tehničke prirode, ne treba usporavati proces, a kada je u pitanju Zakon o BHANSA-i nema smisla podržavati, jer ovo nije ništa od čega će država imati koristi“.
Salkičević-Dizdarević naglašava da je sutra sjednica Kluba SDP-a i da će donijeti svoj stav.
„Ne mogu reći kakav će stav biti. Moj lični stav je da ne mislim da neko ne treba da polaže privatno pravo na neku poziciju ili radno mjesto ukoliko je nečiji član porodice i slično“, poručila je ona.
federalna.ba