BIT centar Tuzla mjesto razvoja IT industrije
Sektor informacionih tehnologija u Bosni i Hercegovini jedan je od najpersepektivijih. Podaci Strategije razvoja Federacije BiH za period od 2021. do 2027. pokazuju je da IT sektor u Federaciji BiH, sa polovinom resursa, ostvaruje skoro šest puta veći profit od prosjeka privrede. Najveći rast je zabilježio u vrijeme pandemije koronavirusa, kada je cijeli svijet bio prinuđen okrenuti se online poslovanju. Za IT industriju ovo je značilo vjetar u leđa. No, i u ovoj grani privrede, nedostatak radne snage je problem.
BIT centar Tuzla mjesto je gdje mladi ljudi imaju priliku da pokrenu svoj posao iz oblasti IT-a – a on im pomaže da svoju ideju implementiraju u neku kompaniju i da od toga imaju korist.
„Većinom se radi o inžinjerima elektrotehnike, mi se trudimo da oni to svoje stečeno znanje mogu implementirati kroz neke ozbiljne projekte - primarno je neki oblik programiranja, neki programski jezik”, objašnjava Robert Martić, direktor BIT centra Tuzla.
U BIT centru primarno posluju kompanije koje su registrovane u BiH. Jedna takva telekomunikacijska kompanija, čije poslovnice se nalaze širom svijeta, ima svoje sjedište i u našoj državi. Njen direktor Elvis Junuzović ističe kako rade s mrežom partnera te da s njima razvijaju svije softversko rješenje
“To su domaće kompanije koje rade na stranom tržištu - sve ili većinu svojih projekata, usluga, proizvoda plasiraju za evropsko tržište. Ne zato što ne žele ovdje nešto, nego zato što, nažalost, baš nije još toliko spremno da prihvati sve te usluge koje oni nude”, dodaje Martić.
Fakultet elektrotehnike u Tuzli, koji sarađuje sa BIT Centrom, ima nekoliko usmjerenja koja su usko vezana za IT. No, iako su po završetku studija poslovne prilike mnogobrojne, zbog mišljenja da je IT industrija „muški“, posao veoma mali broj žena se odluči na rad u IT sektoru.
“Saradnja se ogleda i kroz sam proces obrazovanja tih studenata, a na kraju i kroz određene odrađivanje pripravničkog staža, stručne studentske prakse”, kaže Emir Mešković, prodekan za nastavu na Fakultetu elektrotehnike u Tuzli. Dodaje i kako je velika mogućnost zapošljavanja nakon završenog fakulteta.
Predsjednica Udruženja Girlthing Alma Šećerbegović objašnjava šta je u IT sektoru bitno: “Koliko znate i koliko ste sposobni - ovdje se ne gleda iz koje ste stranke, odnosno ko vam je mama ili tata, nego znate li vi da uradite posao”.
U IT sektoru, kao najbrže rastućoj grani privrede, nedostatak radne snage također je problem. IT stučnjaci su među najtraženijim zanimanjima, a na evidenciji Službe za zapošljavanje TK-a nalaze se tek po jedan inženjer računarstva i jedan programer, te ukupno 47 inženjera elektrotehnike.
federalna.ba