Bolja saradnja u zdravstvu između BiH, RH i Crne Gore
Projekat pod nazivom ''Javnozdravstvena spremnost za epidemije i vanredne situacije koje prelaze granice država'' predstavljen je u Banjaluci u organizaciji tri partnera: Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, Zavoda za javno zdravstvo sisačko-moslovačke županije i Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
Planirano je da bude implementiran u naredne dvije godine, do januara 2023. godine. Ukupan budžet projekta iznosi oko milion evra a koji je sufinansiran iz Evropskog fonda za regionalni razvoj, IPA2 fondova i EU.
Cilj projekta je poboljšanje kvaliteta uslova i dostupnosti usluga u oblasti javnog zdravstva kroz prekograničnu saradnju Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore.
Iz Instituta za javno zdravstvo RS koji je vodeći partner projekta ističu da je prepoznat javni aspekt kao i njegov značaj u narednom periodu.
''Cilj projekta, prije svega je, poboljšanje usluge dijagnsotike antropozonoza i zaraznih bolesti koje se prensoe vektorima. Zbog trenutne epidemiološke situacije, cilj je da se fokus projekta usmjeri na poboljšanje dijagnostičkih mogućnosti COVID 19 PCR metodom,'' kazao je Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
U narednom periodu Institu za javno zdravstvo RS sa svojim partnerima usmjeriće se na niz aktivnosti kako bi projekat dobio značajnu poziciju u saradnji jer virus ne poznaje granice.
Tokom dana biće održana i online početna konferncija projekta.
''S obzirom na to da je riječ o projektu prekogranične saradnje, sa naše strane će aktivnsoti biti fokusirane na one dijelove RS koji se graniče sa Crnom Gorom i Sisačko-moslovačkom županijom, odnosno, gradovi Gradiška i Trbinje kao i opštine Kozarska Dubica, Kostajnica, Novi Grad, Bileća i Gacko,'' pojasnio je Severin Rakić, menadžer projekta.
On navodi da je osnovni fokus bolja saradnja u kontroli zaraznih bolesti koje ne poznaju granice.
''Prva grupa aktivnosti je poboljšanje dijagnostičkih kapaciteta Instituta kroz nabavku opreme kojom ćemo osigurati bolji pristup dijagnostici COVID-a 19, druga grupa aktivnosti je usmjerena na edukaciju zdravstvenih radnika u domovima zdravlja a koji učestvuju u odgovoru na epdiemije zaraznih bolesti koje prenose komarci, zatim koje prenose drugi vektori i koji se prenose između životinja i čovjeka. Treći aspekt je bolja informisanost o rizicima za zdravlje koji se u vezi sa izloženošću ubodima komaraca,'' kazao je Rakić.
On naglašava da sada nemamo inforamcije koje zarazne bolesti su prisutne u komarcima kao prenosnicima zaraznih bolesti, te je planirano da se kroz projekat urade zajedničke studije kako bi stanvništvo znalo čega bi trebalo da se čuva.
federalna.ba/Lejla Džin