Brašnjić: Opremljenost i obučenost je dio sistema civilne zaštite koji se mora konstantno usavršavati
Direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Aldin Brašnjić, koji je prije nešto više od mjesec dana preuzeo tu funkciju, u razgovoru za Fenu je kazao da je opremljenost i obučenost dio sistema civilne zaštite koji se mora konstantno usavršavati.
Navodi da mu je ono što je zatekao kada je došao na čelo Uprave ukazalo na veliki broj problema, ali i pozitivnih praksi koje će nastaviti kontinuirano raditi.
Po njegovim riječima, jedan od problema je podkapacitiranost Uprave.
- Kadrovski smo loše raspoređeni. Druga stvar, zakoni i podzakonski akti su zastarjeli. Prvenstveno se radi o strateškim planskim dokumentima kao što je Procjena ugroženosti koja je urađena 2014. godine i Plan zaštite i spašavanja iz 2008. godine. Već smo pokrenuli aktivnosti na njihovom ažuriranju, odnosno donošenju novih - kazao je Brašnjić.
Naveo je da je problem i u opremanju, te dodao da mu je bila frapantna činjenica da FUCZ u protekle četiri godine nije vršila opremanje deminera i federalnih specijaliziranih jedinica koji su kontinuirano obavljali svoje zadatke.
- Što se tiče opreme, u protekle četiri godine to je bilo potpuno zapostavljeno - kazao je direktor FUCZ.
Dodao je da, što se tiče obuke, FUCZ se u posljednjih desetak godina možda malo otuđila od kantonalnih i općinskih struktura civilne zaštite, gdje nije vidio da su obuke uopće rađene.
- To mi je jedan od prioriteta u narednom periodu, da što više približimo kantone, općine i gradove Federalnoj upravi civilne zaštite, da obuke budu prioritet svima - kazao je Brašnjić.
Dodao je da su već pokrenuli određene aktivnosti u tom pravcu i ove godine će u FUCZ biti održana obuka za sve kantonalne, gradske i općinske štabove civilne zaštite na temu “Rukovođenje i upravljanje akcijama zaštite i spašavanja u toku prirodne i druge nesreće”, da bi uvidjeli pozitivne prakse i poboljšali komunikaciju između svih nivoa vlasti kako bi u budućnosti imali bolju koordinaciju.
- Samo tako možemo imati efikasan sistem i odgovor na prirodne i druge nesreće - smatra Brašnjić.
Govorio je i o ljudskim resursima u Federalnoj upravi civilne zaštite.
- Već sam nedostatak ljudskih resursa u FUCZ naveo kao jedan od problema s kojim sam se susreo i koji će se vrlo brzo morati rješavati kako bi Uprava mogla funkcionirati i raditi u okviru svojih nadležnosti. Svi sektori u FUCZ nemaju dovoljan broj obučenih kadrova pa tako i u operativnom dijelu koji se tiče operacija deminiranja i uklanjanja NUS-a. Federalne specijalizirane jedinice civilne zaštite, koje su organizovane u skladu s Uredbom Vlade FBiH, najvećim dijelom popunjene su iz redova uposlenika FUCZ, tačnije deminera i potrebno ih je kontinuirano opremati i obučavati za složene spasilačke intervencije - kazao je Brašnjić.
Napomenuo je da su opremljenost i obučenost dio sistema civilne zaštite koji moraju konstantno usavršavati i kontinuirano raditi na tome.
Istaknuo je da se to posebno odnosi na opremljenost jer demineri u posljednje četiri godine nisu dobili ni osnovna sredstva, odnosno uniforme za rad. Naveo je da će na tome raditi, kako bi njihov rad na terenu bio što efikasniji.
Brašnjić se osvrnuo i na aktivnosti i projekte na kojima trenutno radi FUCZ. Naveo je da, u skladu s operativnim planom i listom prioriteta, FUCZ provodi aktivnosti humanitarnog deminiranja na polju smanjenja opasnosti od mina i NUS-a u BiH. Deminerski kapaciteti angažovani su trenutno na devet deminerskih zadataka na području FBiH, od koji su četiri zadatka od izuzetnog značaja i prioritet za FUCZ.
Napomenuo je da i u ovoj godini ronioci FUCZ, pripadnici federalne specijalizirane jedinice za spašavanje pod vodom, nastavljaju saradnju sa Odjeljenjem za specijalne ronilačke zadatke i obuku Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Češke.
Provode se četiri planirane misije uklanjanja minsko-eksplozivnih sredstava iz vodenih tokova u BiH i obuke timova koji rade na ovim izuzetno zahtjevnim i opasnim zadacima, što je od izuzetne važnosti za BiH.
Direktor FUCZ je kazao da su u okviru ovogodišnjih misija u aprilu uklanjana eksplozivna sredstva iz jezera Klinje u opštini Gacko, a u oktobru će timovi uklanjati eksplozivna sredstva iz rijeka Una i Klokot u Bihaću.
Ove misije provode se u skladu s Memorandumom o razumijevanju potpisanim između Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Češke i Ministarstva sigurnosti BiH o ekspertskoj pomoći u uklanjanju minsko-eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata.
Brašnjić navodi da je FUCZ saradnju sa Republikom Češkom proširila i na kopno, pa timovi za uklanjanje eksplozivnih sredstava FUCZ zajedno sa Pirotehničkom službom Policije Češke Republike uklanjaju eksplozivna sredstva iz nekadašnjeg vojnog objekta u Žunovnici u općini Hadžići. Ove aktivnosti na uklanjanju eksplozivnih sredstava u Žunovnici odvijale su se u okviru pilot projekta koji je odobren Odlukom Komisije za deminiranje u BiH, a provode se u okviru testne faze Nacrta Standarda za uklanjanje eksplozivnih sredstava u BiH. Planirano je da se aktivnosti na uklanjanju eksplozivnih sredstava u Žunovnici nastave i u narednom periodu.
- Još je mnogo obuka, vježbi, projekata u koje je uključena FUCZ i koje će se provoditi u toku ove godine, a i onih koje su planirane dugoročnije - kazao je Brašnjić.
Obuke za operativce, pripadnike federalnih specijaliziranih jedinica posebno su značajne jer se provode po standardima i smjernicama Evropske unije, čime su timovi interoperabilni i mogu raditi sa timovima i specijaliziranom opremom u bilo kojoj zemlji u kojoj se primjenjuju ovi standardi što su ovi timovi i pokazali učešćem u mnogobrojnim međunarodnim vježbama i misijama.
S obzirom na to da predstoji ljetni period kada je povećana opasnost od pojave požara, direktor FUCZ govorio je i tome, te naveo da je FUCZ u 2024. godini već poduzela određene aktivnosti.
- Početkom marta ove godine svim kantonalnim upravama civilne zaštite i općinskim/gradskim službama za civilnu zaštitu uputili smo preporuke za preduzimanje preventivnih mjera zaštite i spašavanja od požara na otvorenim prostorima na području Federacije BiH - kazao je Brašnjić.
Pojasnio je da, tek kada se iscrpe resursi na nivou općine/grada i kantona traži se pomoć sa federalnog nivoa.
- Putem našeg Federalnog operativnog centra upućuje se zahtjev za angažman letjelica, prvenstveno od OSBiH. Iako je procedura podizanja helikoptera komplikovana, jer se zahtjev šalje prema višim instancama, sve do Predsjedništva BiH koje bi naposljetku trebalo odobriti zahtjev, dosadašnja saradnja sa OSBiH bila je veoma uspješna. Imamo i dobru saradnju sa susjednim zemljama s kojima BiH ima potpisane bilateralne sporazume prvenstveno u pomoći gašenja požara iz zraka - naveo je Brašnjić.
Dodao je da FUCZ ima veoma dobru saradnju i sa RUCZ RS s kojom također imaju potpisan Sporazum o međusobnoj pomoći i saradnji.
- Uz resurse koje je FUCZ osigurala ranije za lokalni nivo i OS BiH za pomoć kod gašenja požara iz vazduha, ove godine smo poduzeli dodatne aktivnosti pa smo proveli jednu vrstu javne nabavke gdje smo nabavili kerozin u vrijednosti od više od 40.000 KM koji će, ako bude potrebno, koristiti isključivo letjelice za gašenje požara - kazao je Brašnjić.
Podsjetio je da je BiH je u septembru 2022. godine pristupila Mehanizmu EU za civilnu zaštitu što znači da je i na ovaj način omogućena pomoć svih članica Mehanizma koje imaju obavezu za pružanje uzajamne pomoći u slučaju bilo koje nesreće, uključujući i požare.
Opremljenost i ljudski resursi su važni elementi u zaštiti i spašavanju pa tako i u zaštiti od požara i vatrogastvu. Opremu je potrebno kontinuirano zanavljati i obučavati snage za odgovor, jer jedino tako možemo imati efikasan odgovor na prirodne i druge nesreće. Potrebno je osnažiti lokalni nivo, jer je on prvi odgovor na nesreću - zaključio je Brašnjić.
federalna.ba/Fena