Prilog Aide Hasanbegović

BRICS – Demonstracija Putinove moći ili signal Zapadu da Rusija nije usamljena na svjetskoj sceni  

U ruskom Kazanu danas počinje samit lidera BRICS-a, koji će pod motom "Jačanje multilateralizma za pravedan globalni razvoj i sigurnost" trajati do 24. oktobra. Na samitu će učestvovati ukupno 36 zemalja, od kojih 22 na najvišem nivou. Gotovo tri godine nakon što su rusku invaziju na Ukrajinu osudile zemlje širom svijeta, ruski predsjednik Vladimir Putin organizira samit koji je prvi sastanak grupe  velikih ekonomija u usponu: Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike. Posebna pažnja bit će posvećena temi reforme međunarodnog finansijskog sistema i povećanja uloge država   BRICS-a. Samit u Kazanju Kremlj je nazvao  jednim od najvećih vanjskopolitičkih događaja u Rusiji, a Putin jasnom porukom, kako je kazao uoči početka BRICS-a, da su pokušaji da se Rusija izolira propali.

Putin i bliski partner te najmoćniji čelnik zemljalja BRICS-a Xi Jinping, projicirat će sljedećih dana poruku: "Zapad je taj koji stoji izoliran u svijetu sa svojim sankcijama i savezima, dok "globalna većina" zemalja podržava one koji žele izazvati američko globalno vodstvo." Putin je pozdravio, kako tvrdi, rastući ekonomski i politički utjecaj zemalja BRICS-a kao "nepobitnu činjenicu". Međutim, negirao je da je grupa "antizapadni savez".

Na geopolitičkom planu Moskva želi da pokaže da ima prijatelje i da su svi oni ruski partneri. Ruski čelnik i njegovi dužnosnici vjerovatno će iskoristiti sukob, ali i bijes diljem globalnog juga prema SAD-u i njegovoj potpori Izraelu, kako bi učvrstili svoj argument za novi svjetski poredak bez SAD-a na čelu, kažu analitičari. Pozivnicu od Putina dobio je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, ali on neće učestvovati zbog, kako je rekao, ranije preuzetih obaveza:

„Rekao sam Putinu da imam dogovorene posjete, a i da nije tako, bilo bi mi teško da dođem na samit BRICS-a, ali ćemo poslati delegaciju.“

Ali zato, kao gost, hoće predsjednik RS-a Milorad Dodik koji je izjavio da Republika Srpska baštini iste vrijednosti kao BRICS.

No postavlja se pitanje da li je za RS bolje surađivati sa zemljama BRICS-a i otvarati nova tržišta ili pokušati zadržati stara, prvenstveno ona iz Evropske unije. Statistički podaci jasno upućuju da je ovaj bh. entitet izvozno orijentiran ipak na EU. Prošle godine privreda RS-a  izvezla je u Evropsku uniju 3,7 milijardi KM, a u zemlje BRICS-a  samo 25 miliona KM. Predsjednik opozicionog PDP-a Branislav Borenović ocjenjuje da je ekonomska budućnost BiH, a time i bh. entiteta Republika Srpska, u Evropskoj uniji, a ne u BRICS-u te da Dodik obmanjuje vlastiti narod:

„Gotovo 70% izvoza iz RS-a ide u EU, 16% u Srbiju, a svega 0,43% u zemlje BRICS-a. To govori da ne stoje tvrdnje da strateško opredjeljenje treba da bude da idemo ka BRICS-u, a ne prema EU i saradnji s regionom u kojem živimo.“

Kako je nastao BRICS? Ekonomist iz investicione banke Goldman Sachs Jim O'Neill 2001. godine osmislio je akronim „BRIC" za Brazil, Rusiju, Indiju i Kinu. One su velike zemlje sa srednjim primanjima koje su istovremeno ekonomije ubrzanog rasta. On je predvidio da će one postati vodeće svjetske ekonomije do 2050. godine. Zajednički, zemlje BRICS-a imaju 3,24 milijarde stanovnika, a njihov zbirni nacionalni dohodak iznosi 26 biliona dolara, što je 26% svjetske ekonomije.

Međutim, prema Atlantskom savezu i američkoj ekspertskoj grupi zemlje BRICS-a imaju svega 15% glasačkog prava u glavnoj finansijskoj instituciji UN-a i Međunarodnom monetarnom fondu. Iako su vodeći političari u Brazilu i Rusiji predložili da se stvori valuta za blok BRICS-a da bi se suprotstavio dominaciji američkog dolara u međunarodnoj trgovini i financijama, to se do danas nije desilo. Putin je rekao da članovi grupe rade na sistemu za razmjenu finansijskih poruka sličnom SWIFT-u, koji bi bio imun na zapadne sankcije i koristio bi nacionalne digitalne valute. No, nužno je naglasiti da su zemlje BRICS-a podeljene oko odnosa prema Zapadu. "Južna Afrika, Brazil i Indija ne žele da BRICS-s postane izričito antizapadnjački pakt", smatra Darko Obradović iz beogradskog centra za stratešku analizu.

Nedavno uključivanje Irana u BRICS, koji je Rusiju naoružavao stotinama dronova i balističkim projektilima kratkog dometa, dovodi bliskog ruskog partnera još više u okrilje Moskve.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić socijalne usluge Vlada Federacije Bosne i Hercegovine Vlada Federacije BiH
0 22.10.2024 17:26