"Božići koji su pošli naopako": Inspiracija za animirani film Richarda Curtisa
Kako se približavamo Božićnim praznicima, porodice širom Velike Britanije će gledati božićne filmove kao što je "Love Actually" kako bi se uvele u prazničnu atmosferu.
Film iz 2003. godine bio je jedan u nizu hitova scenariste i reditelja Richarda Curtisa koji su dominirali kinima na prelazu milenijuma, uz naslove poput "Notting Hill," "Dnevnik Bridget Jones" i "Četiri vjenčanja i sahrana."
Curtis se vraća božićnoj temi sa svojim najnovijim filmom, ali se ovaj put udaljio od tradicionalne romantične komedije i prešao na svoj prvi animirani projekat.
"Za mene je to bilo dugo vremena otkako sam, da tako kažem, bio na tržištu za upoznavanje," kaže on za BBC News. "Ali sam otac već 25 godina, tako da je za mene bilo pravo uživanje pisati o djeci i za djecu."
Filmaš je opisao rad na animaciji kao "ogromnu poslasticu i otkrovenje," dodajući da je "cijelo iskustvo toliko drugačije od drugih filmova na kojima sam radio."
Film "That Christmas," koji će biti objavljen na Netflixu 4. decembra, adaptiran je iz knjige kratkih priča koju je Curtis objavio 2021. godine.
Radnja se odvija u izmišljenom obalnom gradu Wellington-on-Sea i prati nekoliko porodica koje se spremaju za Božić. Kada grad pogodi mećava i roditelji se odvoje od djece, njihovi pažljivo isplanirani praznici dolaze u haos.
Kad roditelje uhvati mećava, djeca odjednom postaju slobodna dizajnirati svoj Božić iz snova (Izvor: Netflix)
Tema "Božića koji je pošao naopako" bila je vrlo bliska švicarskom reditelju Simonu Ottu, koji je prethodno radio kao animator na filmovima "Kako da trenirate svog zmaja" i "Zaljubljeni u čarobnjaka".
"Znam iz svoje porodice dok sam odrastao da smo imali veoma jasnu predstavu o vremenskom okviru kako će Božić ili bilo koja tradicija teći," kaže on za BBC News.
"I mogu prebrojati više situacija kada to nije ispalo onako kako se očekivalo i nekako se nešto zabrljalo.
Svi imamo božićnu uspomenu gdje nešto pođe naopako, to su oni Božići koje najviše pamtimo, a na kraju te situacije uvijek se osjećate kao: 'Bože, uspjeli smo da budemo zajedno u to vreme, i spoznaja da je to ono što je zaista važno."
Dodaje: "Mislio sam da u tome ima lijepe poezije koju smo zaista željeli da istaknemo u filmu i da ga učinimo što poznatijim ljudima, ali takođe da ga učinimo savremenim i stvarnim."
U 90-minutnom filmu čuju se glasovi Curtisovih stalnih suradnika kao što je Bill Nighy, uz Fionu Shaw, Jodie Whittaker, Lolly Adefope i Briana Coxa kao Djeda Mraza.
RedItelj Simon Otto (lijevo), glumica Fiona Shaw i scenarist Richard Curtis prisustvovali su premijeri filma prošlog mjeseca (Izvor: Getty Images)
“Taj Božić” premijerno je prikazan na London Film Festivalu u oktobru, gdje je dobio uglavnom pozitivne kritike kritičara.
"Može biti lako podcijeniti dolazak novog božićnog filma", primijetila je Lovia Gyarkye iz Hollywood Reportera.
"Pravo praznično veselje je teško izazvati, a ako niste ciljana publika za Hallmark-ov tip sentimentalnosti, praznična ponuda vjerovatno će izazvati više frustracije nego radosti.
"Ali ovaj film suptilno izbegava uobičajenu sentimentalnost tako što svoju maštovitu priču smješta u stvarne i kompleksne emocije života."
Philip Bagnall iz Next Best Picture-a sugerisao je da je film "osmišljen da drži djecu zauzetom oko 16 sati na Božić dok mama i tata uživaju u svom trećoj irskoj kafi u miru."
"To se vjerovatno neće pretvoriti u prazničnu klasiku," upozorava Wendy Ide iz Screen Daily-a. "Ali poruka je uverljiva: Božić dolazi u mnogim oblicima , a na kraju, jedina praznična tradicija koja je neophodna je dobrota prema svima."
Roditelji u filmu sa strepnjom čekaju da čuju jesu li njihova djeca dobro (Izvor: Netflix)
Film prikazuje gradsku djecu prepuštenu samu sebi, pružajući priliku da osmisle Božić kakav su sanjali, a ne onakav kakav su isplanirali njihovi roditelji koji su poštovali razne obiteljske tradicije.
U jednoj sceni, djeca pokušavaju gledati božićni film kao što su im roditelji predložili, ali im to toliko dosadi da ga isključe za nekoliko trenutaka. U drskom obratu, film koji odbacuju je Curtisov vlastiti “Love Actually”.
Otto kaže da je ubacio ovu šalu u film, a da Curtis nije znao. Kad ju je pisac napokon vidio, šali se da ga je smatrao "jako bolnom".
"Ne, ne baš", smije se. "To me naravno podsjetilo da, kada kažete 'dosadni stari božićni film', pomislim na Čudo u 34. ulici ili što već, ali kada to kažete mladoj osobi, ona kaže Ljubav zapravo. Bilo je to prije 20 godina!"
Jedno od središnjih pitanja filma jest trebaju li se obitelji držati tradicije ili biti otvorene za nova iskustva.
"Istina je da to ne bi trebale biti sve tradicije niti potpuna reinvencija", razmišlja Otto, "jer neke tradicije postoje s razlogom, a mi ih volimo. Našoj djeci govorimo o Djedu s razlogom, jer postoji u tome nešto čarobno."
Glasovnu glumačku postavu fiLma čine Bill Nighy, Jodie Whittaker, Lolly Adefope (na slici), Guz Khan i Paul Kaye
Jedna upečatljiva stvar u vezi s filmom je koliko se savremeno i raznoliko čini. Curtisovi raniji filmovi snimljeni su u drugačijoj eri, a on je u posljednjih nekoliko godina rekao da bi njegov pristup castingu danas bio drugačiji.
Ali "That Christmas" se trudi da nadoknadi propušteno. Kao što je Ide primetila u svojoj recenziji, film “se odvija u izmišljenom primorskom gradu u Suffolku... ali široka mješavina akcenata i etničkih grupa sugeriše da su filmaši pokušali da uguraju cijelu Veliku Britaniju u ovo malo selo."
Nije samo mješovita porodica u centru filma ta koja ga čini savremenim. Djeca u filmu su zabrinuta zbog klimatskih promena, a jedno od njih ima hroničnu anksioznost.
Tu su i lakše moderne karakteristike – otac jedne porodice naziva svoj kombi Beyoncé, pametni telefoni igraju veliku ulogu u radnji, a na zvučnoj podlozi su Dua Lipa i Ed Sheeran.
Curtis priznaje da je postojala svjesna namjera da film djeluje savremeno. "Započeo sam svoju karijeru u emisiji pod nazivom Not The Nine O'Clock News," podsjeća on, "koja je imala savremene skečeve, i mislim da sam uvijek u svojim filmovima pokušavao da pišem šale koje me sada nasmijavaju, umesto tradicionalnih šala.
"I stvar u vezi s roditeljstvom je da većinu svog života provodite u stvarnom svijetu vaše dece, tako da volim činjenicu da se čini modernim, jer život kakav dolazi do vas danas jednostavno jeste savremen."
Film je objavljen u godini koja je dobra za animaciju, s nekoliko kandidata u utrci za nagrade (Izvor: Netflix)
Otto dodaje: "Činilo mi se da je to istinito. Ako napravite snimak ko živi [u Velikoj Britaniji], naravno, varira od regije do regije, ali to je tako raznolika, zanimljiva i eklektična mešavina ljudi.
"Čini mi se da je to svijet u kojem živimo, i svakako nismo željeli da stvorimo svijet u kojem smo živjeli pre 10 godina. Ako išta, željeli smo da stvorimo svijet u kojem bismo mogli živjeti za 10 godina, tako da gledamo unaprijed."
Film se objavljuje u godini koja je dobra za animaciju, sa filmovima kao što su "The Wild Robot," "Inside Out 2" i "Flow" među onima koji se takmiče u ovogodišnjoj trci za nagrade.
Ali još uvijek postoji određena snobovska predrasuda prema animiranim filmovima, a samo tri su ikada dobila nominaciju za najbolji film - "Lejpotica i zver," "Toy Story 3" i "Up."
Režiser Guillermo del Toro gleda na aniimaciju kao na svojstvo umjetnosti, komentarišući: "Animacija nije žanr za djecu. To je medij za umjetnost."
Curtis se slaže: "Osjećam to vrlo snažno u ovom trenutku, jer za mene su dva filma Spider-Verse najznamenitiji filmovi u posljednjih 10 godina.
"Gledam ih i mislim, 'mora da im je trebalo 300 godina da se naprave, tako su izvanredni'. Na isti način se pokazalo da je većina pop glazbe, na koju se prije gledalo s prezirom, stvarno sjajna, ja mislim da svaki žanr može biti izvrstan, a u svijetu animacije postoje neka nevjerovatna umjetnička djela."
federalna.ba/BBC