videoprilog Harisa Šertovića (Dnevnik 2)

Uoči rasprave u UN-u o BiH - diplomatske igre bez granica na bh. način

Bosna i Hercegovina u fokusu sutrašnjeg zasjedanja Vijeća sigurnosti UN-a. Ukratko, bh. političari razjedinjeni i u Ujedinjenim narodima. Trka tko će prvi za govornicu, iako je procedura jasna. 

Što bi jednostavno kada može na bh. način. Ukratko. Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt - redovno - dostavio je izvještaj o stanju u BiH pred Vijeće sigurnosti UN-a. U izvještaju, između ostalog, navedeni ključni problemi:

- Entitetske vlasti RS-a na čelu s Miloradom Dodikom svojim aktivnostima potkopavaju ustavne obaveze države i institucija što predstavlja poništavanje ključnih reformi provedenih u okviru Općeg okvirnog sporazuma za mir.
- Izabrani i imenovani iz RS-a u državne institucije nastavljaju paralizirati te institucije, blokirajući njihovu sposobnost rada i odlučivanja.
- Zakon o nepokretnoj imovini RS-a predstavlja jednostrani pokušaj da regulira vlasnička prava nad imovinom državne imovine i neustavan je.
- Nedostatak dogovora, uglavnom, između bošnjačkih i hrvatskih stranaka u Federaciji o izbornim reformama potaknuo je hrvatske stranke na sumnju u održavanje Općih izbora 2022., uključujući uskraćivanje finansiranja izbora.

U prilogu teze kako na bh. način, ide i drugi izvještaj - entitetski. Onaj RS-a: Sve što je Schmidt napisao, jednostavno, nije tačno.

- Republika Srpska u potpunosti poštuje i pridržava se Dejtonskog sporazuma. 
- Republika Srpska ni na koji način ne želi da ospori suverenitet ili teritorijalni integritet BiH.  
- Republika Srpska nema apsolutno nikakav plan da krene putem otcjepljenja od BiH.
- OHR i njegove pristalice flagrantno su i više puta prekršili Dejtonski sporazum i pri tom nanijeli veliku štetu - štetu koja se mora ispraviti. 
- Mir u BiH nije ugrožen.

"Pretpostavljam da jedan broj zemalja i njihovi predstavnici u Savjetu bezbjednosti i UN-u da su pročitali barem jedan dio izvještaja Republike Srpske", smatra šef Predstavništva RS-a u Washingtonu RS-a Obrad Kesić.

Sada je ključno koji će izvještaj za govornicom biti primarni? Izvještaj predstavnika međunarodne zajednice ili izvještaj entitetske vlade. 

Činjenično, o jednom se raspravlja, a pitanje je da li su sa sadržajem oba upoznati svi. Kako raspetljati diplomatsku ofanzivu razjedinjenih politika sukobljenih i o pitanju ko će prvi i da li će iko do govornice UN-a.

"Jedino ono na šta će se fokusirati Vijeće sigurnosti je izvještaj koji je napisao Christian Schmidt. To je nešto što se odvija više od 20 godina. Ovo što dolazi od Milorada Dodika obično završava negdje u birokratskom smeću", pojašnjava novinar Al Jazzera Balkans Ivica Puljić.
 
Mladen Ivanić, bivši član Predsjedništva BiH, nema dilemu. UN isključivo zanima izvještaj Visokog predstavnika dok onaj drugi, entitetski, služi samo Dodikovoj politici konfrontacije s međunarodnom zajednicom. 

"Postojanje dva izvještaja je posljedica odnosa u BiH. Evidentno je da je Dodik svoju političku karijeru usmjerio na to da bude u sukobu sa gospodinom Schmidtom i u takvim uslovima je bilo realno očekivati dva izvještaja. Praksa pokazuje da članice Savjeta bezbjednosti razmatraju ipak izvještaj kancelarije visokog predstavnika", kaže Ivanić.

"Može se dogoditi da će Rusi lobirati da možda govori i Tegeltija na neku njihovu inicijativu. Međutim, za to je potrebno da se obavi nešto što se zove proceduralno glasanje, što znači da od 15 članica dvet njih treba da digne ruku za neki prijedlog, ali mislim da to ne može proći", ocjenjuje Puljić.

Činjenica je da je trka sa sarajevskih ulica prenesena na njujoršku, a ona može ponuditi dva cilja. Jedan je da se ključni problemi bh. svakodnevice identifikovani u izvještaju Schmidta ipak čuju u UN-u, a drugi da Tegeltija pokuša opravdati poteze entitetskog rukovodstva. U svakom slučaju, sama diplomatska trka u startu ide na štetu države BiH.

"To je nastavak jedne neozbiljne politike koja ima katastrofalne posljedice, mi smo predmet ismijavanja međunarodnih institucija zbog ovakvog međusobnog odnosa", ističe Ivanić.

Sama sjednica ponudit će konkretnije rješenje, da li će za govornicom biti prostora da se čuju stavovi ko i na koji način BiH drži dalje od reformi, EU integracija i konstantno na rubu održivog, ili će pravdanje takvih poteza biti primarno. Dalje se može, ali i ne mora. Pragmatizam rušenja s jedne i zaštite države s druge strane međunarodnoj zajednici još jednom je pokazalo svu nemoć bh. politilčke realnosti.

federalna.ba

BiH Vijeće sigurnosti UN-a
Nacionalni molitveni doručak BiH
0 29.04.2024 13:27
rezolucija o Srebrenici Vijeće sigurnosti UN-a Ivica Dačić
0 28.04.2024 17:09
Ambasada SAD Srebrenica BiH genocid
0 19.04.2024 19:13