Bosna i Hercegovina pristupila programu Digitalna Evropa
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto potpisao je sporazum o pridruživanju programu Digitalna Evropa, u sklopu projekta „Inovacije i digitalizacija malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini“, koji stupa na snagu retroaktivno 1. januara ove godine. Ukupan budžet ovog programa iznosi sedam i po milijardi eura za period do 2027. godine, a pristup sredstvima sada će biti moguć i preduzećima, javnim upravama i drugim organizacijama iz BiH putem javnih poziva.
Bosna i Hercegovina do danas je bila jedina država u regionu koja nije pristupila ovom programu. Od danas, subjekti iz Bosne i Hercegovine moći će učestvovati u projektima kojima se uvode digitalne tehnologije širom Evropske unije, u posebnim područjima kao što su umjetna inteligencija i napredne digitalne vještine. Takođe, biće omogućena i uspostava digitalno-inovacijskih centara u Bosni i Hercegovini. Ministar Forto istakao je na ceremoniji potpisivanja da su ovaj sporazum već ranije potpisale Srbija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija:
„Duboko vjerujem da Srbija, Crna Gora, (Sjeverna) Makedonija i Albanija nisu ni po čemu bolje od Bosne i Hercegovine. Zatečeno stanje, posebno u oblasti digitalizacije, je nešto što mi moramo sada sustići, kako bi mogli u stvarnosti reći, evo bar u ovoj oblasti, da nisu ni po čemu bolji. Mi smo zadnja država u regiji koja nije pristupila projektu Digitalna Evropa. To je suštinski jedan međunarodni ugovor koji se radi sa Evropskom komisijom. On se pregovara. Mi smo srušili rekord u brzini, koliko smo brzo ispregovarali to, za četiri mjeseca. Niko nije tako brzo to uradio. Svi koji su širom Evrope i sad širom regije, pristupaju ovim bespovratnim sredstvima, napokon to mogu raditi i svi iz Bosne i Hercegovine.“
Značaj pristupanja ovom programu ogleda se u tome što će sada privatne kompanije, univerziteti, istraživački centri i javna uprava u Bosni i Hercegovini moći raditi na svom razvoju u pogledu digitalizacije povlačenjem bespovratnih sredstava. Šef delegacije Evropske unije u BiH Johan Satler (Johann Sattler) kazao je da su u prethodnom periodu stvorene pretpostavke za provođenje ovog projekta:
„Kroz program smo, takođe, radili na uspostavljanju četiri digitalna laba, dva u Sarajevu i po jedan u Tuzli i u Banjaluci. Sve ove aktivnosti svakako će predstavljati temelj za narednu fazu, fazu koja će biti još intenzivnija, imajući u vidu da se kroz Digitalnu Evropu otvara pristup sredstvima u vrijednosti 7,5 milijardi eura za privredna društva, ali naravno i za javnu upravu.“
Programska direktorica GIZ-a BiH Eva Naher (Näher) podsjetila je da je uspostava digitalizacijskih habova počela prije tri godine, čime je stvorena platforma za projekat Digitalna Evropa u Bosni i Hercegovini:
„Naš projekat je započeo 2021. godine i fokusirao se na uspostavljanje digitalnih inovacijskih habova u BiH. Ova četiri digitalna inovacijska haba su temelj za provođenje Programa Digitalna Evropa ovdje u Bosni i Hercegovini, s obzirom na to da će nuditi usluge koje su bitne za provedbu digitalizacije.“
Program Digitalna Evropa neophodan je jer omogućava korak dalje u približavanju privredi i društvu Evropske unije. On će omogućiti pristup evropskim tehnološkim kapacitetima i podržati digitalizaciju općenito, a veliku korist prvenstveno će osjetiti mala i srednja preduzeća.