Čano: Uništavanje Zraka je početak uništavanja namjenske industrije

Radnici firme Zrak protestovali su ispred sjedišta kompanije. Ponovno traže brzu reakciju vlasti. Kako iz sindikata navode, ovim putem još jednom žele skrenuti pažnju javnosti na nedavo pokretanje stečaja u ovoj 75 godina staroj kompaniji namjenske industrije. Očekuju od Vlade FBiH, kao većinskog vlasnika, da spriječe likvidaciju kompanije.

O ovome su u Federaciji danas govorili Edin Čano, v. d. direktora Zraka, i Emir Kominlija, predsjednik Sindikata radnika ovog preduzeća.

Prema riječima v. d. direktora Zraka, danas je s federalnim premijerom Nerminom Nikšićem sastanak o ovom problemu održao profesor Izet Kešetović, član tima koji je uložio žalbu u ime firme Zrak.

“Informacije koje sam dobio nisu ohrabrujuće. Vlada i premijer nisu prihvatili prijedlog profesora Kešetovića već idu da kroz stečaj pokušaju spasiti Zrak. To znači kraj Zraka. Vlada ima toliko mogućnosti, ali oni to jednostavno ne žele. Postoje tu veći interesi i prethodna vlada samo je trasirala put ovoj Vladi da sahrane Zrak”, ocjenjuje Čano.

Kaže kako se u javnosti govori o raznim interesima koji sprečavaju da Zrak stane na noge. Radnici su svojom borbom za očuvanje firme otvorili, kako kaže, Pandorinu kutiju i uvidjeli da su u pitanju mnogo veći interesi nego što se otpočetka priča.

“Ima tu i građevinskog lobija, ali i lobija iz namjenske industrije koji želi tu tehnologiju pribaviti za sebe. Danas je načelnik (Semir) Efendić na skupu spomenuo da je u procesu formiranja vlasti, kad je i Stranka za BiH bila dio većine, Dragan Čović tražio dio namjenske industrije. Tražio je Igman-Konjic, što je Nikšić odbio. Mislim da je Zrak početak uništavanja namjenske industrije. Kako idu – uspjet će. Radnici će se boriti do kraja, ali ne vidim spas”, rekao je Čano.

I predsjednik Sindikata radnika Zraka Emir Kominlija ponovio je da stečaj nije rješenje već siguran kraj za ovo preduzeće.

“Rješenje je vrlo jednostavno: Vlada Federacije BiH, koja je većinski vlasnik, može jednim dopisom, aktom Kantonalnom sudu u kome će stati iza Zraka sve ovo završiti. Dugovanja nisu velika - sedam miliona KM s kamatama prema radnicima, a tih sedam miliona već imamo u budžetu i to bi se lako moglo pokriti.”

Međutim, navodi Kominlija, izgleda da vlada ne želi ići u tom pravcu već insistira stečaj, a nijedna se firma, ističe on, nije spasila kroz stečaj.

“Ukoliko Zrak ode u stečaj doći će i do rasprodaje imovine i mašina, a poslije toga i dokumentacije. Jako je bitno i ovo - svi radnici koji su trenutno u firmi Zrak naći će druge poslove. Trenutno ih je 55, a bilo nas je nekada 220. To su visokokvalifikovani radnici, ljudi koji mogu naći posao i van Bosne i Hercegovine. Svi oni će naći posao i niko se neće vratiti u Zrak”, zaključio je Kominlija.

federalna.ba

zrak Edin Čano Emir Kominlija