Bijeljina u političkom ćorsokaku: Građani broje dane, a političari mandate
U Bijeljini se godina bliži kraju, ali budžet – ni stari, ni novi – još nije ugledao svjetlost dana. Političari, koji su očigledno stručnjaci u odgađanju, nisu uspjeli usvojiti rebalans budžeta za 2024. godinu, a o budžetu za 2025. da ne govorimo. U gradu gdje svaka sjednica donosi više neizvjesnosti nego rješenja, građani sve češće pitaju: ima li iko da vodi računa o njima? Političke igre traju, a kalendar otkucava.
Politička saga u Bijeljini se nastavlja, nakon što je prva konstitutivna sjednica prekinuta uz međusobne optužbe i bez dogovora. Očigledno, političari su zaboravili osnovnu lekciju iz matematike: 31 minus 12 jednako je 19.
“Ako imamo 19 mandata, Skupština se mogla nastaviti. U tom dijelu i raspravljati o rebalansu i budžetu, ali njima nije bio interes da se usvoji rebalans”, rekao je Slaviša Marković, šef Kluba odbornika PDP-a u Skupštini grada Bijeljina.
“Postojao je neki ‘vremenski džep’ od 15 dana koje smo izgubili jer su mandati stajali kod gradonačelnika i njegovih saradnika. On je uzeo mandate svih odbornika i držao ih osam dana kod sebe. Danas smo pitali zašto je to urađeno, nismo dobili konkretan odgovor, osim da je sve rađeno u skladu sa zakonom. Nakon toga, čekalo se još osam dana da odbornici SDS-Volja naroda vrate svoje mandate CIK-u”, navodi Aleksandar Ostojić, šef Kluba odbornika SNSD-a u Skupštini grada Bijeljina.
Odbornici su se ponovo okupili – ovaj put na poziv gradonačelnika, koji je pokušao pronaći izlaz iz političkog ćorsokaka. No, kako to često biva, sve se vratilo na početak.
“Veći broj kategorija našeg stanovništva je tu da čeka i čeka isplate, jer kad nemate usvojen reblans budžeta, stvara se vještački lažni deficit i prolongira se isplata”, ističe Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine (SDS).
Dok se političari zabavljaju svojim igrama, građani Bijeljine ostaju bez odgovora na ključna pitanja: Kada će biti usvojen budžet? Kada će početi realizacija projekata koje su obećali oni koje su birali?
“Imamo upotrebu građana samo u jednom momentu koji je neophodan za demokratiju - a to su izbori, to je slobodna volja birača i tu se završava uloga građana. Sve ostalo je na odgovornosti onih koji su izabrani”, navodi sociolog Drago Vuković.
Dok političari traže izgovore, a građani traže odgovore, budžet - i stari i novi - ostaju samo na papiru. U gradu koji stoji u mjestu dok kalendar otkucava, jedno je jasno – građani plaćaju cijenu, a umjesto konkretnih rješenja dobijaju još jednu epizodu političkog teatra. Možda je vrijeme da se zapitaju: kome, zapravo, služe oni koje su birali?
federalna.ba