Blinken s katarskim premijerom razgovarao o "brzoj provedbi" prijedloga o prekidu vatre u Gazi
(Izvor: Ilustracija/Kevin Mohatt/Pool)

Blinken s katarskim premijerom razgovarao o "brzoj provedbi" prijedloga o prekidu vatre u Gazi

Američki državni sekretar Antony Blinken razgovarao je u utorak s katarskim premijerom i ministrom vanjskih poslova Mohammedom bin Abdulrahmanom Al Thanijem o "premošćivanju" prijedloga o prekidu vatre u Gazi koji su posrednici predstavili prošle sedmice, objavio je američki State Department.

Blinken i Al Thani "podvukli su da prijedlog za premošćivanje koji su predstavili pregovarači rješava preostale nedostatke na način koji omogućava brzu implementaciju sporazuma", rekao je u saopćenju zamjenik glasnogovornika američkog State Departmenta Vedant Patel.

"Američki državni sekretar i katarski premijer razgovarali su o nastavku zajedničkog rada kako bi poručili da nijedna strana ne bi trebala poduzeti radnje da podriva napore za postizanje sporazuma", dodaje se u saopćenju.

Blinken je u utorak stigao u glavni grad Katara Dohu na deveto putovanje po Bliskom istoku od 7. oktobra prošle godine, nakon zaustavljanja u Egiptu i Izraelu, odakle je otišao ne ostvarivši napredak u pregovorima o prekidu vatre u Gazi.

Ranije u utorak, on je rekao novinarima u Dohi da je SAD angažiran "svakog dana" s Izraelom, a katarski i egipatski posrednici angažirani su s palestinskom grupom Hamas kako bi osigurali sporazum o "prijedlogu za premošćivanje".

"U narednim danima učinit ćemo sve što je moguće da, jedan, privučemo Hamas za prijedlog za premošćivanje, a zatim da osiguramo da obje strane rade na potrebnim detaljima implementacije i da se slože s neophodnim detaljima implementacije koji će omogućiti da sve ide naprijed“, rekao je.

"Vrijeme je od suštinske važnosti", dodao je on, naglašavajući hitnost zbog pogoršanja humanitarne situacije u Gazi i prijetnje životima talaca.

Odgovarajući na pitanje o odbijanju izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da povuče izraelske snage sa Filadelfijskog koridora i ose Netzarim, Blinken je ponovio stav SAD-a protiv "bilo kakve dugoročne okupacije Gaze od strane Izraela".

"Tačnije, sporazum je vrlo jasan o rasporedu i lokacijama IDF-ovog povlačenja iz Gaze, a Izrael je pristao na to", dodao je.

Netanyahuovi komentari uslijedili su nakon što je Blinken u ponedjeljak, dok je bio u Izraelu, rekao da je izraelski premijer prihvatio "prijedlog za premošćivanje" i pozvao Hamas da učini isto.

SAD, Egipat i Katar objavili su prošle sedmice nakon pregovora o prekidu vatre u Dohi da su Izraelu i Hamasu predstavili, kako su ga nazvali, "prijedlog za premošćivanje" za dalje sužavanje "preostalih praznina na način koji omogućava brzu implementaciju sporazuma".

Hamas je kritizirao prijedlog, tvrdeći da je u skladu s Netanyahuovim uvjetima, uključujući njegovo odbijanje trajnog prekida vatre, potpuno povlačenje iz Gaze i njegovo insistiranje na nastavku okupacije raskrsnice Netzarim (koja razdvaja sjever i jug pojasa Gaze), graničnog prijelaza Rafah i Filadelfijskog koridora.

Biden je u maju rekao da je Izrael predstavio trofazni sporazum kojim će se okončati neprijateljstva u Gazi i osigurati oslobađanje talaca koji se drže u obalskoj enklavi. Plan uključuje prekid vatre, razmjenu talaca i zarobljenika, povlačenje izraelske vojske iz Gaze, povećanje pomoći i trajni prekid neprijateljstava.

Izrael je nastavio brutalnu ofanzivu na pojas Gaze nakon napada Hamasa 7. oktobra 2023. godine.

Sukob je rezultirao sa preko 40.170 ubistava Palestinaca, većinom žena i djece, i više od 92.740 povrijeđenih, prema lokalnim zdravstvenim vlastima.

Blokada Gaze dovela je do ozbiljne nestašice hrane, čiste vode i lijekova, ostavljajući veći dio regije u ruševinama.

Izrael se suočava s optužbama za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, koji je naredio obustavu vojnih operacija u južnom gradu Rafahu, gdje je više od milion Palestinaca potražilo utočište prije nego što je to područje napadnuto 6. maja.

federalna.ba/AA

 

 
Antony Blinken Katar Gaza