Broj oboljelih od morbila u ZDK-u rapidno raste, uzrok - niska stopa vakcinisanih

Broj oboljelih od morbila u ZDK-u rapidno raste, uzrok - niska stopa vakcinisanih

Broj oboljelih od morbila u Zeničko-dobojskom kantonu proteklih mjeseci rapidno raste. Zabilježen je i jedan smrtni slučaj. Proglašena je i epidemija.

Razlog pojave ove nekada iskorijenjene bolesti je izuzetno nizak procenat vakcinisane djece, ali i starijih. A upravo je vakcinacija i postizanje kolektivnog imuniteta jedini lijek za sprečavanje ove bolesti.

Brojka od preko 1200 oboljelih od morbila u periodu od 1. januara do danas zabrinjava, baš kao i posljednji smrtni slučaj 18-godišnjaka uzrokovan ovom virusnom infekcijom.

„Kao posljedica komplikacije upala pluća dječak je preminuo mjesec dana ranije na infektivnom odjelu KBZ i mjesec dana se čekalo da se potvrdi tačan uzrok smrti da ne bi došlo do panike i zabune uslijed smrti od zarazne bolesti morbila“, ističe dr. Aida Salčinović, ministrica zdravstva ZDK (POKRET).

Zbog svakodnevnog rasta broja oboljelih u ovom kantonu proglašena je epidemija. U Zeničkoj bolnici trenutno je hospitalizirano 9 pacijenata sa srednje teškom kliničkom slikom. Pored Visokog i Kaknja, najveći broj oboljelih sa današnjim danom je u Zenici i to 570 slučajeva.

„Od svih prijavljenih slučajeva njih 92 posto su nevakcinisani, nekih 7-7,5 posto je nepotpuno vakcinisano, imao samo 1 dozu MRP vakcina,  a 0.5 posto pacijenata je vakcinisano“, pojasnila je dr. Aida Hodo Brdarević, načelnica Službe za epidemiologiju Dom zdravlja Zenica.

Zdravstveni radnici upozoravaju na ozbiljnost situacije jer u praksi jedno oboljelo dijete može zaraziti četrdesetero djece. Prema aktuelnim procentima, vakcinacija djece i drugih dobnih skupina nije na zadovoljavajućem nivou.

„Mala je stopa vakcinisanosti, 37 posto je na području ZDK, a za kolektivni imunitet je potrebno da bude imuniziranih 95 posto“, dodaje Salčinović.

Struka podsjeća i na prethodne slučajeve epidemije od prije 10-ak godina koja je pobijeđena upravo vakcinacijom i imunizacijom stanovništva.

„Tako da smo u toj epidemiji trebali nešto da naučimo odnosno da poduzmemo i kaznene i propagandne mjere koje bi dovele do porasta broja vakcinisanih postoje mjere za sprečavanje infekcije, postoji i lijek a taj lijek se zove vakcinacija“, naglasio je dr. Ednan Drljević, epidemiolog.

Strah, neinformiranost i neprovjerene informacije dobijene na internetu, samo su neki od razloga zašto je stopa vakcinisanih zabrinjavajuće niska. I pored kaznene politike koja predviđa sankcije za neodgovorne roditelje, vakcinacija izostaje, iako je nauka potvrdila da nema povezanosti nijedne vakcine s drugim bolestima kod djece.

„Davno nam je pobijena ta teorija zavjere da vakcinacija odnosno MRP vakcina izaziva autizam, o tome nema potrebe ni pričati ni raspravljati, na kraju krajeva, ako  je vakcina otrov, zašto koriste antibiotike, po toj logici bi i antibiotici bili otrov kao i vakcinacija, ne postoji ni jedna druga stvar kojom možemo spriječiti pojavu zaraznih bolesti nego vakcinacijom", poručila je dr. Aida Hodo Brdarević, načelnica Službe za epidemiologiju Dom zdravlja Zenica.

„Ponovo pozivamo roditelje da je imunizacija jedina epidemiološka mjera za sprečavanje oboljenja te razvijanja komplikacija i umiranja od zarazne bolesti. Treba koristiti primjere dobre prakse roditelja iz drugih sredina ZDK koji su postigli visok obuhvat imunizacije i i na taj način stekli kolektivni imunitet“, kazao je dr.  Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu INZE.

U prilog tome važno je napomenuti da je riječ o opasnoj zaraznoj virusnoj infekciji koja uslijed komplikacija može dovesti do teških upala pluća, respiratorne ugroženosti djeteta, kasnih komplikacija, čak i rezultirati smrću dok, s druge strane, komplikacije kod vakcinisanih osoba se ne javljaju i klinička slika samog oboljenja je znatno blaža.

federalna.ba

morbili