videoprilog Dijale Halilagić (Federacija danas)

Bihać i tri vjerske zajednice potpisali Memorandum o razumijevanju

Kroz cjelokupnu historiju, Bihać je bio poznat po vjerskoj raznolikosti. Po tome je poznat i danas, a saradnja između vjerskih institucija i zajednica kroz godine je sve jača. Osim što se mogu osloniti jedni na druge, u svom djelovanju imaju podršku i Grada, a potvrđeno je to i danas potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju.

Potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju, predstavnici tri vjerske zajednice u Bihaću su, zajedno sa bihaćkim gradonačelnikom, još jednom odabrali put zajedničke saradnje i nastavili biti primjer dobre prakse. Kažu, ovaj memorandum ne mijenja mnogo – njihova saradnja je i dosad bila odlična. 

„Memorandum je samo, čini mi se, potvrda te dobre saradnje. Mislim da smo danas iz Bihaća poslali opet jednu lijepu poruku u cijelu BiH i ja se samo nadam da će ovo potaknuti i druge gradove i institucije da što bolje sarađuju“, kazao je fra Ivan Tučić, župnik u Župi Sv. Ante padovanskog u Bihaću.

Memorandum obavezuje i Grad Bihać da im pomogne u realizaciji značajnih projekata, a koji se prvenstveno odnose na rekonstrukciju objekata.

Kako je istakao gradonačelnik Elvedin Sedić (POMAK), riječ je o ulaganju u infrastrukturne i vjerske objekte, restauraciji i održavanju vjerskih grobalja i mezarja, ali i o drugim projektima koje vjerske zajednice provode na području Bihaća.

 

„Sredstva koja se dodjeljuju svake godine u budžetu, na ovakav način mogu sve vjerske zajednice na bolji i transparentniji način imati uvid u ono što je planirano za njih i prema tome planirati neke projekte“, objašnjava Samir Bećirspahić, predsjednik Medžlisa Islamske zajednice u Bihaću.

Kažu, ovo je primjer kojim bi se trebali voditi svi gradovi u Bosni i Hercegovini, kako bi iza sebe ostavili neki trag.

„Šaljemo dobru jednu poruku ljudima i drugim gradovima kako trebaju da funkcionišu. Mi imamo trenutno tri hrama u obnovi - u Grmuši, na Lipi i u Gati. Novac koji je izdvojen iz budžeta Grada Bihaća za Parohiju bihaćku će biti utrošen u obnovu navedenih hramova“, izjavio je Slaviša Milinović, paroh u Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Bihaću.

Iako različiti, u toj raznolikosti biraju da budu ujedinjeni, a sve s jednim ciljem – da poslije njih ostane nešto od čega će korist imati svi građani i vjernici.

federalna.ba

Bihać memorandum vjerske zajednice