videoprilog Anela Kajtezovića (Federacija danas)

Bihać dobio uputstvo za prijavu slučajeva korupcije

U Bihaću su predstavljeni rezultati istraživanja koje je provedeno u sklopu projekta „Jačanje integriteta i transprentnosti u javnom sektoru“. Istraživanje je bilo bazirano na metodologiji koja je obuhvatala segmente dobrog upravljanja, prije svega integritet i vladavinu prava, transparentnost lokalnih vlasti, učešće građana i poslovne zajednice u donošenju odluka, kao i sistem odgovornosti i upravljanje finansijama.

Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva realizirao je ovaj projekt u nekoliko lokalnih zajednica. Zadatak projektnog tima bio je na početku ustanoviti postojeće stanje u bihaćkoj Gradskoj upravi, te istražiti relevantne propise.

„S obzirom na to da na nivou Federacije BiH nije usvojen zakon o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju, mi smo imali težak zadatak, ali opet uspjeli smo u saradnji sa UNDP-om i Gradskom upravom Bihaća da sačinimo jedno uputstvo za prijavu slučajeva korupcije“, objašnjava Ena Kljajić-Grgić, članica projektnog tima zaduženog za slučajeve prijave korupcije.

Pored ovog uputstva, Grad Bihać je izradio i dodatne pravilnike, smjernice i vodiče.

„Donio pravilnik o javnim nabavkama, izradio smjernice za proaktivnu transparentnost i izradio vodiče o etičkim kodeksima grada Bihaća – konkretno se radi o etičkom kodeksu izabranih zvaničnika i etičkom kodeksu državnih službenika“, navodi Dijana Bišćević, šefica Kabineta gradonačelnika Bihaća.

Prilikom prezentacije obratio se i gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić, koji je rekao su mu ovi pokazatelji jako bitni budući da se u šest godina obavljanja funkcije na kojoj se nalazi trudio da Gradska uprava radi javno i transparentno i da se bori protiv korupcije. Generalno, rezultatima su zadovoljni i implementatori projekta.

„Analiza je pokazala da u Bihaću postoje dosta solidni mehanizmi dobrog upravljanja, s tim što je, naravno, neke od njih potrebno dodatno unaprijediti, posebno u segmentu primjene i nešto većeg učešća građana i poslovne zajednice“, ističe Bojan Kovačević, konsultant na projektu.

Istraživanje je bilo bazirano na metodologiji koja je obuhvatala segmente dobrog upravljanja, prije svega integritet i vladavina prava, transparentnost i otvorenost lokalnih vlasti, učešće građana i poslovne zajednice u donošenju odluka, kao i sistem odgovornosti i upravljanje finansijama.

federalna.ba

 

Bihać korupcija