Bursać: Igrokaze vlasti i opozicije u RS-u će platiti narod

Novi sukob Banja Luke i Republike Srpske nije ništa neočekivano. Varnice sijevaju konstantno, a što su izbori bliže, situacija je sve složenija. O ovome, ali i brojnim drugim temama u Federaciji danas smo razgovarali sa novinarom i kolumnistom Draganom Bursaćem.

Kaže da je ovo godina bez izbora i varnice se moraju praviti, nekad prirodnim, nekad vještačkim tokom. 

"Konkretno situacija vezana za baštu jednog banjalučkog lokala je "borba za Banja Luku" i "borba za vlast na nivou entietea RS". Bašta lokala je samo jedna onomatopeja, jedan subjekt i jedna značenska imenica oko koje vode rat aktuelna vlast entiteta i vlast u Banja Luci. To je političko obilježavanje teritorije i dizanje i održavanje tenzija, prije svega i ovakvih medijskih. Priču o bašti jednog lokala smo digli na nivo države BiH. U suštini, vodi se politička borba, politički rat i raspodjela moći pred izbore koji će nam doći tek za godinu i po dana. Ali ne smijemo zaboraviti da postoji Draško Stanivuković sa jedne i Milorad Dodik i njegovi sateliti sa druge strane. Svi smo učesnici ove reality igre."

Ističe da najveći račun njihovih igrokaza uvijek plaća narod.

"Fakturu će dobiti obični narod, na ovaj ili onaj način. Moramo reći da je ovo ozbiljna igra u nekom značenskom smislu. Milorad Dodik je izgubio izbore na nivou Banja Luke. Milorad Dodik ukoliko gubi "baštu", to znači da gubi moć njegova entitetska inspekcija. Ako gubi moć njegova entitetska inspekcija znači da gubi moć njegova partija i sateliti njegove partije na nivou entiteta. I zato je ta bašta toliko bitna, mada je bašta kao bašta zaista opskurna stvar, Ali u tom pojavnom i značenskom obliku ona je jako bitna. I da, fakturu će dobiti građani RS-a, naravno sa kamatama, pa će to sve lijepo i platiti."

Na pitanje hoće li Republiku Srpsku Bursać sahraniti pozicija ili opozicija Bursać odgovara: "Republika Srpska će, po meni, sama sebe sahraniti, ali to je neka druga priča. Kada govorimo o ekonomskoj propasti najveću krivicu snosi Milorad Dodik i partije oko SNSD-a."

O Dodikovom komentaru da je opozicija udružena sa strankama iz Federacije kaže da je to utrka u srbovanju.

"To je otvoreno prvenstvo RS-a u srbovanju i to stalno traje. Ali, sa druge strane, Milorad Dodik pravi grešku jer ne može biti kriva opozicija u RS-u za ekonomsku propast, kakva god bila, zato što nije bila u prilici da napravi ni napredak ni propast. Jednostavno, SNSD i prateće partije već deceniju i po - dvije tu su gdje jesui rade to što rade. Napravili su neku vrstu ekonomskog genocida. Napravili su najveće izbjegličko područje za ljude iz BiH u druge države, prije svega u Sloveniju. Pa je tako ta njegova konstatacija prosto logički netačna."

Smatra da bi opozicija na identitčan način vodila RS i da bi radila iste stvari kao i Milorad Dodik. 

"Način ideološkog djelovanja opozicije predvođene trenutno SDS-om i PDP-om je populistički, kakav je i način djelovanja SNSD-a. Tu nema neke bitne razlike, ali to je ipak nešto šta bi bilo kad bi bilo."

Bursać navodi da NSRS igra farsu sa pričom o osamostaljenju.

"To je jedna vrsta održavanja tih ljudina medijskom nebu i održavanje naše pažnje da pričamo o tim stvarima. Sa druge strane, ta priča dijaloga je apsurdna. Sa kim će entitet RS tu voditi dijalog? Ko su ti ljudi koji će uopšte učestvovati u tom dijalogu? Ta priča je sama sebi dovoljna, sa jedne strane, a sa druge je dovoljna i potrebna nama."

O kontroverznom nobelovcu Peteru Handkeu kaže da je možda red da dobije ulicu u Srebrenici.

"Ako imate državu koja nema zakon o zabrani negiranja zločina i genocida, ako imate državu gdje otvoreni negatori genocida i prijatelji ratnih zločinaca dobijaju spomenik u jednom entitetu, a znamo da je Srebrenica makar geografski dio tog entiteta, onda je možda u redu da taj čovjek dobije i svoju ulicu. Da demaskiramo stvari do kraja, da vidimo ko je ko, šta je šta, da povijest zapamti ljude, kvazi ljude i da onda radimo neko novo društvo. To jeste sramotno, apsurdno, ali to možda zaista treba uraditi i jednom negatoru genocida dati ulicu u gradu u kojem je počinjen genocid. Da planeta Zemlja vidi do kojeg stepena ide taj bezobrazluk."

"Entitet Republika Srpska, takva kakva je sad, koja je vjerovatno najsiromašnija teritorija u Evropi, ne vjerujem da bi mogla ući u neku plemensku zajednicu centralnoafričkih plemena i to govori o situaciji u RS-u i silnim zaduženjima", rekao je Bursać o izjavi Milorada Dodik da bi Republika Srpska za tri godine ušla u EU da je samostalna.

federalna.ba

Dragan Bursać Federacija danas
Federacija danas
0 23.09.2024 18:04
Federacija danas
0 20.09.2024 17:50
Federacija danas
0 19.09.2024 18:03
Federacija danas
0 18.09.2024 18:03
Federacija danas
0 17.09.2024 17:48
Federacija danas
0 16.09.2024 17:50