videoprilog Sanela Kajana (Dnevnik 2)

Josip Cvitanović u nadležnosti Tužilaštva HNK-a

Nakon sinoćnjeg ubistva Marka Radića u Mostaru, stižu brojne reakcije. Prije svega žrtava zloglasnog logora HVO-a Vojno kod Mostara, koji je bio pod direktnom kontrolom Radića tokom rata. Podsjećamo, Marka Radića je sinoć u Mostaru, pred zgradom u kojoj je živio, ubio Josip Cvitanović.

Obojici je suđeno za ratne zločine počinjene nad Bošnjacima Mostara, kao pripadnicima Specijalne policije samoproglašene Herceg-Bosne, te zbog napada na Bošnjake u Liska ulici u Mostaru na Bajram 1997. godine.

Josip Cvitanović, koji je sinoć u Mostaru ubio Marka Radića, predat je u nadležnost Tužilaštva HNK-a. Odranije je poznat policiji, Tužilaštvu i Sudu.

Tokom rata bio je pripadnik Specijalne policije MUP-a tzv. Herceg-Bosne. Cvitanović i ubijeni Radić bili su dio iste jedinice Hrvatskog vijeća obrane. Obojici je suđeno za ratne zločine počinjene nad Bošnjacima Mostara.

- Istraga je do sada vrlo kratka. Radimo prve kriminalističke ulazne radnje koje su predviđene zakonom. Daljnom istagom, zajedno s nadležnim tužiteljstvom, doći ćemo do motiva ovog zločina - izjavio je za FTV Ljudevit Marić, glasnogovornik MUP-a HNK-a.

Marko Radić i Josip Cvitanović bili su ključni akteri napada na Bošnjake u Mostaru za Bajram 1997. godine. Za ubistvo Šefika Sulejmanovića, kao i ranjavanje 24 osobe nikad nisu odgovarali. Prošle su 23 godine, a suđenje optuženima je u nekoliko navrata započinjano pa prekidano. Sada je Cvitanović ponovo pred pravosudnim organima.

- Tužilac će razmotriti izvještaj, pregledati sve spise, donijeti naredbu o provođenju istrage, ispitati osumnjičenog. U međuvremenu će mu se obezbjediti branilac, ukoliko ga sam ne izabere. Nakon toga će Tužilaštvo u roku od 24 sata podnijeti prijedlog za određivanje pritvora nadležnom sudu. U ovom konkretnom slučaju to bi trebao biti Kantonalni sud u Mostaru - kaže Sanel Pajević tužilac Tužilaštva HNK-a.

Marka Radića je 2011. godine Sud BiH pravosnažno osudio na 21 godinu zatvora zbog zločina protiv čovječnosti, mučenja, zatvaranja, ubistva i silovanja.

Iz zatvora je trebao izaći tek 2027. godine, no ministar pravde BiH Josip Grubeša mu je omogućio da kaznu zatvora izdržava u Hrvatskoj, gdje mu je sud u Zagrebu preinačio presudu sa 21 na 12 i po godina zatvora. Tako je Radić, umjesto 2027. na slobodu izašao 2018. godine.

U međuvremenu, na mjestu gdje je Radić ubijen, udruženja proistekla iz HVO-a, kao i pojedinci, polažu cvijeće i pale svijeće.

federalna.ba

Dan državnosti BiH Dan državnosti Bosne i Hercegovine Dan državnosti
0 25.11.2024 22:24
Dan državnosti BiH Dan državnosti Dan državnosti Bosne i Hercegovine Zukan Helez Zastava ljiljani
0 25.11.2024 21:50
Refik Lendo Dan državnosti BiH Dan državnosti Dan državnosti Bosne i Hercegovine Zastava ljiljani
0 25.11.2024 21:27
Dan državnosti BiH Dan državnosti Dan državnosti Bosne i Hercegovine Charles Treći
0 25.11.2024 20:44
Michael Murphy Dan državnosti Bosne i Hercegovine
0 25.11.2024 19:07